Zahraniční turisté se z Tuniska evakuují, Češi chtějí zůstat

Cestovní agentury z celé Evropy evakuují po pátečním teroristickém útoku z Tuniska tisíce klientů a ruší plánované cesty do této severoafrické země. Ne tak tuzemské kanceláře. Češi, kteří jsou v dané oblasti na dovolené, totiž nemají vesměs zájem o dřívější návrat domů. Z letoviska se chce předčasně vrátit zhruba 40 Čechů z hotelu vedle místa pátečního útoku. Ministerstvo zahraničních věcí však stále zjišťuje, jak velký zájem o odjezd z oblasti je. Instituce navíc vnímá útok jako ojedinělý čin, proto zatím nebude vydávat doporučení, aby Češi do Tuniska nejezdili.

Velvyslanec Česka v Libyi míří na místo, aby české turisty informoval o posilování bezpečnostní situace v jednotlivých letoviscích. Ministerstvo zahraničí však zatím na rozdíl od Slovenska nepřemýšlí o vyslání vládního speciálu, který by zájemce z Tuniska odvezl. Počty Čechů, kteří se začali odhlašovat z plánovaných dovolených v Tunisku, ale zatím nejsou známy. Některé cestovní kanceláře začaly nabízet kromě výměny zájezdu i možnost vrácení peněz.

  • Blue Style: "Navýšili jsme kapacity v Řecku, Turecku a Egyptě. Hromadné žádosti o takovou změnu ale neevidujeme. Žádosti o změnu destinace se týkají zájezdů na tuniskou pevninu, nikoliv na populární ostrov Djerba."
  • Firo-tour: "Pokud mají klienti zájem, tak je možný návrat plné částky."
  • CK Fischer: "Osmdesát procent našich klientů nachází alternativu. Těm ostatním nabízíme vrácení peněz. Tunisko je jedna z nejlevnějších destinací, a rozumíme tomu, že ne každý si dokáže vybrat v nabídce do jiných zemí, kde jsou ceny často vyšší."

Podle marketingového ředitele Exim Tours Stanislava Zímy se zatím z Tuniska rozhodla vrátit jedna rodina, podobná situace je i u dalších cestovních kanceláří. Exim Tour má jen v Sousse, kde islámský atentátník v pátek zastřelil 38 lidí, zhruba 600 až 700 klientů.

Zatím není oficiálně potvrzeno, jestli mezi oběťmi nebyl žádný Čech. "Stále ještě neproběhla stoprocentně identifikace všech těl obětí," řekla mluvčí ministerstva. Podle cestovních kanceláří čeští turisté mezi zavražděnými nejsou.

Většina mrtvých je britské národnosti, a proto tamní cestovní kanceláře vypravily dnes do Tuniska přinejmenším deset letadel. Do vlasti během dne přepraví údajně až tisíce klientů. Zrušily navíc všechny plánované lety do země, které se měly uskutečnit příští týden. Největší britská asociace cestovních kanceláří ABTA odhaduje, že na území celého Tuniska v současnosti tráví svou dovolenou asi 20 tisíc občanů Spojeného království. V samotné Sousse, kde se krvavý útok v pátek odehrál, pobývalo asi 2500 Britů.

Dnes nad ránem do Bratislavy z Tuniska přiletěl také první stroj se slovenskými turisty. Šlo o dlouhodobě plánovaný let, dvacet neobsazených míst ale cestovní kancelář SATUR zaplnila lidmi, kteří požádali o předčasný návrat. Pro dalších více než 160 Slováků, kteří chtějí Tunisko opustit, dnes Bratislava vyšle vládní speciál, uvedl podle Denníku N mluvčí ministerstva zahraničí Peter Stano. Podle slovenských cestovních kanceláří je však nyní na dovolené v Tunisku celkem asi 600 občanů Slovenska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Okřídlený šíp jen do roku 2029. Plzeňské Škodě skončí licence na logo i značku

Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, připravuje novou korporátní identitu. Nové jméno a logo musí mít firma ze skupiny PPF nejpozději do konce června 2029. Novou značku chce představit v září 2028 na berlínském veletrhu InnoTrans, což je největší světová přehlídka dopravní techniky, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla.
před 4 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
08:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Výroky o zaujatých soudech podrývají důvěru v justici, varuje Pavel

Prezident Petr Pavel varoval před podkopáváním důvěry veřejnosti v demokratické instituce, především v justici. Označovat soudy předem za podjaté, zpolitizované nebo aktivistické podle něj není dobrým signálem pro veřejnost ani pro důvěru v právní stát, řekl na konferenci při příležitosti vydání zprávy Evropské komise právě o právním státu za rok 2025. Vláda v úterý ve vyjádření pro Ústavní soud ke kompetenční žalobě kvůli summitu NATO uvedla, že Pavel jejím podáním učinil krok k rozboření ústavní zvyklosti.
16:17Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoJak si při natáčení nenechat vyvrtat zub? Reportéři ČT hovořili o investigativní práci

Společně pátrali po nelegálních zubních ordinacích a odhalili i lékařky, které se vydávaly za někoho úplně jiného. Na co všechno se musí reportér připravit, když natáčí se skrytou kamerou a chce někoho přistihnout tak říkajíc při činu? Jak daleko je možné nebo nutné zajít? A kdy už je potřeba jít s pravdou ven a prozradit, že jsme novináři? O zákulisí novinářské práce i okolnostech investigativního natáčení vyprávějí Jevhenija Vachničenko a Petr Vodseďálek v rozhovoru s kolegyní Janou Neumannovou. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 6 hhodinami

Havlíček podepsal memorandum o vzniku modulárních reaktorů

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podepsal ve Velké Británii memorandum se společnostmi ČEZ a Rolls-Royce SMR o dalších lokalitách pro takzvané modulární reaktory v Česku. Podle ministerstva se posuzují zejména Dětmarovice na Karvinsku a Tušimice na Chomutovsku.
14:37Aktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 7 hhodinami

Ničit drony by dle návrhu mohli i pracovníci kritické infrastruktury

Proti podezřelým dronům by nově mohli v areálech s kritickou infrastrukturou zasahovat kromě bezpečnostních složek i zaměstnanci. Plánuje to novela, kterou představili ministři dopravy Ivan Bednárik (za SPD) a vnitra Lubomír Metnar (ANO). Nad objekty důležitými pro fungování státu by Úřad pro civilní letectví mohl vymezit zónu, ve které by pak mohli střežit vzdušný prostor před drony přímo kvalifikovaní pracovníci ostrahy.
před 11 hhodinami

VideoPavel měl respektovat vládu, tvrdí Šťastný. Rozdmýcháváte zbytečné spory, namítá Havel

Ústavní soud při vydání předběžného opatření k účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO projevil „bezprecedentní soudní aktivismus“, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministr pro sport a předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný prohlásil, že to „prezidentu republiky nestálo za to“, šlo prý o nedůstojnou a zbytečnou záležitost. Pavel měl podle něj respektovat rozhodnutí vlády. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel reagoval, že Motoristé ve vládě „hrají války mezi Strakovou akademií a Pražským hradem (...) a rozdmýchávají zbytečné spory“. Netěší ho, že celá věc dospěla ke kompetenční žalobě. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.