Sněmovna měla pokračovat v závěrečném schvalování novely o zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků. Poslanci schválili program schůze po třech hodinách. Následně bylo svoláno jednání grémia kvůli nevoli vládního tábora, kterou vyvolala žádost SPD o přestávku až do konce jednacího dne. Situací se zabývalo sněmovní grémium, které schůzi přerušilo do čtvrtka.
Poslanci po schválení programu schůze přerušili jednání do čtvrtka
Každý klub má podle dosavadních nepsaných sněmovních zvyklostí možnost vyžádat si až dvouhodinovou přestávku každý jednací den. Po schválení programu možnosti využil předseda poslanců SPD Radim Fiala. Po něm vystoupila místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix, která uvedla, že Fialova žádost neodpovídá dosavadním debatám o postupu jednání a chtěla, aby o ní sněmovna hlasovala jako o procedurálním návrhu. Opozice dala najevo nesouhlas boucháním do lavic.
Fiala se proti návrhu Dexroix ohradil a žádal, aby předsedající přestávku klubu udělil a sněmovna o ničem nehlasovala. Následně se sešlo sněmovní grémium a jednání bylo skoro na hodinu přerušeno. Schůze bude pokračovat ve čtvrtek od devíti hodin.
Opozice kritizovala zvýšení koncesionářských poplatků
Na úvod schůze vystoupil s přednostním právem předseda ANO Andrej Babiš, který růst platů označil za „nespravedlivý zásah do peněženek českých občanů, podnikatelů i firem. Návrh není ničím jiným než skrytou daní, kterou vláda v době ekonomické krize uvaluje na všechny bez rozdílu,“ sdělil.
Lídr ANO zopakoval, že cestou k úsporám je sloučení České televize a Českého rozhlasu. Podle plánů ANO i SPD by se tato média měla financovat ze státního rozpočtu.
Následně vystoupil s téměř hodinovým proslovem předseda poslanců SPD Radim Fiala. Koaliční strany vinil z toho, že chtějí ČT a ČRo ovládnout. Fiala se také pozastavil nad tím, že podnikatelé a právnické osoby už nemají platit podle počtu televizních a rozhlasových přijímačů, ale podle počtu zaměstnanců. Podle něho jde o obdobu komunistické gottwaldovské milionářské daně.
Předseda Pirátů Jakub Michálek sdělil, že Piráti hájí nezávislá média, podporují valorizaci poplatků a nebudou obstruovat. „Ale současně říkáme, že navržené nové poplatky za mobilní telefony a pro firmy jsou problematické a nesouhlasíme s nimi,“ dodal.
Předloha zvyšuje poplatek pro ČT o 15 Kč na 150 korun měsíčně a pro ČRo o deset Kč na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače. Zachován ale bude princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů. Podle opozičních Pirátů jde prakticky o daň z internetu.
Novela obsahuje také pravidla pravidelné valorizace televizního a rozhlasového poplatku a mění úhrady podnikatelů a právnických osob. Výše poplatku by už v jejich případě však nezávisela na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.