Brambor je na českém trhu přebytek, jejich ceny klesají

Události: Příliš brambor na českém trhu (zdroj: ČT24)

Loňská velmi dobrá úroda brambor v Evropě začíná nyní míchat kartami českých pěstitelů. Zvláště těch, kteří své brambory uskladnili s vyhlídkou, že je letos v prvních měsících roku prodají lépe. S tím spojené vyšší náklady se jim ale zřejmě kvůli levnému dovozu nevrátí, naznačují někteří experti.

Nedá se proto čekat, že letos budou chtít čeští zemědělci pěstovat víc konzumních brambor. „Plochy třeba zachovají, protože na to jsou zařízení, mají na to techniku a nějaké skladovací kapacity, ale o navýšení se v letošním roce nedá hovořit,“ řekl agentuře ČTK  Josef Králíček z Českého bramborářského svazu. 

Hodně brambor podle něj zůstává po loňské velmi dobré úrodě v klimatizovaných skladech například v Německu, Francii či Belgii. Zásoby potřebují prodat, proto cena klesá.

Králíček podotkl, že v této roční době se brambory dovážely i jindy, protože v Česku není dost dobrých skladů, ale jejich ceny byly vyšší. Podle informací, které má bramborářský svaz od pěstitelů, by se letos mohla trochu zvýšit jen rozloha polí s bramborami určenými na výrobu škrobu.

Nejvíce pěstitelů je v Česku na Vysočině. Například v ZS Havlíčkova Borová prodávají ze dvora kilogram za 8 korun. Za stejné množství jim teď balírny ale nabízejí jen třetinu (2,50 až 3 koruny). A podobně se chovají také další producenti. Proto cena klesá rovněž v supermarketech.

Redaktorka ČT například koupila dvě kila brambor od českých pěstitelů za 15 korun. Ty z Francie stály 50 korun. 

Brambory – pěstování
Zdroj: ČT24

Rané brambory pěstované v Polabí už má řada podniků nasázené a další sázení dokončují. Na kopcovité Vysočině se daří později sklízeným odrůdám brambor.

V návrhu programového prohlášení, které menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) schválila loni v prosinci, odmítl kabinet stanovení horní hranice dotací pro střední a větší podniky, slíbil ale podporu vyšších plateb pro malé farmáře.

„Udržíme minimálně současnou výši podpory z národních dotací do živočišné výroby a citlivých rostlinných komodit,“ píše se mimo jiné v dokumentu. Na úkor plateb na plochu se mají zvýšit dotace na živočišnou výrobu a citlivé rostlinné komodity, jako je ovoce, zelenina, chmel, brambory nebo cukrová řepa.