Platební bilance Česka byla loni v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun. Přebytkový byl potřetí za sebou. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka.

Poslední tři roky, kdy byl běžný účet v plusu, bylo první takové období od vzniku České republiky. V předchozím období byla platební bilance schodková. Předloni byl přebytek 41,4 miliardy korun, v roce 2014 to bylo 7,48 miliardy korun.

Navzdory tomu, že prosincový běžný účet platební bilance překvapil vysokým deficitem na úrovni 22,1 miliardy korun, kdy za výrazným propadem stál odliv dividend, kumulativní bilance za celý loňský rok i tak dosáhla rekordního přebytku ve výši 73 miliard korun. „Za tímto výsledkem stála především bilance zahraničního obchodu,“ konstatuje ekonomka investičního bankovnictví Komerční banky Jana Steckerová.

V letošním roce však podle jejich předpokladů přebytek běžného účtu dosáhne ani ne poloviční úrovně. „Za zhoršením bude stát nižší přebytek bilance služeb, vyšší výplaty dividend do zahraničí, ale i nižší příliv peněz z fondů EU. I tak ale zůstává vnější pozice České republiky víc než dobrá, což bude i po skončení kurzového závazku vytvářet tlak na posilování kurzu koruny,“ dodává.

Bilance zboží a služeb skončila loni v přebytku 354,2 miliardy korun, o rok dřív byl přebytek zhruba 286 miliard. U přímých investic centrální banka zjistila záporné saldo 126,4 miliardy korun, loni byly v plusu 26,6 miliardy korun. Z loňských měsíců byla platební bilance ve schodku v dubnu, červnu, červenci a srpnu a potom v prosinci, kdy běžný účet skončil v minusu 22,1 miliardy korun. Větší schodek loni ČNB zaznamenala jen v červenci. V ostatních měsících byl přebytek, největší 42,8 miliardy korun v únoru.

Vydáno pod