Čínský ekonom šokoval teorií, že růst ekonomiky pohánějí ženy

Šen-Čen - Tajemství ekonomického růstu? Neprovdané nebo rozvedené ženy, které mohou volně nakupovat. To je alespoň teorie prominentního čínského ekonoma, kterou vyvolal šok i poprask, uvedla čínská média. Šanghajský ekonom Ťin Jen-š' před časem představil svou teorii, že „města, kde bude více osamělých a rozvedených žen, se budou těšit lepší ekonomice“.

Ťin z šanghajské firmy Sinolink Securities, který se od té doby stal terčem hněvu i posměšků svých kolegů, zároveň dodal, že „muži bez jakékoli spotřebitelské síly by měli být vyhnáni z města“.

Single-ženy, kterým se v Číně netaktně říká „zbylé“ či „zbytkové“, a spolu s nimi rozvedené ženy přispívají k živější ekonomice. „Ženy vyjadřují svoje touhy v soutěži. Tato soutěž pak podporuje ve městech spotřebu,“ prohlásil Ťin, pro kterého mají ženy dvě přirozené stránky: „Milují peníze a rády je utrácejí.“

Provokativní argumenty ekonoma vyvolaly vlnu kritiky, podle níž naprosto podceňuje inteligenci žen a degraduje je na pouhé spotřebitelky soupeřící spolu v nakupování. A jiní, včetně dalšího uznávaného čínského ekonoma Ma Kuang-jüana, jednoduše Ťinovu teorii smetli ze stolu jako „vtip“.