Zeman navštívil jako první český prezident vojáky v Afghánistánu

Praha - Prezident Miloš Zeman přijel jako první český prezident do Afghánistánu. Navštívil české vojáky v Kábulu a na základně Bagrám, jednal také s afghánským prezidentem Hámidem Karzajem. Tématem byly české investice a vzájemná spolupráce. V Afghánistánu bude prezident do neděle. Doprovází ho ministr obrany v demisi Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu Petr Pavel. Informaci o Zemanově cestě jako první přinesl iDnes.cz a z Hradu se na server kvůli tomu snesla kritika.

V pátek se Zeman setkal na základně v Kábulu s českými vojáky. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka s nimi diskutoval a podpořil i účast českých vojáků v zahraničních misích. „Uvědomuji si, že čeští vojáci jsou cosi jako předsunutá hlídka,“ prohlásil s poukazem na boj proti mezinárodnímu terorismu. Jeho průniku podle něj brání právě čeští vojáci. „Prevence je vždy levnější než následná obrana… Zahraniční mise mají zabránit rozpoutání nějakého velkého požáru,“ citoval českého prezidenta Ovčáček.

Zeman navštívil i vojenskou kapli, kde českým vojákům předal svíčku od sester z řádu karmelitek. V nemocnici se pak seznamoval s prací českých lékařů, záchranářů a zdravotních sester. Vojákům na závěr předal dary v podobě kvalitních českých potravin, DVD s filmy a nakonec se společně vyfotili. 

Miloš Zeman s afghánským prezidentem Hámidem Karzajem
Zdroj: KPR/Herbert Slavík

V sobotu se Zeman setkal s afghánským prezidentem Hámidem Karzajem. Vedle obchodní spolupráce se spolu bavili i o možné výměně studentů vysokých škol. Na závěr setkání prezidenti podepsali memorandum, které podle Zemanova mluvčího umožní uspořádat v Národním muzeu ČR historicky první výstavu buddhistických památek objevených v Afghánistánu českými archeology. „Následovala návštěva vojenské základny v Bagrámu,“ dodal Ovčáček.

Kvůli zveřejnění cesty se rozhořela debata o prezidentovu bezpečnost

Prezidentská kancelář cestu tajila z bezpečnostních důvodů. Server iDnes.cz ale informace o ní zveřejnil ihned, jak se o ní dozvěděl. „Považuji toto zveřejnění za přímé ohrožení bezpečnosti prezidenta republiky, za neprofesionální přístup vůči veškerým dosavadním pravidlům, která veškerá média dodržovala,“ reagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Vedoucí redakce serveru Jan Vaca pokládá tvrzení o ohrožení Zemanovy bezpečnosti za nesmysl. „Tuším, že rok a půl zpět byl Barack Obama na návštěvě Afghánistánu a v průběhu té cesty americká média informovala, s kým se sešel, kde byl a podobně,“ dodal. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý se nad bezpečnostním rizikem pozastavil, podle něj by v případě zveřejnění ještě před prezidentovou cestou bylo velké.

Návštěvy prezidentů v nebezpečných oblastech se řídí přísnými pravidly

Tisková prohlášení většinou slibují krycí program – nejlépe na druhém konci planety. Ten skutečný se zveřejní, až když je politik na místě. Představitelé cílových zemí nebo i manželky prezidentů se o cestách dozvídají na poslední chvíli. Samotná návštěva trvá pár hodin. V květnu 2012 tak například reagoval Taliban na návštěvu amerického prezidenta Baracka Obamy v Kábulu útokem. Air Force One už ale tou dobou dávno mířil domů.

Všichni, kteří se podílejí na cestách amerických politiků do válečných zón, jsou až do poslední chvíle vázáni mlčením, včetně novinářů. Ti vědí, že kdyby dohodu porušili, ocitnou se na černé listině Bílého domu a dveře do Air Force One jim zůstanou zavřené. Novináři ale překazili například první misi britského prince Harryho v afghánském Hílmandu. Když se informace dostala na veřejnost, armáda ho okamžitě stáhla. Harry, ač nerad, uznal, že by jako lákavý cíl jednotku ohrožoval.

Čeští vojáci působí v Bagrámu

Příslušníci české armády se podílejí na ostraze základny v Bagrámu nedaleko metropole a jsou i na základně KAIA u mezinárodního letiště v Kábulu, kde se účastní výcviku afghánských pilotů. Čeští lékaři pracují i ve francouzské vojenské nemocnici v afghánském hlavním městě.

Záměr navštívit české vojáky avizoval Zeman už před svým loňským zvolením do funkce a v říjnu ho zopakoval i při slavnostní přísaze vojáků: „Chtěl bych vám oznámit, že jako první prezident České republiky ve velmi blízké době Afghánistán navštívím, protože nestačí vyjadřovat jen slovy sympatie této a dalším misím.“

Zeman je vůbec první českou či československou hlavou státu, která do Afghánistánu přijela. Před ním zemi opakovaně navštívili předsedové vlád Mirek Topolánek (ODS) a Petr Nečas (ODS) nebo bývalý ministr obrany Alexander Vondra (ODS). Afghánská hlava státu navštívila bývalé Československo dvakrát. V roce 1970 přijel král Muhammad Záhir s královnou Humairou a doprovodem na pozvání prezidenta Ludvíka Svobody a v roce 1981 tehdejší hlava státu, šéf afghánské komunistické strany Babrak Karmal, který se setkal s československým prezidentem Gustávem Husákem.

