Poslanci mají o důchodové reformě hlasovat v pátek

Poslanci znovu projednávali vládní důchodovou reformu, závěrečné schvalování však znovu přerušili. O její podobě mají hlasovat v pátek v poledne. Reforma předpokládá zejména další postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu a snižování výpočtu nových penzí. Opatření mají podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Opozice se změnami nesouhlasí.

Z opozičních lavic bylo ve středu do debaty přihlášeno několik desítek poslanců. Jako první se ke slovu díky přednostnímu řečnickému právu dostal předseda poslanců SPD Radim Fiala. Vládní reformě vytkl mimo jiné to, že se nezabývá prorodinnými opatřeními. „Pokud se nebudou rodit děti, žádný průběžný důchodový systém nemůže fungovat,“ řekl.

„V reformě chybí rozumná úprava penzijních fondů,“ uvedla místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti). Fondy podle ní zajišťují v zahraničí na rozdíl od Česka nejen důstojné stáří seniorů, ale pohánějí svými investicemi také ekonomický růst. Richterová znovu hájila pirátský návrh valorizace rodičovského příspěvku.

Vystoupení Richterové vyvolalo nesouhlasné reakce poslanců opozičního ANO. „Vy jste také napáchali stejnou škodu jako tahle vláda za tři roky,“ uvedla například Jana Pastuchová (ANO).

Opoziční kritika

Sněmovna poté rozhodla o stanovení pevného času pro hlasování o reformě podle návrhu Jana Jakoba z TOP 09. Mělo by se tak stát v pátek po poledni. Opoziční frakce ANO a SPD před rozhodnutím o pevném termínu hlasování zablokovaly koaliční snahu, aby závěrečné sněmovní projednávání důchodové reformy mohlo pokračovat ve středu až do večera.

Jakob poukázal na to, že opozice prokázala, že jí o diskusi vůbec nejde. Kritické argumenty opozice se podle šéfa klubu TOP 09 navíc opakují. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) naopak tvrdil, že opoziční poslanci zájem o diskusi mají na rozdíl od koaličních zákonodárců, kteří podle něho na jejich argumenty nereagují.

„Vy jste neudělali nic, vám jsou ti lidé úplně ukradení,“ reagoval Jakob na opoziční kritiku. Podle něj minulé vlády s ANO měly důchodovou reformu jako prioritu, ale ani ji nenavrhly, protože by opatření byla nepopulární. Ekonomicky je s ohledem na vývoj důchodového systému možností buď postupné zvyšování věku odchodu do důchodu, nebo snížení penzí, míní Jakob.

  • Zvyšování důchodového věku: Po roce 2030 má podle reformy růst věk odchodu do penze o jeden měsíc za každý další ročník. Důchodový věk se zvyšuje již v současnosti, stejně tak v předchozích letech. Jeho růst se podle reformy týká těch, kterým je dnes 58 let a méně. Pro ty, kterým je nyní 35 let a méně, chce vláda zastropovat důchodový věk na 67 letech.
  • Pomalejší růst nových penzí: Podle reformy by se mezi lety 2026 až 2035 měl snižovat výpočet nových penzí. Nově by tedy měly penze růst o 150 až 200 korun ročně.
  • Dřívější penze pro náročné profese: Dříve do důchodu bez jeho krácení budou moci odejít pouze lidé ve čtvrté rizikové skupině. V té jsou osoby s nejtěžšími povoláními, například hutníci, slévači nebo svářeči. Týká se to asi patnácti tisíc lidí.
  • Zrušení hrazení sociálního pojištění pro pracující důchodce: Starobní důchodci, kteří zároveň pracují, mají mít od roku 2025 odpuštěno placení sociálního pojištění, pokud jim vzhledem k výši výdělků vznikne povinnost ho hradit. Konkrétně má jít o sociální pojištění na straně zaměstnance ve výši 6,5 procenta.
Důchodce
Zdroj: Pixabay/Steve Buissinne

„Vy nás tady strašíte nějakým černým scénářem, že se všechno zhroutí,“ oponoval poslanec ANO Hubert Lang. Podle něj byl Jakobův projev plytký a představoval „bezobsažné plácání“. Milan Feranec (ANO) za další možnost zabezpečení důchodů označil důslednější výběr daní a obnovení elektronické evidence tržeb. „To je úplná absurdita,“ namítl Jakob, podle něhož ANO žádné reálné řešení deficitu penzijního systému nemá.

Opoziční hnutí ANO a SPD neuspěly s návrhy, aby debata o reformě nepokračovala tento pátek, ale až v červnu příštího roku. Neprosadily stanovení pevného termínu pro hlasování o podobě novely na září 2025. Možnost delších vystoupení svých kolegů oddalovali hlavně opoziční poslanci sérií dvouminutových „faktických“ poznámek, v nichž reagovali nejen na Jakobova vystoupení, ale navazovali i na své reakce.

Jurečka: Na způsobu zúžení dřívějších penzí je shoda

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve sněmovně prohlásil, že na omezení dřívějších penzí pro pracovníky v náročných profesích s následným posílením penzijního spoření části zaměstnanců v takzvané třetí kategorii rizika se minulý týden dohodli předsedové koaličních poslaneckých klubů.

V náročných pozicích mají podle Jurečky zůstat zdravotničtí záchranáři a podnikoví hasiči a celá kategorie čtvrtého rizika. Řešení pracovníků spadajících do čtyř rizik třetí kategorie bude podle ministra spočívat v povinnosti zaměstnavatelů přispět jim do třetího penzijního pilíře na individuální účty. „Jestliže si dokáží vytvořit ve třetím pilíři větší finanční objem, který by měl být tímto zabezpečen, tak zákon už nyní počítá s možností předdůchodů,“ uvedl Jurečka.

Ohradil se vůči tvrzení, že koalice někoho „háže přes palubu“. „Pro ty lidi tady bude funkční nástroj, bude jim zabezpečovat možnost odejít dříve do důchodu i to, aby ten důchod byl ve vyšší finanční výši,“ zdůraznil Jurečka.

Neshody ve vládním táboře vyvolal pozměňovací návrh TOP 09 a ODS k důchodové reformě, který zužuje původně plánovaný okruh lidí s nárokem na dřívější penzi na zhruba desetinu. Jurečkovo vyjádření k této úpravě opakovaně žádali při závěrečném sněmovním schvalování reformy opoziční zákonodárci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 6 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 8 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 18 hhodinami
Načítání...