Vnitro dostalo pokutu za zveřejnění videa ze zatýkání Nagyové

Praha - Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) udělil ministerstvu vnitra pokutu 60 000 korun za zveřejnění videa, které kriminalisté pořídili při zadržení někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové (dnes Nečasové). Videozáznam v prosinci poskytl Otázkám Václava Moravce Robert Šlachta, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

PODÍVEJTE SE: Záznam zatýkání Jany Nagyové (zdroj: ČT24)

Informaci o pokutě přinesl server Aktuálně.cz. „Policie České republiky jako správce osobních údajů nepřijala opatření, aby plukovník Šlachta nepředal televizi záznam ze zatýkání,“ cituje z rozhodnutí ÚOOÚ. Ministerstvu teď běží lhůta, do které se může k rozhodnutí vyjádřit. Podle resortního mluvčího Pavla Nováka nyní případ řeší policejní prezidium a to rozhodne, jestli proti rozhodnutí ÚOOÚ podá rozklad.

Podle ÚOOÚ například policie nemohla zveřejnění videa zdůvodňovat veřejným zájmem. „Policie České republiky, její útvary i jednotliví příslušníci musí snést vyšší míru kritiky, než je obvyklé, případně se bránit nepravdivým tvrzením standardními prostředky (např. občanskoprávní žalobou), nemohou však k ochraně své pověsti využít informace, které získali při výkonu veřejné moci,“ uvádí mimo jiné rozhodnutí ÚOOÚ.

Šlachta už dříve uvedl, že podle svého názoru zákon neporušil. Chtěl prý veřejnosti dokázat, že při zatýkání Nagyové nedošlo k žádným excesům. Kvůli zveřejnění videozáznamu čelil šéf ÚOOZ trestnímu oznámení od současného manžela Nagyové Nečase. Generální inspekce bezpečnostních sborů však nedávno dospěla k závěru, že v tomto ohledu se žádný trestný čin nestal.

Nečas čelí společně s manželkou obvinění z podplacení v kauze údajných trafik pro exposlance Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Dalším obviněným je Fuksův exnáměstek Roman Boček. Kauza kolem Nagyové loni vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS.

Vydáno pod