Nezaměstnanost klesla na 4,9 procenta, v Česku je nejnižší v celé Unii

Nahrávám video
Nezaměstnanost dále klesá
Zdroj: ČT24

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla meziměsíčně o desetinu bodu na 4,9 procenta. V evidenci úřadů bylo 362 755 uchazečů o práci, nejméně od prosince 2008. Naopak volných míst zaměstnavatelé nabízeli nejvíce od listopadu 2007, bylo jich 135 300. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Před rokem činil podíl nezaměstnaných osob 5,9 procenta.

Podle Úřadu práce ČR je zaměstnanost dál pozitivně ovlivňována stavem české ekonomiky a odpovídá i ročnímu období. V dalších měsících už bude s postupným ukončováním sezonních prací zřejmě stagnovat, případně mírně vzroste.

V mezinárodním srovnání byla podle evropského statistického úřadu Eurostat míra nezaměstnanosti v Česku nejnižší v celé EU.

Vývoj nezaměstnanosti
Zdroj: MPSV

Situace na trhu práce se podle Úřadu práce vyvíjela v listopadu standardně. Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech.

Netradiční listopadový pokles

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel považuje další snížení podílu nezaměstnaných za dobrou zprávu, už vzhledem k tomu, že sezonní faktory již nepůsobily tak příznivě jako v říjnu. Domnívá se, že míra nezaměstnanosti se pohybuje blízko svého dna a už není prostor pro další výrazný pokles. 

Nahrávám video
Nezaměstnanost a zaměstnavatelé
Zdroj: ČT24

Nezaměstnanost se ke konci roku již tradičně zvyšuje z důvodu ukončování sezónních prací, nicméně poměrně teplý listopad a nadále příznivý ekonomický vývoj umožnil, aby v letošním roce listopadová nezaměstnanost ještě dále mírně klesla, uvedl hlavní ekonom ING pro Českou republiku Jakub Seidler. Nezaměstnanost v listopadu klesla naposledy v roce 2007, v minulých dvou letech stagnovala na své říjnové úrovni, dodal.

„Již delší dobu je zřejmé, že zaměstnavatelé mají problém nalézt nové zaměstnance v potřebném množství a kvalifikaci,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Situace na tuzemském trhu práce tak podle něho ústí do rychlejšího růstu mezd v české ekonomice, což je patrné ze mzdových statistik za letošní rok a další zrychlení mzdového růstu je očekáváno i pro rok 2017. I on očekává v příštím roce pokles míry nezaměstnanosti ještě hlouběji pod pět procent.

Žebříček vede okres Rychnov nad Kněžnou

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou (1,7 %), Praha-východ (1,8 %), Benešov (2,6 %), Mladá Boleslav, Jindřichův Hradec, Jičín, Pelhřimov a Praha-západ (shodně 2,7 %).

Naopak nejhorší byl stav v okresech Karviná (10,3 %), Most (10,1 %), Ostrava-město (8,8 %), Ústí nad Labem a Bruntál (shodně 8,5 %), Chomutov (8,1 %), Děčín a Znojmo (shodně 7,6 %) a Jeseník (7,3 %).

Vývoj počtu volných pracovních míst v listopadu za posledních 10 let
Zdroj: Úřad práce ČR
Vývoj počtu uchazečů o práci v listopadu za posledních 10 let
Zdroj: Úřad práce ČR

Nejvíce volných pozic je v Praze

V databázi Úřadu práce ČR je stále vysoký počet volných míst. V listopadu jich úřad evidoval 135 300, což je o 3763 méně než v říjnu, ale o 30 251 více než před rokem. 

Nejvíce volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze (21 325), ve Středočeském (18 376), Jihomoravském (11 654) a Moravskoslezském (11 398) kraji.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (14,4), Jeseník (10,4), Ústí nad Labem (9,1), Sokolov (8,1), Chomutov a Hodonín (shodně 7,5), Znojmo (7,1) a Bruntál (6,9). 

Vývoj podílu nezaměstnaných osob v okresech s nejnižší nezaměstnaností
Zdroj: MPSV
Vývoj podílu nezaměstnaných osob v okresech s nejvyšší nezaměstnaností
Zdroj: MPSV

Odhady dalšího vývoje

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška se pracovní trh ocitá na křižovatce. „V závislosti na dalším vývoji ekonomiky a po odhlédnutí od obvyklých sezónních fluktuací může nezaměstnanost v příštím roce buďto velmi pomalu klesat, nebo rychleji stoupnout,“ upozornil.

Analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká uvedla, že i kdyby v prosinci podíl nezaměstnaných vzrostl o dvě či tři desetiny procentního bodu, pořád by se v průměru podíl nezaměstnaných letos nacházel na nejnižší úrovni od roku 2008. „Jelikož český trh práce již naráží na své limity, prostor pro další snížení nezaměstnanosti je omezený. Proto lze očekávat, že v příštím roce bude nezaměstnanost klesat pozvolnějším tempem než letos,“ uvedla.

