Hodnota společnosti Apple přesáhla na burze bilion dolarů

Americká společnost Apple se ve čtvrtek stala první americkou veřejně obchodovanou firmou, jejíž tržní kapitalizace překonala hranici jednoho bilionu dolarů (22,1 bilionu korun). Informovala o tom agentura Reuters. V roce 2007 se přes tuto hranici krátce dostal čínský ropný gigant PetroChina.

Čtvrtek uzavřely akcie Applu na 207,39 dolaru, což znamenalo růst o 2,92 procenta oproti středečnímu závěru.

Apple tak nyní korunoval deset let trvající růst, o který se zasloužil všudypřítomný přístroj iPhone. Právě ten firmu přeměnil z menšího hráče na trhu osobních počítačů v globálního obra, který působí v oblasti zábavy a komunikace.

Příjmy podniku, který vznikl v roce 1976 v garáži, jsou vyšší než hrubý domácí produkt Portugalska či Nového Zélandu.

Některé servery hlásily, že tržní kapitalizace Apple překonala hranici jednoho bilionu dolarů již dříve během dne. To však bylo způsobeno starým údajem o počtu akcií v oběhu. Firma totiž odkupuje vlastní akcie a v úterý poskytla aktuální údaj o tom, kolik má nyní akcií v oběhu.

Navzdory vysoké tržní kapitalizaci mnoho analytiků akcie Applu za příliš drahé nepovažuje. Akcie firmy se tento týden obchodují za zhruba 15násobek očekávaného zisku. U akcií Amazonu je to přibližně 82násobek zisku a u Microsoftu 25násobek.

  • Primární nabídka akcií Apple se uskutečnila v roce 1980. Od té doby akcie firmy vzrostly o více než 50 tisíc procent. 
  • Pro srovnání - širší akciový index Standard & Poor's 500 za stejnou dobu přidal jen zhruba 2000 procent.
  • Zdroj: ČTK

Firma výrazně roste hlavně od uvedení svého smartphonu iPhone na trh. V roce 2006, rok před představením iPhonu, tržby firmy činily méně než 20 miliard dolarů a čistý zisk dvě miliardy. Loni již tržby vzrostly na 229 miliard a čistý zisk na 48,4 miliardy dolarů. Apple se tak stal nejziskovější veřejně obchodovanou firmou v USA.

Analytici však upozorňují, že Apple by již brzy mohly o jeho vedoucí postavení připravit firmy jako je Alphabet nebo Amazon, pokud se Apple nepodaří najít nové produkty nebo služby. Poptávka po chytrých telefonech totiž ochabuje.  

Vydáno pod