Chorvatsko nepovolí přepravu ruské ropy do Maďarska a na Slovensko prostřednictvím ropovodu chorvatské společnosti Janaf. Záhřeb je připraven oběma zemím pomoct, ale ne dodávkami ruské ropy. Ve čtvrtek to podle webu SEEbiz.eu uvedl chorvatský ministr hospodářství Ante Šušnjar. Dodávky ruské ropy na Slovensko a do Maďarska ropovodem Družba, který vede z Ruska přes Ukrajinu, jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Maďarsko kvůli pozastavení dodávek uvolní dvě stě padesát tisíc tun ropy ze svých strategických rezerv. Slovensko zavádí stav ropné nouze.
Obě země se ve středu obrátily na Evropskou komisi s žádostí o uplatnění pravidla, které by jim umožnilo dostávat ruskou ropu přes Chorvatsko. Budapešť a Bratislava podle webu v této věci kontaktovaly i přímo chorvatského ministra hospodářství.
„Žádáme Chorvatsko, aby umožnilo přepravu ruské ropy do Maďarska a na Slovensko ropovodem Adria, protože naše výjimka ze sankcí poskytuje možnost dovozu ruské ropy po moři, pokud by byly dodávky ropovodem narušeny,“ napsali podle webu ve společném dopise maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková.
„Bezpečnost dodávek energie pro danou zemi by nikdy neměla být ideologickým problémem. Proto očekáváme, že Chorvatsko, na rozdíl od Ukrajiny, nebude z politických důvodů ohrožovat bezpečnost dodávek ropy do Maďarska a na Slovensko,“ naléhali v dopise Szijjártó a Saková.
Šušnjar se ale rozhodl, že jim nevyhoví. „Kapacity Janafu jsou dostatečné a pro dovoz ruské ropy neexistují žádné technické omluvy,“ uvedl chorvatský politik. „Jsme připraveni pomoci vyřešit akutní potíže, v souladu s evropskou legislativou a s pravidly OFAC. Nikdo by neměl zůstat bez paliva,“ dodal s odkazem na evropská a americká pravidla. Na síti X pak poznamenal, že Maďarsku a Slovensku jde ve skutečnosti o cenu, protože ruská ropa je o třicet procent levnější než jiné zdroje.
Maďarsko uvolní 250 tisíc tun ropy z rezerv, přednostně je získá firma MOL
Maďarsko kvůli pozastavení dodávek ropovodem Družba uvolní dvě stě padesát tisíc tun ropy ze svých strategických rezerv. Přednostní přístup k nim bude mít maďarská společnost MOL. S odkazem na čtvrteční nařízení maďarského ministerstva energetiky o tom informuje agentura MTI. Szijjártó současně na síti X varoval, že Budapešť zablokuje půjčku EU 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč) pro Ukrajinu, dokud nebude obnoven tranzit ropy ropovodem Družba.
Uvolněný objem představuje zhruba čtyřicet procent strategických rezerv. Musí být nahrazen do konce srpna, uvedlo ministerstvo.
Ministerstvo poznamenalo, že dodávky ruské ropy byly na neurčitou dobu zastaveny, ačkoli jsou od začátku února technicky proveditelné. Ukrajina podle maďarského úřadu dodávkám brání z politických důvodů. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ve středu v této souvislosti hovořil o politickém vydírání, jehož cílem je přimět Maďarsko ke splnění požadavků Kyjeva, mimo jiné umožnit vstup Ukrajiny do Evropské unie.
Budapešť už v reakci na přerušení dodávek ropy zastavila vývoz nafty na Ukrajinu. Vláda zvažuje možnost dalších protiopatření, dodalo ministerstvo.
Slovensko zavede stav ropné nouze, Ukrajina obnoví dodávky Družbou 24. února
Ukrajina opět posunula termín obnovení dodávek ropy na Slovensko ropovodem Družba, a to na 24. února. Důvody odkladu ukrajinská strana neuvedla, informovala mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Mária Pavlusík.
Bratislava si už dříve stěžovala, že Ukrajina opakovaně odkládá obnovení tranzitu ruské ropy na Slovensko. Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková ve středu, kdy slovenská vláda vyhlásila stav ropné nouze, informovala o pátku jako o plánovaném termínu opětovného spuštění tranzitu ropy z Ukrajiny na Slovensko. Následně slovenské ministerstvo hospodářství oznámilo, že ukrajinská strana termín posunula na sobotu.
Slovenská vláda odsouhlasila také, že stát ze svých nouzových zásob zapůjčí bratislavské rafinerii Slovnaft až 250 tisíc tun ropy. „Slovnaft zastavuje vývoz nafty na Ukrajinu i jakékoliv další vývozy. A všechno, co bude teď zpracovávat doma na Slovensku, bude určeno pro domácí trh,“ oznámil po středečním zasedání vlády slovenský premiér Robert Fico (Smer).



