Zeman doplatil všechny dluhy za kampaň. Fischer ještě ne

Praha - Prezident Miloš Zeman doplatil všechny dluhy za svou předvolební kampaň. Zbylých zhruba 35 tisíc poslal Klokánku. Druhý finalista klání Karel Schwarzenberg už účty vyrovnané má. Komu věnuje zůstatek 115 tisíc, se jako poslední ze všech kandidátů ještě nerozhodl. Naopak Jan Fischer své dluhy ještě vyřešeny nemá.

„Na transparentním účtu po veškerém uhrazení zůstala částka zhruba 34 800 a já dneska budu podepisovat za volební výbor darovací smlouvu pro Klokánek na tuhle částku,“ prohlásil prezidentův kancléř Vratislav Mynář pro Studio 6. Projekt Klokánek pomáhá ohroženým dětem.

Zeman spolu s expremiérem Janem Fischerem byli jedinými z devíti kandidátů, kteří své účetnictví neuzavřeli v zákonné lhůtě, na což zřejmě ve zprávě o kontrole vyúčtování upozorní senátní mandátový a imunitní výbor. Nesrovnalosti z kampaně by pak mohl ještě řešit soud.

Zeman měl ze všech kandidátů nejnákladnější kampaň. Mynář již dříve uvedl, že Zemanovy výdaje představovaly zhruba 37,2 milionu korun. Náklady Zemanova nejvážnějšího soupeře, vicepremiéra a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, byly vyčísleny na 36,3 milionu korun a byly uhrazeny včas do konce března. Náklady Fischera, který skončil na třetím místě, byly odhadovány na 25 milionů korun.

Zeman doplatil všechny dluhy za svou předvolební kampaň (zdroj: ČT24)

Fischer stále dluží přes 5 milionů

Jan Fischer zatím své dluhy za kampaň vyřešeny nemá. „Celkový souhrn neuhrazených závazků činí v tuto chvíli 5 532 866 Kč. O jejich uhrazení budeme informovat,“ uvedl asistent Jana Fischera Martin Hakauf. Fischer skončil ve volbě na třetím místě.

Fischer tak zůstává jediným z devítky soutěžících o hradní křeslo, který svým věřitelům zatím radost neudělal. Jeho soupeři už účty vyrovnali, někteří i rozdávali přebytky. Vladimír Franz dětem a psímu útulku, Táňa Fischerová asistentským službám, Zuzana Roithová poslala 20 tisíc handicapovaným. 

Jak prezidentští kandidáti nakládali s účty, prověří Senátem najatí auditoři. „Je to mimo jiné uvádění dárců, nakládání se zůstatky, dodržení všech termínů, které zákon kandidátům ukládá,“ vysvětlil Jiří Oberfalzer (ODS), předseda Mandátového a imunitního výboru. 

A právě nedodržení některých termínů by mohlo auditorům vadit. Dozvuky prezidentského klání se tak budou ozývat ještě dlouho poté, co se dobojovalo. Dlouho poté, co na Hrad vkročil muž, který dnes doplatil své dluhy. 

Prezidentští kandidáti
Zdroj: ISIFA/ČT24, ČT24

MF Dnes: Zemanův tým vedl dvě účetnictví

Prezidentští kandidáti si kvůli účasti v historicky první přímé volbě museli ze zákona zřídit transparentní volební účet. K posledním větším pohybům na Zemanově kontu došlo na konci května. Půl milionu korun mu darovala firma DASPE, s. r. o, o několik dní později stejnou částku Zemanův tým zaplatil za reklamní panely. Dalších 500 tisíc daroval Zemanovi Břetislav Hrabě. I tuto částku Zeman zaplatil za reklamní panely.

Deník Mladá fronta DNES v dubnu upozornil, že Zemanův volební tým v průběhu kampaně vedl dvě účetnictví. Jedno oficiální na transparentním účtu a druhé pod Stranou práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ) a partnerským občanským sdružením Přátelé Miloše Zemana. Podle deníku sdružení „skrytě“ platila podstatnou část nákladů.

Vydáno pod