Poslanci po schválení programu schůze přerušili jednání do čtvrtka

Sněmovna měla pokračovat v závěrečném schvalování novely o zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků. Poslanci schválili program schůze po třech hodinách. Následně bylo svoláno jednání grémia kvůli nevoli vládního tábora, kterou vyvolala žádost SPD o přestávku až do konce jednacího dne. Situací se zabývalo sněmovní grémium, které schůzi přerušilo do čtvrtka.

Každý klub má podle dosavadních nepsaných sněmovních zvyklostí možnost vyžádat si až dvouhodinovou přestávku každý jednací den. Po schválení programu možnosti využil předseda poslanců SPD Radim Fiala. Po něm vystoupila místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix, která uvedla, že Fialova žádost neodpovídá dosavadním debatám o postupu jednání a chtěla, aby o ní sněmovna hlasovala jako o procedurálním návrhu. Opozice dala najevo nesouhlas boucháním do lavic.

Fiala se proti návrhu Dexroix ohradil a žádal, aby předsedající přestávku klubu udělil a sněmovna o ničem nehlasovala. Následně se sešlo sněmovní grémium a jednání bylo skoro na hodinu přerušeno. Schůze bude pokračovat ve čtvrtek od devíti hodin.

Opozice kritizovala zvýšení koncesionářských poplatků

Na úvod schůze vystoupil s přednostním právem předseda ANO Andrej Babiš, který růst platů označil za „nespravedlivý zásah do peněženek českých občanů, podnikatelů i firem. Návrh není ničím jiným než skrytou daní, kterou vláda v době ekonomické krize uvaluje na všechny bez rozdílu,“ sdělil.

Lídr ANO zopakoval, že cestou k úsporám je sloučení České televize a Českého rozhlasu. Podle plánů ANO i SPD by se tato média měla financovat ze státního rozpočtu.

9 minut
Události, komentáře: Proměny veřejnoprávního financování
Zdroj: ČT24

Následně vystoupil s téměř hodinovým proslovem předseda poslanců SPD Radim Fiala. Koaliční strany vinil z toho, že chtějí ČT a ČRo ovládnout. Fiala se také pozastavil nad tím, že podnikatelé a právnické osoby už nemají platit podle počtu televizních a rozhlasových přijímačů, ale podle počtu zaměstnanců. Podle něho jde o obdobu komunistické gottwaldovské milionářské daně.

Předseda Pirátů Jakub Michálek sdělil, že Piráti hájí nezávislá média, podporují valorizaci poplatků a nebudou obstruovat. „Ale současně říkáme, že navržené nové poplatky za mobilní telefony a pro firmy jsou problematické a nesouhlasíme s nimi,“ dodal.

Předloha zvyšuje poplatek pro ČT o 15 Kč na 150 korun měsíčně a pro ČRo o deset Kč na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače. Zachován ale bude princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů. Podle opozičních Pirátů jde prakticky o daň z internetu.

Novela obsahuje také pravidla pravidelné valorizace televizního a rozhlasového poplatku a mění úhrady podnikatelů a právnických osob. Výše poplatku by už v jejich případě však nezávisela na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Piloti trénují na F-35 pomocí „Nebeských lišek“

V Centru leteckého výcviku na základně v Pardubicích mají na přípravu bojových pilotů dvě nová letadla Aero L-39 Skyfox. Jsou první předzvěstí dodávky amerických stíhaček F-35 páté generace. Těch má Česko od USA objednaných 24, první mají dorazit v roce 2031. Právě podzvukové lehké bojové letouny Skyfox (neboli Nebeská liška) uznává americká strana jako vhodné pro výcvik pilotů stíhaček F-35. Věnoval se tomu pořad Zóna ČT24, jehož tématy jsou bezpečnost a výzvy dnešního světa.
před 13 hhodinami

Kvůli starým sloupům vysokého napětí ročně hynou desetitisíce ptáků

Záchranné stanice v Česku loni přijaly rekordní množství zraněných zvířat, více než čtyřicet tisíc. Často jsou to například dravci, kteří se poraní o dráty elektrického vedení. Ochránci na Vysočině teď chtějí taková riziková místa zmapovat. Kvůli zastaralým sloupům vysokého napětí ročně hynou desítky tisíc ptáků.
před 13 hhodinami

Města jsou stále plná překážek pro invalidní vozíky a kočárky

Veřejný prostor by měl být vstřícnější k rodičům s kočárky a starším i handicapovaným lidem. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je snaha o odstraňování bariér viditelná, řešení ale často bývají polovičatá. Může to být nevhodná dlažba či špatně umístěná plošina, zvonek nebo přepážka na úřadu. K důslednosti vyzývá projektanty i ministerstvo pro místní rozvoj. Společná debata je podle odborníků na bezbariérovost cestou, ideálně už ve chvíli, kdy architekt vytváří projekt.
před 15 hhodinami

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
před 20 hhodinami

De facto: AI usnadňuje dešifrování komunikace i phishing

Použití umělé inteligence pomáhá v průmyslu či při psaní textů, zároveň ale usnadňuje prolomení šifrovaných komunikací nebo phishingové útoky. Umí také falšovat fotky a videa. Odborníci radí, že je lepší mít na sociálních sítích soukromé účty.
před 22 hhodinami

„Nestihli jsme letadlo, které tam ještě nebylo.“ Zrychlení nástupů přináší komplikace

Letiště Václava Havla v Praze začalo na druhém terminálu zrychlovat nástupy do letadel. Požaduje to část nízkonákladových zahraničních aerolinek. U čtyř bran přibyly koncem loňského roku bariéry, za kterými pasažéři čekají. Někteří upozorňují na nedostatek místa i informací.
včera v 07:00

Státní rezervy se rozšíří o léky

Státní hmotné rezervy se kvůli občasným výpadkům dodávek rozšíří také o léky. Do konce února skončí výběrové řízení na pořízení antibiotik. Ministerstvo zdravotnictví by do nouzových zásob rádo zahrnulo i antivirotika a přípravky na diabetes nebo onkologická onemocnění.
včera v 06:00

Špatné světlo škodí spánku i přírodě, mnohde vadí pouliční lampy

Města jako Praha, Brno nebo Kutná Hora evidují desítky stížností od lidí na veřejné osvětlení. Nejčastěji lidem vadí nové LED lampy, které jim svítí většinou bílým světlem do bytu a v noci ruší spánek. Někde už radnice vyměnily tyto lampy za tlumenější oranžové, někde je opatřily stínítky. Odborníci upozorňují, že výrazné osvětlení v noci může mít negativní vliv na zdraví i přírodu.
14. 2. 2025
Načítání...