Křetínský ovládne holding EPH. Tkáč odejde a získá až 74 miliard korun

Podnikatel Daniel Křetínský se stal většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Firmu opouští podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Křetínský tak nyní drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH. Již dříve EPH sdělil, že Tkáč může za své akcie získat v přepočtu až 74 miliard korun.

EPH oznámil plány na změnu vlastnické struktury loni v říjnu. Transakce se uskuteční ve dvou krocích, v závěrečném vypořádání mezi Křetínským a Tkáčem společnost Milees Limited, kterou Tkáč ovládá, prodá všechny svoje akcie v holdingu. Získá za to 1,75 až 2,75 miliardy eur (v přepočtu až 74 miliard korun). Výsledná částka bude odrážet růst hodnoty EPH v příštích letech.

Firma v pátek oznámila, že fond australské banky Macquarie získal podíl 31 procent v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě holdingu. Holdingu zůstane zbývajících 69 procent i manažerská kontrola v EPIF. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Holding ovládá mnoho firem

EPH je energetická skupina, která sdružuje desítky společností v Česku i cizině. V roce 2015 činily konsolidované tržby EPH 4,57 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun). 

Doposud vlastnili Křetínský a Tkáč shodně každý 37 procent akcií holdingu a zbylý podíl investoři spojení s J&T. Holding již dříve oznámil, že právě po vstupu fondu Macquarie do EPIF se má majoritním vlastníkem EPH stát Křetínský. Podle analytiků je možné, že peníze z prodeje podílu v EPIF budou základem prostředků, které Křetínský zaplatí za Tkáčův podíl v EPH.

  • Holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T a podnikatele Daniela Křetínského.
  • Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. V současnosti EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Velké Británii a Itálii, působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla.
  • V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy, producenta tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.
  • V Německu vlastní těžební společnost Mibrag, firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu a povrchový důl Schöningen, a energetickou a těžební společnost Lausitz Energie (LEAG). V Polsku EPH ovládá společnost PG Silesia provozující černouhelný důl. EPH patří také britská černouhelná elektrárna Eggborough u Leedsu, elektrárny v Itálii a maďarské teplárny Budapesti Erömü. Významné postavení má EPH na Slovensku, kde koupil dvoutřetinový podíl italské společnosti Enel ve firmě Slovenské elektrárne. Již dříve zde získal podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu, ve Stredoslovenské energetice či firmě NAFTA.
  • Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po společnosti ČEZ) a jednou z největších těžebních společností v Německu.
  • EP Infrastructure (EPIF), do kterého vstoupil fond australské banky, sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla a elektrické energie. Druhou částí EPH je EP Power Europe, do které patří především zahraniční výrobci elektrické energie.
  • V roce 2015 měl holding aktiva v hodnotě 11,3 miliardy eur (asi 305 miliard korun), holdingu meziročně vzrostly konsolidované tržby o čtvrtinu na 4,57 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun). Provozní zisk (EBITDA) se zvýšil o 18 procent na 1,64 miliardy eur (asi 44 miliard korun). V loňském prvním pololetí klesl meziročně čistý zisk EPH o 9,4 procenta na 6,8 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12,7 procenta na 64 miliard korun.
  • Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají téměř 25 tisíc lidí.
  • Dosavadními akcionáři EPH byli Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webových stránek firmy drželi rovným dílem dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Již loni v říjnu EPH oznámil, že majoritním vlastníkem se stane Křetínský, Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí. Dnes bylo oznámeno, že Křetínský se stal většinovým vlastníkem EPH, drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH. Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T EPH opustili.