Kyperské firmy začaly vymáhat dluhy po českých domácnostech

Praha - Trestní oznámení na tisíce drobných českých dlužníků dorazily od kyperských firem, které skoupily pohledávky od českých splátkových společností. Hromadná oznámení byla podle deníku Právo doručena na policejní odbory po celém Česku. Zadlužený Kypr současně získal přislíbeno od Mezinárodního měnového fondu miliardu eur v rámci záchranného úvěru.

Deník spekuluje, že jde o firmy českých podnikatelů, které jsou zaregistrovány na ostrově. Ten se v současné době nachází v hospodářské krizi. „Do dnešního dne jsme přijali již několik takových podání, řadově jde zatím o stovku podezřelých, ale ten údaj se prakticky každým dnem mění,“ dodala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Trestní oznámení kyperské firmy nic nestojí

„Netuším, proč se majitel pohledávek takto chová. Jediné, co mě napadá, je skutečnost, že trestní řízení je na rozdíl od občanskoprávního soudního sporu zadarmo a věřitel se k němu může přihlásit s nárokem na náhradu škody, aniž by za to vynaložil jedinou korunu,“ vysvětlil Právu odborník z firmy, která se na vymáhání pohledávek v ČR specializuje.

Problémy se splácením úvěru má stále více lidí
Zdroj: ČT24, ČT24

Podle prezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška to lze vnímat jako „šikanózní postup, hraniční jednání a neúměrný nátlak na dlužníka“. Vymáhání pohledávek spadá do oblasti soukromého práva a dluh není možné primárně vymáhat pomocí trestního oznámení, pokud není očividně spáchán trestný čin, uvádí komora.

MMF pomůže Kypru jednou miliardou

Mezinárodní měnový fond (MMF) půjčí Kypru miliardu eur v rámci záchranném úvěru o celkové částce deset miliard eur (asi 260 miliard korun), na který ostrovu kývla eurozóna. Oznámila to dnes agentura AFP. Činitelé MMF by podle odhadů své šéfky Christine Lagardeové mohli finanční příspěvek schválit na začátku května. Ve stejném měsíci pak Kypr obdrží první splátku z Evropy.

Právě termín, kdy se ostrov k prvním penězům dostane, bude podle ekonomů klíčový. 

Petr Zahradník, ekonom a člen NERVu 

„Nebude důležité ani to, kolik peněz nebo od koho Kypr dostane, ale kdy.“ 

Jedny z prvních kroků, které plánuje kyperská vláda udělat výměnou za slíbenou mezinárodní pomoc, je zvýšení spotřební daně a DPH, snižování důchodů nebo platů státních zaměstnanců. Evropská komise připouští, že tato opatření s sebou ponesou jisté sociální dopady, které se ale bude snažit svou pomocí tlumit. 

Kyperské finance nově hlídá Georgiadis

Navíc kyperská vláda má nového strážce financí. Po rezignaci ministra Michalise Sarrise dnes v prezidentském paláci v Nikósii složil přísahu Charris Georgiadis. Nový jednačtyřicetiletý ministr financí, který má pomoci zvládnout kritickou situaci kyperského bankovního sektoru, dosud působil ve funkci šéfa resortu práce a sociálních věcí. 

Sarris, který před převzetím vládní funkce rok působil v čele nyní zrušené kyperské banky Laiki, rezignoval v úterý. Funkci složil krátce poté, co Kypr dokončil jednání s mezinárodními věřiteli o podmínkách záchranného úvěru.  

Finanční pomoc pro Kypr (zdroj: ČT24)
Vydáno pod