Koaliční strany se před třetím čtením definitivně dohodly na podobě důchodové reformy. Věk odchodu do penze bude po roce 2030 růst nad 65 let, o měsíc za každý ročník. Dříve bude moci bez ztráty peněz skončit s prací asi patnáct tisíc lidí z nejtěžší, čtvrté, rizikové kategorie. S tím dosud nesouhlasila část hnutí STAN a KDU-ČSL, kteří chtěli, aby stejnou možnost mělo i dalších více než 127 tisíc zaměstnanců ze třetí kategorie.
Koalice našla shodu na penzích pro náročné profese
Vládní strany se shodly na tom, že dříve do důchodu bez jeho krácení budou moci odejít jen lidé ve čtvrté rizikové skupině. Mezi ně patří třeba někteří slévači, svářeči, brusiči nebo hutníci. Naopak část zaměstnanců zařazená do 3. rizikové skupiny, například někteří skláři, montážní dělníci či zdravotní sestry, nebudou mít na dřívější odchod do penze nárok.
Místopředseda poslaneckého klubu STAN Viktor Vojtko sdělil, že hnutí je připraveno hlasovat pro vyjmutí třetí kategorie s tím, že se ve spolupráci s koaličními partery a ministerstvem financí připraví další návrh, který by situaci pracovníků třetí rizikové kategorie řešil.
„Budeme usilovat o to, abychom dokázali najít řešení především ve spořicím pilíři, který této skupině umožní za příspěvku zaměstnavatelů odcházet třeba do předčasného důchodu, případně kompenzovat jejich finanční prostředky a příjmy během předčasného důchodu tak, aby i pro tuto skupinu byla jasná cesta, jak mohou při náročné pozici do důchodu odejít dříve – buď bez penalizací, nebo díky samotným úsporám,“ nastínil Vojtko.
Součástí koaliční dohody je i vznik pracovní skupiny, která bude jednat o tom, jak vysoké částky by měli zaměstnavatelé povinně posílat lidem v náročných profesích na jejich penzijní spoření.
ANO i SPD reformu odmítají
Reformu odmítají opoziční ANO a SPD. Nelíbí se jim zúžení počtu lidí, kteří by mohli odcházet do důchodu dříve, ani další zvyšování věku odchodu do penze. „S tím budou veliké problémy, protože ti lidé už nemají možnost kvůli svým fyzickým limitům dále pracovat ve své profesi,“ sdělil místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO).
Piráti uvedli, že pokud by prošel poslanecký návrh s omezením dřívějších penzí za práci v riziku, nepodpořili by celou reformu. „Oklešťování náročných pozic, které jsou definované na základě zdravotních údajů, je nerozumné a my se k tomu nepřipojíme,“ uvedla místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti).
Závěrečné projednávání důchodové reformy má ve sněmovně začít ve středu. Definitivně budou poslanci hlasovat o zákonu zřejmě až příští pátek, jelikož opoziční poslanci na třetí čtení chystají dlouhé a kritické projevy.
Sněmovní sociální výbor minulý pátek nedoporučil dolní komoře omezení původní verze dřívějších penzí schválit. Vyslovilo se tak dvanáct z osmnácti přítomných členek a členů z opozice i koalice, šest se zdrželo. Ministerstvo práce zaujalo neutrální postoj.
Podle Nachera jsou reformy nutné
Prezident Petr Pavel v pondělním projevu před předáváním státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu uvedl, že Česko potřebuje reformu důchodů, změny ve zdravotnictví, v justici, ve školství, v ochraně životního prostředí, v digitalizaci, v daních nebo ve veřejné správě a uspořádání země. Všechny tyto extrémně složité úkoly jsou podle hlavy státu nutným předpokladem pro to, aby se nesnižovala kvalita života.
Podle místopředsedy poslaneckého klubu ANO Patrika Nachera jsou reformy, které během svého projevu prezident zmiňoval, nutné. Otázkou podle něj zůstává, jak se budou plánovat a zda se jejich vize promění v praktické kroky. Nacher v pořadu 90' ČT24 nicméně několikrát uvedl, že prezidentovi a jeho projevu dostatečně nerozumí.
Špatně srozumitelná mu například přišla část, ve které prezident prohlásil, že se mu nelíbí ten, kdo nabízí snadná řešení a jde cestou nejmenšího odporu. „Jinými slovy, znamená to, že všechna ta řešení, která se najdou a jsou efektivní, jsou ta nejtěžší? Jako tomuhle já vůbec nerozumím. Někdy naopak to řešení může být tak, že třeba vláda půjde příkladem. A vyšle nějaký signál, že tedy nebude koketovat se zvyšováním platů, že sníží počet ministerstev,“ je přesvědčen Nacher.
Člen sněmovního rozpočtového výboru Jan Bureš (ODS), uvedl, že prezidentův projev byl mířen na „populistické hnutí, které on (Nacher) reprezentuje a které osm let nepředložilo žádnou reformu.“ ANO podle něj zrušilo jediný pokus o důchodovou reformu, který tu za dobu existence Česka byl.
„To znamená v Nečasově vládě ten druhý pilíř, který zrušili, aby pak slavnostně začali hlásit, že ho zase znovu zavedou,“ řekl Bureš s tím, že jde o složité problémy, které nemají jednoduchá řešení. Podle něj právě na to prezident Pavel ve svém projevu explicitně narážel.