Zákon o registru smluv by mohli mít poslanci na stole v září

Praha – Poslanci by mohli projednat zákon o centrálním registru smluv v září. Po jednání premiéra Bohuslava Sobotky se zástupci projektu Rekonstrukce státu to řekl ministr pro legislativu Jiří Dienstbier. Upozornil zároveň, že hlubší diskuze se musí vést především ohledně zveřejňování smluv firem s účastí státu, krajů a obcí tak, aby nebyly poškozeny vůči konkurentům na trhu.

Dienstbier zároveň upozornil, že je vytvořena koaliční skupina, která má ve spolupráci s ministerstvem vnitra zpracovat komplexní pozměňovací návrh. Návrh zákona by tak mohl být projednán na schůzi sněmovny v září tohoto roku.

V rámci zveřejňování smluv by ale měly fungovat i jistá omezení, zdůraznil Dienstbier. „Jedním je finanční limit pro objednávky a faktury, dalším je časová výjimka pro menší obce, které by měly být z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyloučeny na dva roky,“ dodal. Tyto změny již dřív doporučil i ústavně-právní výbor.

Je třeba ochránit postavení na trhu státních firem

Diskuze se povede především v otázce zveřejňování smluv státních firem. „Nejpodstatnější věc, kde jsme nebyli schopni vydefinovat přesné parametry, tak je určité omezení na zveřejňování smluv ze strany obchodních korporací, kde má většinu či stoprocentní účast stát, obce či kraje,“ dodal Dienstbier. Je podle něj potřeba ochránit jejich postavení na trhu, aby v konkurenčním prostředí nebyly znevýhodněny.

Předlohu již dříve podala skupina poslanců v čele se semilským starostou Janem Farským (TOP 09 a Starostové). Debaty o normě se ve výborech protahovaly. Ústavně-právní výbor ji nakonec doporučil schválit se změnami, podle hospodářského výboru by ji měla dopracovat vláda a výbor pro veřejnou správu doporučil zamítnutí.

Možnost zveřejnit smlouvy by zároveň měly mít všechny smluvní strany. „Tedy nejen veřejnoprávní účastník, ale i druhá strana,“ poznamenal. Důležité tak podle Dienstbiera je, aby bylo zajištěno rovné postavení všech účastníků smlouvy. Zákon by měl být zároveň schválen v časovém předstihu tak, aby stát mohl na schválení zákona zareagovat a připravit příslušný informační systém, jehož prostřednictvím by se smlouvy v registru zveřejňovaly.

  • Jan Farský (TOP 09), předkladatel zákona: „Ten zákon má sám o sobě deset paragrafů, to není norma typu občanského zákoníku. To je jednoduchý zákon o dvou stránkách, v jehož jednoduchosti je právě obrovská síla. V té jednoduchosti má těch mezer mezi paragrafy tak málo, že těch míst, kudy utéci, je stejně tak málo.“

Iniciativa Rekonstrukce státu bere září jak závazný termín

Na celkovém pozměňovacím návrhu bude pracovat koaliční poslanecká skupina spolu s ministerstvem vnitra. Zástupce Rekonstrukce státu Jiří Boudal je spokojen s tím, že většinu technických bodů se podařilo vyřešit. Ohledně úpravy zveřejňování smluv firem existuje několik řešení, iniciativa je ale rozhodně proti jejich úplnému vynětí ze zákona. Boudal zdůraznil, že schvalování předlohy v září iniciativa bere za velmi závazný termín.

15 minut
Brífink po setkání předsedy vlády se zástupci projektu Rekonstrukce státu
Zdroj: ČT24

Registr smluv, který by měl zvýšit transparentnost ve smluvních vztazích, je součástí koaliční smlouvy i jednou z norem, jejíž přijetí požaduje protikorupční iniciativa Rekonstrukce státu.

Po jeho zavedení by zveřejněním smluv v tomto registru měla být podmíněna účinnost příslušných smluv. Předloha předpokládá, že nezveřejněné smlouvy státu, krajů, obcí a jejich firem a organizací by nebyly účinné. V registru by navíc měly být taky objednávky a faktury. Připravovaný registr může ale dostát řady výjimek. Norma se prozatím netýká malých obcí a například státní podniky budou moci chránit obchodní tajemství.

Inciativy sdružené v Rekonstrukci státu přitom očekávaly, že Poslanecká sněmovna přijme první tři z celkových devíti protikorupčních zákonů nejpozději do půl roku. Argumentovali tím, že zákon už je připraven, a není proto důvod jeho účinnost odkládat (více čtěte zde).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není klasické představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 1 mminutou

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvávat skrytě. Dobrý krok, cení Koten

Zástupci budoucí vládnoucí koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat.
před 13 mminutami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 57 mminutami

Jde správným směrem, ale bude záležet na provedení, hodnotí experti Babišův krok

Rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) vzdát se Agofertu je krok správným směrem, ale bude záležet na konkrétním provedení, aby byl vyloučen i případný neformální vliv budoucího premiéra na koncern, míní experti. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že převede Agrofert do slepého svěřenského fondu.
09:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 2 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 2 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 3 hhodinami

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...