Vláda umožní investice penzijních fondů do bydlení, řekl Stanjura. Podle Schillerové jde o předvolební rétoriku

61 minut
Otázky Václava Moravce: Eva Zamrazilová, Alena Schillerová a Zbyněk Stanjura
Zdroj: ČT24

Vláda chce ještě v letošním roce umožnit investice penzijních fondů do bydlení. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) jsou fondy připraveny investovat desítky miliard korun, řekl v Otázkách Václava Moravce. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) to považuje za předvolební rétoriku. Viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová pak upozornila na to, že překážkou pro větší výstavbu je v Česku zejména složité stavební řízení.

Dostupnost a kvalita bydlení v Česku byla loni pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. Mezi evropskou sedmadvacítkou byla ČR na 23. místě a oproti roku 2023 si pohoršila o jednu příčku. Důvodem jsou především rostoucí náklady na bydlení a nedostatečná výstavba, vyplynulo z loňského Indexu prosperity a finančního zdraví zpracovaného Českou spořitelnou a portálem Evropa v datech.

„Penzijní fondy jsou připraveny investovat desítky miliard korun do oblasti bydlení. To se stihne ještě letos,“ uvedl Stanjura s tím, že se musí měnit zákon, ale půjde to změnit v rámci zákonů, které již jsou v Poslanecké sněmovně. Na otázku moderátora, proč s tím nepřišli dříve, řekl, že neví. Zmínil, že na ministerstvu financí mají v kompetenci debatu a legislativu v souvislosti s bankami, pojišťovnami i penzijními společnostmi a na základě toho připravili programy.

Vláda podle něj také připraví změnu daňového zákona směrem k družstevnímu bydlení. „Aby i družstevní bydlení mělo stejné výhody, jako když si vezmete hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření na bydlení,“ dodal.

Podle něj by stát ale neměl určovat, který typ bydlení více podpoří a který podpoří méně. Podotkl, že jsou ještě procesy ve stavebním zákoně, kde se chtějí soustředit na zjednodušení dostupného nájemního bydlení. Dodal, že současná vláda jako první dala do legislativy pojem dostupné nájemní bydlení.

„Úkol, aby se zjistilo, jaké je dostupné nájemné v daném městě, si na sebe dalo ministerstvo financí,“ připomněl Stanjura. Nástroje by podle něj měly přinést vyšší tisíce bytů ročně dlouhodobě, podle něj je reálných deset tisíc bytů. Ještě předtím zmínil, že hnutí ANO za předchozích osm let nepřišlo s žádným řešením.

Schillerová: Slibem nezarmoutíš

Schillerová reagovala, že bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) připravila stavební zákon. „Byl ohodnocen jako zákon roku, který měl zrychlit stavební řízení. Co jste udělali jako první věc, když jste získali většinu v Poslanecké sněmovně? Odložili jste účinnost, pak jste zpackali přípravu digitalizace stavebního řízení,“ dodala.

Na otázku moderátora, zda programy podpoří, Schillerová řekla, že programy zatím neviděla, a podotkla, že sněmovna končí v polovině června.

„Máme únor, považuji to za úsměvné, na konci volebního období. Řekla bych, že je to pod heslem slibem nezarmoutíš,“ uvedla s tím, že naopak slibuje občanům, že hnutí ANO rovněž nespí. „My také jednáme s těmi, kteří tomu rozumí. Pokud přijdeme do vlády, ty zákony už budeme mít připravené, ne že bychom je rok chystali,“ dodala.

V této souvislosti zmínila novelu zákona o stavebním řízení, podmínky družstevního bydlení nebo podporu výstavby školních kolejí. „V Brně, ze kterého pocházím já, máme skoro sedmdesát tisíc studentů, kteří bydlí v bytech, které by se mohly uvolnit,“ dodala.

35 minut
Otázky Václava Moravce 2. část
Zdroj: ČT24

Podle Zamrazilové jde o politicky dlouhodobě neřešený problém

Pokud by se stavělo deset tisíc nových bytů ročně, podle Zamrazilové by to představovalo čtvrtinu z toho, co se v Česku za rok postavilo v uplynulých letech. „Ale za mě je hlavní problém regulace stavebního řízení,“ uvedla s tím, že je tam příliš mnoho účastníků, příliš dlouhé lhůty. „Respektive nejsou tak dlouhé, ale neplní se, je to jedna z věcí, které tuto zemi brzdí ve všech směrech – realitní developeři odcházejí do Polska, tam se staví jednodušeji a je to vidět,“ dodala s tím, že v Česku jde o dlouhodobě politicky neřešený problém.

„Podle mě to pasivně agresivně brání úředníci. Je potřeba hnout s úředníky na nejnižších liniích a zajistit, aby platné lhůty byly dodržovány,“ doplnila. Dostupnost bydlení v Česku označila za špatnou.

