Dohoda o rozpočtu EU do roku 2020 zřejmě opět v nedohlednu

Brusel - Před pouhým týdnem oznámil irský vicepremiér Eamon Gilmore zprávu o dohodě mezi europarlamentem a zeměmi EU na rozpočtovém plánu pro období 2014–2020, teď je ale vše jinak. Z dopisu, který poslal předseda europarlamentu Martin Schulz zástupcům irského předsednictví EU, plyne, že europoslanci dohodu nepodpoří. Spory se točí okolo harmonogramu zavedení vlastních daňových příjmů EU. Vlády se zdráhají přistoupit na možné zavedení nových daní. Rozpočet se proto možná bude řešit i na dvoudenním summitu v Bruselu, jenž startuje zítra.

Schulz v dopise jmenuje důvody, proč podle něj většina europoslanců dohodu nepodpoří. Tím zásadním je údajně fakt, že do rozpočtu nebyly dostatečně zapracovány připomínky členů Evropského parlamentu. Při současné podobě návrhu je tak nepravděpodobné, že by mohla dohoda při plánovaném hlasování počátkem července v europarlamentu projít.

Rozpočet počítá s výdaji kolem bilionu eur (25,8 bilionu korun). Spor o něj se vlekl několik měsíců. Minulý týden pak oznámilo irské předsednictví dohodu, která je ovšem nyní opět zpochybněna. Lídři EU se tak otázce rozpočtu zřejmě budou věnovat i na nadcházejícím summitu, přestože zatím není na programu. Snažit by se měli o další kompromis s europoslanci.

Martin Schulz
Zdroj: Getty Images/Sean Gallup

Europoslanci už v řadě požadavků dosáhli svého

  • Vlády členských zemí EU již částečně přistoupily na sporný požadavek europoslanců, aby mohly být nevyužité peníze přesouvány z jednoho roku do dalšího.
  • Poslanci si rovněž prosadili záruku, že v roce 2016 se rozpočet zreviduje podle ekonomického vývoje.

Europoslanci také podmiňují schválení sedmiletého rozpočtového plánu doplněním 11 miliard eur do letošního rozpočtu, aby unie neskončila v deficitu. Členské státy zatím souhlasily se 7,2 miliardy eur, které by měly být doplněny později.

Evropský parlament
Zdroj: ČT24

Irské předsednictví a Evropský parlament se dohodly také na posílení Fondu solidarity, který pomáhá s náhradami škod při živelních a dalších katastrofách, jako byly letošní záplavy ve střední Evropě, včetně ČR. Posíleny mají být v letech 2014 a 2015 výdaje na podporu zaměstnanosti mladých.

  • Členské státy se na únorovém summitu dohodly na návrhu, podle něhož výdaje pro nadcházející sedmileté období nepřekročí v platbách 908 miliard eur (asi 23,3 bilionu korun). Se započtením závazků to má být zhruba 960 miliard eur (asi 24,6 bilionu korun).

Kdyby rozpočtové vyjednávání mezi Evropským parlamentem a irským předsednictvím ztroskotalo, platil by pro nadcházející rok letošní rozpočet, ale s ohledem na inflaci zvýšený o dvě procenta.