Kalousek: Tuzemská ekonomika by měla skončit kladnou nulou

Praha - Tuzemská ekonomika by měla v roce 2012 skončit kladnou nulou, respektive pár desetin procenta v plusu. Podle ministra financí Miroslava Kalouska s tím počítá lednová prognóza ministerstva financí, která bude zveřejněna v úterý. Kalousek to prohlásil na televizi Prima Family v pořadu „Partie“. Zmínil se i o půjčce České národní banky MMF i o problematice zvyšování DPH a jejího vlivu na léky, knihy a noviny.

„Zdá se, že lednová prognóza bude předvídat na rok 2012 takzvanou kladnou nulu, tedy pár desetinek nad nulou. To znamená, že ani opatření pro tento rok nebudou muset být dramaticky velká, já tedy nenavrhnu úpravu DPH v roce 2012,“ řekl Kalousek.

Uspořit se podle něj bude muset asi 20 miliard Kč. Nicméně to je agenda, se kterou si vláda poradí sama, a proto pravděpodobně nedojde k žádné novele zákona o státním rozpočtu.

Ministerstvo financí
Zdroj: ČT24

Tuzemská ekonomika měla podle poslední prognózy MF z října loňského roku letos vzrůst o jedno procento. Ještě v červenci přitom úřad počítal s 2,5procentním hospodářským růstem.

„Byl bych nesmírně šťasten, kdyby skutečně příští rok česká ekonomika rostla jedním procentem. Obávám se, že tomu tak nebude a že lednová prognóza bude výrazně horší než říjnová,“ uvedl v říjnu Kalousek.

Vláda v reakci na snížení odhadu výkonu české ekonomiky připraví několik variant úprav na příjmové i výdajové straně rozpočtu. Ke které z nich se kabinet přikloní, bude rozhodnuto až na základě úterní makroekonomické predikce.

Miroslav Singer
Zdroj: ČTK/René Fluger

Kolik bude stát dorovnávat ČNB

Zhruba 200 milionů korun ročně na úrocích bude stát dorovnávat České národní bance z případné půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Jde o částku, kterou by ČNB zhruba inkasovala, pokud by uvedené peníze půjčila na bankovním trhu. 

Přesná výše doplatku se nyní nedá přesně určit, protože úrokové míry se mění. Vyhodnocuje se každý měsíc a hradí se každé čtvrtletí. Pro letošek je na tento účel rozpočtováno 340 milionů korun, vyčerpány zřejmě nebudou.

Nižší sazba DPH na knihy, léky i noviny?

Kalousek v „Partii“ připustil možnost snížené sazby daně z přidané hodnoty pro léky, knihy a noviny, v případě, že by došlo ke zvýšení základní sazby daně na 19 procent. Má však své podmínky, musela by se na tom shodnout vládní koalice. Příští rok by měla být sazba DPH jednotná ve výši 17,5 procenta. ČSSD byla pro zachování nynější, desetiprocentní sazby daně.

„Kdybychom se dokázali shodnout v koalici, a já tu diskusi otevřu ne pro rok 2012, ale pro roky příští, že ta sazba nebude 17,5 procenta, ale 19 procent, tak si snadno umím představit, že knihy, léky a noviny by byly v nižší sazbě,“ uvedl Kalousek.

Cílem ČSSD je naopak zachování nynější snížené sazby. V rámci projednávání daňové novely chce mezi vládními poslanci najít podporu pro seznam položek, které by ve snížené sazbě mohly být. Položky, které chtějí zařadit do snížené sazby, vybírali sociální demokraté podle námitek poslanců koaličních stran.