Záhada lidských ostatků: Policie vytvořila portrét podle lebky

Praha - Kriminalisté vytvořili podobiznu ženy, jejíž ostatky se našly v prosinci a lednu na několika místech v Praze. Odborníci nakreslili její údajnou podobu podle zkoumání lebky. Její totožnost se ještě nepodařilo vypátrat. Policisté už dříve uvedli, že podle typu zubní náhrady byla žena zřejmě ze Slovenska nebo jiné země na východ od Česka. Kriminalisté případ prověřují pro podezření z vraždy.

Odborníci z pražského kriminalistického ústavu vytvořili podobu mrtvé ženy rekonstrukcí lebky a její obličejové části. „Vzhledem k tomu, že se jedná o velice specifický a komplikovaný úkon, trvala zmiňovaná rekonstrukce několik měsíců. Na základě této nové skutečnosti se opětovně kriminalisté obrací na širokou veřejnost s prosbou o pomoc při zjišťování totožnosti zmiňované ženy,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Posun ve vyšetřování nastal pro kriminalisty už v polovině dubna při pitvě lebky: použitý typ uchycení zubních můstků se podle specialistů nepoužívá v Česku od roku 1999, je ale obvyklý na Slovensku a v dalších zemích východně od ČR. Stáří zubních náhrad odborníci odhadují na tři až deset let. „Kriminalisté se důvodně domnívají, že zemřelou by mohla být slovensky hovořící žena, která do České republiky přijela za prací, nebo z jiného důvodu,“ dodal policejní mluvčí.

Podle policie patří ostatky ženě mezi 40 a 45 lety, která byla štíhlá a přibližně 170 až 175 centimetrů vysoká. Měla hnědé vlasy a na levém rameni poblíž klíční kosti mateřské znaménko.

Ostatky zatím neznámé ženy, která byla nejspíž zavražděna
Zdroj: ČT24/ČTK

Části těla ležely na několika místech v Praze. Policisté našli dvě ruce loni počátkem prosince v Kunratickém potoce a na Štědrý den objevili v lesoparku na Krejcárku torzo těla. Na konci ledna pak bezdomovci našli v Karlíně u křižovatky ulic Pobřežní a Šaldova ve křoví na těžko přístupném místě ženskou hlavu. Žena podle lékařů zemřela nejpozději 5. prosince, o den později se našly její ruce.