Bezobalové obchody pronikají do dalších koutů Česka. Nesou dobrý pocit ochrany přírody

Události v regionech: Boom bezobalových obchodů (zdroj: ČT24)

Českem se šíří boom bezobalových obchodů, ve kterých zákazníkům nákup – a nemusí jít jen o potraviny – odsypou nebo odlijí do nádob a zásobníků, které si sami přinesou. Zboží tam sice zpravidla je o něco dražší, ale zákazníci oceňují jiné přednosti. Například ekologičnost,  vůni a chuť.

Tereza Černá společně se sestrou otevřela v Jihlavě takto zaměřený obchod před dvěma měsíci. Zákazníky proto stále hledají. „Jdou okolo, říkají, že je to hezká myšlenka, a podívají se, co máme,“ uvedla spolumajitelka obchodu nazvaného Černý bez. 

Manželé Kružíkovi z Třebíče začali o něco dříve a svoji stálou klientelu už mají. „My jsme neměli ani pro sebe kde nakupovat to dobré, bez igelitů. Neustále jsme řešili popelnici, začali jsme u malé, pak jsme koupili větší a ani ta nestačila.“

Romana Kružíková – spolumajitelka obchodu Kružíkovic sypané potraviny – v souvislosti se zákazníky zmiňuje zejména poptávku po těstovinách, rýži, sušeném ovoci či po kvalitní mouce. „Mouka by se měla skladovat v plátěném pytlíku, nebo papírovém, protože má 15  procent vlhkost a musí pracovat,“ dodává spolumajitel prodejny Tomáš Kružík. 

Zářijový Den otevřených dveří v pražské Bubenči
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Šetřit přírodu

V zahraničí už fungují stovky plnohodnotných bezobalových obchodů (Zero waste), v Česku je vůbec největší obchod tohoto rázu v Praze – v šestém obvodu hlavního města funguje od 20. září. Pro metropoli se ale nejedná o novinku. 

Síť svých bezobalových prodejen postupně rozšiřuje také nezisková organizace Bezobalu, která první prodejnu otevřela na Praze 2 už před třemi lety. Vedle toho vede i školicí centrum, které zájemcům vysvětlit, jak bezobalové prodejny fungují. Podle ředitele organizace Petra Hanzela tvoří obaly kolem poloviny komunálního odpadu. Obejít se bez nich tak znamená velkou úlevu pro životní prostředí.

Tatáž motivace stojí i za zářijovým otevřením prvního bezobalového obchodu v Ústeckém kraji. Do vlastních nebo vratných nádob lze koupit mouku, těstoviny, fazole či třeba aviváž. Majitelka litoměřického obchodu Meloun – ani jeden obal Martina Válková řekla, že cílem je nabídnout lidem možnost, jak šetřit přírodu. 

Litoměřický obchod Meloun – ani jeden obal
Zdroj: Libor Zavoral/ČTK