Konec roamingu má háček: kdo volá do zahraničí, stále si připlatí. Europoslanci to chtějí změnit

3 minuty
Konec roamingu má háček: kdo volá do zahraničí, stále si připlatí. Europoslanci to chtějí změnit
Zdroj: ČT24

Mobilní operátoři účtují lidem, kteří volají na zahraniční čísla, zvláštní příplatek. Jak zjistila Česká televize, Evropský parlament kvůli tomu začal schvalovat takzvaný Telekomunikační kodex, který má takové praxi zamezit. Podle operátorů ale ceny odrážejí vyšší náklady na volání do zahraničí.

Lidé po celé Evropské unii volají od června bez roamingových příplatků. To ale platí jen pro hovory v zahraničí. Pokud zavolají do ciziny z domovského státu, hovor je vyjde dráž. „Pokud se tak volá například z Česka do Chorvatska nebo do Německa, tak se ceny pohybují různě, ale minuta stojí třeba třicet korun,“ říká europoslankyně Dita Charanzová (nestr. za ANO).

Všichni tři tuzemští mobilní operátoři mají na svých webech zvláštní ceníky. Například – hovor z Česka na Slovensko vyjde v základní sazbě u Vodafonu na 7 korun a 26 haléřů za minutu. Nepatrně levnější, o zhruba třicet haléřů, stojí totéž u T-Mobile. Dvanáct korun a 48 haléřů pak zaplatí zákazníci O2. Vůbec nejdražší je volání třeba do Řecka nebo Španělska.

„Je to absurdní. My jsme zůstali u toho roamingu vlastně na půl cesty, když jsme nedokázali tohle odstranit,“ dodává Charanzová.

obrázek
Zdroj: ČT24

Cenami za volání do zahraničí se nyní zabývá Evropský parlament. Do května chce mít dohodu s Komisí a členskými státy. Ty by pak případné změny mohly zavést do dvou let. Podle výkonného ředitele Asociace provozovatelů mobilních telefonů Jiřího Grunda však trh mezinárodního volání, tedy mezinárodních hovorů, žádnou regulaci nepotřebuje. „Můžete využívat aplikace typu Viber nebo Whatsup a ty vás nestojí vůbec nic,“ vysvětluje Grund.

Speciální příplatky jsou podle operátorů na místě. Ceny podle nich zahrnují hlavně vysoké náklady na hovory do ciziny. Podle Grunda se ceny řídí tržními podmínkami a tím, jaké jednotliví operátoři mají například propojovací poplatky s operátory v zahraničí.

Pokud by Evropská unie přistoupila k regulaci, pak by podle operátorů zřejmě následovalo zvýšení cen domácích tarifů. Český telekomunikační úřad situaci odmítl komentovat. „Nemyslím si, že by docházelo vyloženě ke zdražování. Asi by to pokračovalo jako letos, zvýšil by se objem nabízených služeb a jen mírně by stoupla cena,“ míní vedoucí webu Mobil.iDNES.cz Jan Matura.

Podle odborníků není ale příliš pravděpodobné, že se levnější volání do zahraničí podaří vyjednat v nejbližší době. Například o zrušení příplatků za roaming se diskutovalo přes deset let. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Před 35 lety dorazila do obchodů šoková terapie cenami

V lednu 1991 zažili lidé v obchodech šok. Po liberalizaci cen – s cílem přejít ze socialistického plánování na tržní hospodářství – se cenovky zboží v obchodech výrazně zvýšily. Citelné to bylo zejména u základních potravin. Ve státních kamenných obchodech, ještě nezprivatizovaných, se skokově zdražovalo. Prodej kupříkladu mléka či másla pak „v odvetě zákazníků" klesal natolik, že producenti museli zastavovat linky. Výrobci i soukromí obchodníci však reagovali na přemrštěné ceny rychle. Pivo, mléko nebo máslo se začalo prodávat například na ulici z nákladních aut za výrazně nižší ceny než u konkurence v prodejně. Lidé se tak rychle naučili, že skončil čas jednotných cen a také to, že se vyplatí hledat v dostupném okolí nejvýhodnější ceny. A to se jim hodí dodnes.
12. 1. 2026

S nástupem ledna služby zdražují, a to víc než jiné sektory

Analytici očekávají, že zdražování služeb bude i v letošním roce vyšší, než bude činit průměrná inflace. Znát už je to v ubytování a stravování, trend ale poznají například i zákazníci, kteří se chystají do kadeřnictví, na manikúru nebo kosmetiku. Někde za zdražením stojí vyšší nájmy provozoven, jinde vyšší povinné odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Měsíc leden je pak znám tím, že ke zdražování dochází plošně.
12. 1. 2026

Zákazník chce SUV, regulace jdou proti trendu, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Trh s novými auty v Česku ožívá. Loni jich zákazníci koupili téměř 249 tisíc, meziročně zhruba o sedm procent víc. Stoupal i podíl vozů s alternativním pohonem, čistě elektrická auta ale představovala stále výraznou menšinu. O aktuálních trendech v automobilovém průmyslu, očekáváních pro rok 2026 i evropských regulacích v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali generální ředitelka AURES Holdings Karolína Topolová, výkonný ředitel sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl a generální ředitel zastoupení značek Toyota a Lexus pro ČR Martin Peleška. Debatou provázeli Jakub Musil a Tereza Gleichová.
11. 1. 2026
Načítání...