Plynaři přitvrzují: Čísla na plynoměru vyjdou Čechy opět dráž

České Budějovice/Praha - Češi si budou muset opět připlatit za plyn. Dominantní RWE Transgas i minoritní E.ON, který dodává plyn zejména Jihočechům, od října opět zvýší ceny. E.ON si po červencovém patnáctiprocetním zdražení nachystal pro své zákazníky překvapení v podobě pětiprocetního růstu cen. RWE, který letos zdražuje již počtvrté, pošle svým klientům fakturu vyšší v průměru o 10,4 procenta.

„Nárůst cen je způsoben především vysokými cenami ropných derivátů a uhlí v předcházejících šesti měsících,“ vysvětlil důvody, které ke zdražování vedou, mluvčí E.ONu Vladimír Vácha. Od těchto produktů se cena plynu odvíjí. Ke zdražování přispěla ale také oslabující koruna. „Naše nákupní ceny narostly jen za poslední měsíc o 12 procent,“ popsal zhoubný vliv koruny člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

U E.ONu o 150 korun více 

Pětiprocentní zdražení plynu znamená, že domácnost, která kromě vaření používá plyn i na topení a ohřev vody, zaplatí měsíčně průměrně o 150 korun více. Lidem, kteří na plynu pouze vaří, naúčtuje E.ON od října zhruba o pět korun více.

RWE je ke svým klientům ještě tvrdší

Zákazníci RWE na tom budou ještě mnohem hůře než Jihočeši zásobovaní E.ONem. „Domácnostem, které vaří, ohřívají vodu i vytápí plynem, se zvýší platba za zemní plyn v průměru měsíčně o 349 korun,“ vypočítal v rozhovoru pro Českou televizi mluvčí RWE Martin Chalupský. Navíc firma zvyšuje ceny plynu letos již počtvrté. Od ledna si museli její zákazníci připlatit v průměru o 7,4 procenta, od dubna o 3,1 procenta a od července o 9,6 procenta.

Odborníci: Zdražování plynu je nevyhnutelné a oprávněné

Podle odborníků, mají distributoři plynu na zdražování nárok. Jsou k němu totiž nuceni situací na trhu, kde ceny plynu rovněž rychle rostou. „Podíváme-li se na nedávný vývoj cen ropy a víme-li, že existuje časový posun mezi růstem cen ropy a zemního plynu, tak zjistíme, že ta špička, která se u ropy objevovala někdy počátkem tohoto roku, se v tuto chvíli projevila právě v cenách plynu,“ zdůraznil poradce v oboru plynárenství Vratislav Ludvík.

RWE Transgas je dominantním hráčem na českém trhu s plynem. Zásobuje zhruba 96 procent českých domácností. Konkurenční E.ON působí především na jihu Čech, kde má zhruba 110 tisíc zákazníků.

Vydáno pod