Sněmovna schválila program schůze k růstu koncesionářských poplatků

Sněmovna schválila po pěti hodinách projevů opozice program mimořádné schůze k růstu poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. K novele se ale sejde až v pátek, protože ve středu už doba vymezená pro závěrečné schvalování zákonů skončila. Koalice chce na páteční poledne pro hlasování o podobě novely stanovit pevný termín. Během středečního jednání dolní komory se svého přednostního řečnického práva opět rozhodli využít opoziční předáci v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem.

„Co tady projednáváme, je sprostá korupce České televize touhle vládou,“ prohlásil šéf ANO. Pokud se ANO vrátí do vlády, jako jeden z prvních zákonů podle Babiše prosadí spojení České televize a Českého rozhlasu a úspory. „Česká televize a Český rozhlas jsou nenasytní, stále chtějí víc a víc,“ obvinil Babiš obě veřejnoprávní média ve vystoupení, které trvalo zhruba sedmdesát minut.

Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob v úvodu jednání poznamenal, že podle informací od zástupců opozice měl před schválením programu mimořádné schůze vystoupit za ANO stručně Babiš a za SPD nikdo. Do debaty se ovšem přihlásili předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, její protějšek z SPD Radim Fiala, předseda tohoto hnutí Tomio Okamura i předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Schillerová uvedla, že poplatková novela je nastavena tak, že směřuje proti principům řádné správy veřejných financí. Zdůvodňovala to tím, že novela má zavést automatické zvyšování poplatků podle míry inflace. Vláda podle ní zavádí nesmyslný daňový precedens jen proto, aby se udržela u moci. Připomněla, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) je šéfem volební kampaně koalice SPOLU.

Okamura kritizoval to, že opozice má v České televizi menší prostor než koalice. Podle něj přitom většina poplatníků nejsou voliči vládních stran. Zopakoval, že po zářijových sněmovních volbách se jeho hnutí podobně jako ANO pokusí televizní a rozhlasový poplatek zrušit a obě veřejnoprávní média zestátnit. Poukazoval například na to, že v sedmnácti z 27 členských státu EU takové poplatky nejsou. „Jdete úplně opačným trendem,“ vzkázal Okamura koalici, která chce podle něj nasypat další miliardy do „veřejnoprávní černé díry“.

K předloze se poslanci nedostali již dříve

Vládní novela má kvůli inflaci zvýšit poplatek pro Českou televizi o patnáct korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače. Zachován ale bude princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů. Zákony může sněmovna schvalovat jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00.

Závěrečné schvalování vládní novely o poplatcích zablokovala opoziční hnutí ANO a SPD na minulé řádné schůzi. Obstrukce provázely i jednání o změnách programu, k samotné předloze se poslanci ve třech jednacích dnech nedostali. Koalice proto nechala k závěrečnému kolu jejího posuzování svolat středeční mimořádnou schůzi. Při ní jsou možnosti blokování programu omezenější, není možné jej měnit ani upravovat. Vystupovat mohou řečníci s přednostním právem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 46 mminutami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 10 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 10 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 11 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 15 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 16 hhodinami
Načítání...