Již tradičně zaměstnavatelům chybí podle Andrey Linhartové Palánové ze společnosti PwC ČR techničtí odborníci napříč obory, lidé do provozů či například řidiči. „S koncem roku, a tím ukončováním krátkodobých úvazků, pravděpodobnost nezaměstnanost nepatrně vzroste, nicméně dlouhodobě se bude držet na velmi nízké úrovni,“ uvedla. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Energetici doporučují pracovat z domu, jezdit MHD a nelétat

Podpora veřejné dopravy, snížení rychlostních limitů na dálnicích alespoň o deset kilometrů v hodině, vyhýbání se letecké dopravě, práce z domova, pokud je to možné, podpora spolujízdy či podpora vaření na elektřině. To jsou příklady doporučení pro vlády, podniky a domácnosti, která představila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Jejich cílem je zmírnit ekonomické dopady současné energetické krize způsobené válkou na Blízkém východě.
před 5 mminutami

Summit EU vyzval k zastavení útoků na energetiku v íránské válce. Řešil i povolenky

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie (EU) vyzvali k zastavení útoků na energetická zařízení v íránské válce, jejíž aktuální eskalace výrazně zvedá ceny ropy a plynu. Na summitu v Bruselu se zabývali i dopady konfliktu, zejména pokud jde o ceny energií. Lídři debatovali i o posilování konkurenceschopnosti EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání prohlásil, že Evropská komise do června předloží návrh revize systému emisních povolenek.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoTrošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, připouští Schiller

Předseda senátního výboru pro záležitosti EU Jan Schiller (ANO) doufá, že se lídři zemí EU na probíhajícím summitu dohodnou na zastropování cen emisních povolenek. Podle něj je to krok, po kterém volá průmysl. Domnívá se, že Česko by mělo dostat výjimku ze systému povolenek pro řadu průmyslových odvětví. „Trošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, ale na druhou stranu nemáme takové možnosti jako země, které do toho investovaly,“ obhajuje tuzemskou pozici při vyjednávání. V Interview ČT24 odpovídal na otázky moderátora Jiřího Václavka i ohledně chystaných změn ekonomické legislativy EU, rozhodnutí premiéra Andreje Babiše (ANO) jet na summit NATO místo prezidenta Petra Pavla či rozpočtového určení daní.
před 12 hhodinami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Později o část zisků přišla, odpoledne se držela nad 110 dolary za barel. Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Maďarsko a Slovensko odmítly podpořit půjčku Ukrajině

Maďarsko a Slovensko se na summitu Evropské unie nepřipojily k ostatním zemím v podpoře půjčky devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun) pro Ukrajinu. Vyplývá to ze schváleného prohlášení účastníků vrcholné schůzky, v němž se lídři ostatních 25 členských zemí shodli, že chtějí uvolnit první část úvěru začátkem dubna. Předseda Evropské rady António Costa na summitu za blokování půjčky kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Slovensko začalo regulovat prodej nafty, vyšší cena pro auta z ciziny zatím není

Na Slovensku začalo ve čtvrtek platit nařízení o omezení při prodeji nafty a o dvojích cenách tohoto paliva. Příslušné rozhodnutí kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer) ze středy, které bude platit 30 dnů, bylo zveřejněno ve sbírce zákonů. Řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou zatím ale neplatí za naftu vyšší cenu než domácí motoristé. Mluvčí ministerstva financí Pavol Kirinovič totiž řekl, že vyhláška o stanovení ceny nafty pro vozidla z ciziny začne platit až v příštích dnech, konkrétně od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Marže čerpacích stanic se snižují, říká ministerstvo financí

Monitoring ministerstva financí ukázal, že čerpací stanice marže od začátku americko-izraelského útoku na Íránu a po spuštění monitoringu postupně snižují. Běžné marže u litru nafty byly před krizí 2,70 až 3,20 koruny, po vypuknutí konfliktu klesly na 1,90 až 2,60 koruny. Po spuštění monitoringu se dále snižovaly až k jedné koruně. Marže 2,35 až 2,60 koruny u benzinu zůstala v době před vypuknutím konfliktu a po něm stejná. Po spuštění monitoringu klesala ke 2,10 koruny.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Juchelkova poradkyně řeší dotace. A vlastní firmu, jež s nimi pomáhá, píší Seznam Zprávy

Poradkyně ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO) Alexandra Semancová vystupuje podle serveru Seznam Zprávy ve dvojroli. Jako poradkyně řeší pravidla rozdělování dotací a úkoluje nejvyšší úředníky, kteří jsou za ně zodpovědní. Zároveň je ale majitelkou soukromé firmy Siptrade. Ta v minulosti vybrala statisíce na provizích za to, že zajišťuje žadatelům dotace. Semancová se tak ocitla v podezření ze střetu zájmů, píší Seznam Zprávy. Ohrozit to může i proplácení části peněz z Evropské unie.
před 20 hhodinami
Načítání...