Čeští vojáci slouží v Afghánistánu v rámci mise ISAF od roku 2002, mandát mají schválený do konce roku 2014. V zemi by jich mělo v tomto roce působit asi 270. Po roce 2014 by na současnou operaci ISAF měla navázat mise Resolute Support, jejíž přesný obrys zatím není znám. V Afghánistánu se zatím vystřídalo téměř 5 000 českých vojáků a v důsledku války jich pět zahynulo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silná ledovka komplikuje dopravu kolem Prahy i na severu Čech

Silná ledovka komplikuje železniční dopravu na řadě míst zejména ve středních a severních Čechách. Kvůli námraze na trolejích byly zrušeny například ranní spoje mezi Prahou a Kolínem, mezi hlavním městem a Kralupy nad Vltavou či několik vlaků z Ústí nad Labem. Ve středních Čechách nejezdí velká část příměstských a regionálních autobusových linek. Na jižní Moravě je většina silnic zatím se zvýšenou opatrnostní sjízdná.
06:02Aktualizovánopřed 12 mminutami

Záchranné stanice loni přijaly přes 42 tisíc zvířat

Záchranné stanice loni přijaly do péče více než 42 tisíc zvířat. Ukazují to data Národní sítě záchranných stanic. Řada z nich zaznamenala rekordní nárůst příjmů zraněných živočichů. Mezi nejčastější svěřence stanic patří ježek nebo poštolka. Šest z deseti zachráněných zvířat pracovníci dokáží vrátit zpět do přírody.
před 1 hhodinou

Dřív mezi lidi bez domova patřil. Teď jim muž v Plzni pomáhá, popsali Reportéři ČT

V Česku žijí podle nejrůznějších odhadů desítky tisíc bezdomovců. Nelichotivou statistiku se v posledních třech letech pokouší zvrátit plzeňský magistrát. Navázal proto spolupráci se sociálním spolkem K srdci a biskupstvím plzeňským. Zhruba pět set bezdomovců, kteří v západočeské metropoli žijí, tak může získat brigádu a z výdělku si zaplatit alespoň dočasné bydlení v tamních ubytovnách. Díky práci pro plzeňskou městskou policii se do „běžného“ života podařilo z ulice vrátit třiapadesátiletému Romanovi. Nyní pomáhá právě lidem bez domova, mezi něž dřív sám patřil. O jeho příběhu natáčel pro Reportéry ČT David Vondráček.
před 2 hhodinami

Poslanci zahájí jednání k vyslovení důvěry Babišově vládě

Poslanecká sněmovna se v úterý sejde k první letošní řádné schůzi. Na ní se zákonodárci začnou zabývat vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Nově jmenovaná vláda musí podle ústavy požádat dolní komoru o důvěru do třiceti dnů. Prezident Petr Pavel jmenoval Babišův kabinet v polovině prosince.
před 2 hhodinami

Reportéři ČT: Babiš se vyhnul kritice výroků politiků SPD k zahraničním tématům

Česko má za sebou v diplomacii horký vstup do roku 2026. A to i kvůli předsedovi Poslanecké sněmovny a SPD Tomiu Okamurovi, který hned v novoročním projevu slovně zaútočil na Evropskou unii či Ukrajinu, která se už několik let brání ruské agresi. Nedlouho po Okamurovi si pak „přisadil“ i druhý muž hnutí Radim Fiala, který zpochybnil roli Ruska ve výbuších muničních skladů ve Vrběticích. Premiér Andrej Babiš (ANO) však Okamurova slova dlouho nekomentoval, vyjádřil se až po zmíněném prohlášení Fialy. Ani pak ale předseda vlády svého koaličního partnera přímo nekritizoval. O tom, jaké poměry panují ve vládní koalici v oblasti zahraniční politiky, natáčel pro Reportéry ČT Jan Moláček.
před 10 hhodinami

Poprvé po volbách zasedla tripartita, na růstu platů se neshodla

Tripartita bude spolupracovat při českých aktivitách v EU k zastavení systému emisních povolenek ETS 2. Vláda si proto od zaměstnavatelů i odborů vyžádala podklady o předpokládaných dopadech systému ETS 2 na domácnosti i průmysl. Chce tím posílit své argumenty pro jednání v EU. Na tiskové konferenci po pondělním jednání to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Tripartita probírala také situaci kolem návrhu státního rozpočtu nebo programové prohlášení nové vlády. Na růstu platů se zatím odboráři s vládou nedohodli.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nemocných s respiračními infekcemi přibývá. Hlavně mezi dospělými

Přes 150 vážných případů chřipky a 49 úmrtí evidují hygienici od začátku chřipkové sezony. Po vánočních svátcích čísla opět rostou. Nemocnost akutními respiračními infekcemi, mezi které patří i chřipka, stoupla v minulém týdnu o 70 procent a dosáhla hodnot z předvánočního období. Na sto tisíc obyvatel aktuálně připadá přes 1500 případů akutních respiračních infekcí. Nemoc se teď šíří především mezi dospělými – opatrní by měli být hlavně senioři a pacienti s oslabenou imunitou.
před 12 hhodinami
Načítání...