ČSA vyhlásily tendr na prodej bezcelních obchodů

Praha – České aerolinie vyhlásily výběrové řízení, kterým hledají kupce čtyř bezcelních obchodů na letištích v Praze a Karlových Varech. Prodej obchodů je jedním z bodů ozdravného plánu prezidenta Radomíra Lašáka, ČSA tak chtějí získat potřebnou hotovost na provoz. Celkem obchody zaměstnávají kolem 80 lidí. Kromě prodeje obchodů počítá Lašákův plán také například s prodejem pěti letadel.

Ze čtyř takzvaných duty free obchodů jsou tři na pražském letišti. Jeden je v terminálu číslo jedna, odkud se létá do zemí mimo schengenský prostor, druhý je v terminálu dvě, který slouží výhradně odletům do „schengenu“ a třetí ve spojovací chodbě mezi oběma terminály. Jeden obchod má firma na letišti v Karlových Varech. Celkem obchody zaměstnávají kolem 80 lidí.

České aerolinie nyní bojují o přežití. V pololetí vykázaly ztrátu 1,8 miliardy korun, dozorčí rada přitom očekává na konci roku rekordní ztrátu tři miliardy. Firma tak nutně potřebuje hotovost na provoz. Kromě prodeje obchodů počítá Lašákův plán také například s prodejem pěti letadel, vyčleněním odbavovacích činností, takzvaného handlingu, z firmy, vyčleněním výcvikového střediska a získáním dalších úvěrů od bank. Podle Lašáka by tak společnost mohla získat během příštích devíti měsíců až pět miliard korun.

Ačkoliv dozorčí rada firmy s těmito kroky vyjádřila souhlas, její šéf Václav Novák je skeptický k odhadované výši výnosů. Kritici Lašákova vedení, kam patří například piloti, navíc vyčítají managementu, že již v minulých letech prodal některé součásti firmy, aniž by se situace zlepšila. ČSA se zbavily například nákladového terminálu nebo stravovacích služeb, součet všech výnosů je zhruba tři miliardy korun.  

Vydáno pod