Inflace

Zamrazilová se rovněž vyjádřila k inflaci a možnosti rychlejšího snižování úrokových sazeb. Zmínila, že proces zpomalování inflace stále není u konce a v české ekonomice jsou proinflační rizika. Existuje například nedohašené ohnisko inflace v cenách služeb.

Podle viceguvernérky pomáhá inflační prostředí vytvářet i uvolněná měnová politika v období před pandemií covidu, tedy před rokem 2020. Centrální banka proto podle ní musí postupovat obezřetně, protože inflační prostředí v české ekonomice zakořenilo. „Tady se vývoj cenové hladiny od vývoje cenové hladiny v Německu odtrhl už v roce 2018, někdy v polovině roku.“

Zamrazilová také předpokládá, že k letošní inflaci pro zbytek roku přispěje i růst cen potravin. Poznamenala, že loni potraviny po většinu roku zlevňovaly a v samotném prosinci zdražily o 1,7 procenta. Stanjura v této souvislosti řekl, že by lidé předražené výrobky neměli kupovat a měli by u každého produktu vyhodnotit cenu a „výkon“. Podle Schillerové za zdražováním stojí zejména chování řetězců. „Chovají se predátorsky, že tady máme devět řetězců, které ovládají přes osmdesát procent trhu, to je fakt,“ dodala Schillerová.

Schillerová: ANO připravuje novou verzi EET

Hosté pořadu rovněž řešili i stav české ekonomiky i daně. Schillerová v této souvislosti podotkla, že systém elektronické evidence tržeb (EET), který by hnutí ANO znovu zavedlo v případě, že by vyhrálo nadcházející sněmovní volby, bude spojený s daňovými úlevami pro podnikatele. „Pokud se ujmeme vlády, budeme to mít připraveno a zavedeme to,“ řekla Schillerová a dodala, že půjde o ‚EET 2.0‘. „Chceme, aby bylo naprosto intuitivní, jednoduché,“ doplnila.

Podrobnosti nesdělila. „Chceme tam udělat určitou úlevu pro ty, kterých se to EET bude týkat. Já bych chtěla, aby EET bylo co nejširší, aby bylo bez výjimek, protože výjimky jsou cesta do pekel,“ řekla s tím, že uvažují i o další věci, na které pracují s podnikatelským sektorem. Hnutí ANO podle ní také plánuje zavést to, aby si podnikatelé mohli software zdarma stáhnout do svého chytrého telefonu.

Zamrazilová řekla, že v restauracích a ubytovacích zařízeních se podle ní EET rušit nemělo. Nejsou teď totiž podle ní k dispozici reálné informace o tržbách. „Tady ta šedá ekonomika evidentně funguje,“ uvedla s tím, že pak nelze rozlišit to, zda inflace ve službách má nabídkový, nebo poptávkový charakter. Zároveň si ale nemyslí, že by EET představovalo výrazný proinflační prvek.

Podle Stanjury ale nebylo dokázáno, že by existovala příčinná souvislosti mezi systémy, jako je EET, a potíráním šedé ekonomiky. „Šedá ekonomika se těžko odhaduje, dělá to zpětně Evropská unie,“ podotkl, že nyní jsou k dispozici data týkající se výběru daní za rok 2022 a Česká republika je hodnocena jako sedmá nejlepší. „My v této chvíli investujeme nemalé peníze do daňového skladu, bohužel se zpožděním, aby Finanční správa měla dobré analytické podklady, aby byla schopná na základě dat vytipovat ty, kteří se systematicky vyhýbají placení daní,“ řekl.

Zamrazilová nepovažuje bitcoin za ideální, ale je nutné se jím zabývat

Hosté pořadu řešili rovněž bitcoin, o kterém nedávno mluvil guvernér Aleš Michl v rozhovoru pro list Financial Times, kdy řekl, že předloží bankovní radě plán investic do bitcoinu. Pokud bude schválen, mohly by podle jeho vyjádření bitcoiny nakonec mít na celkových rezervách banky, které nyní činí 140 miliard eur (3,5 bilionu korun), podíl až pět procent.

Zamrazilová v této souvislosti uvedla, že číslo pět procent padlo ze strany guvernéra Michla jako ilustrativní a Michl podle ní hovořil o bitcoinu jako o úvaze. „O něčem takovém se nikdy v bankovní radě nehovořilo,“ řekla. Odmítla souvislost s případnými politickými vlivy. Připomněla, že podle nově schváleného zákona bude ČNB na trh s kryptoměnami dohlížet.

Uvedla, že ČNB hovoří již delší čas o rozložení devizových rezerv banky do více druhů finančního majetku. „My tady zadáváme analýzu, která by se podívala na investování do dalších tříd aktiv. To není jenom bitcoin, to jsou korporátní dluhopisy, nemovitostní fondy, NASDAQ, technologické indexy a jde o to, abychom si ten prostor zmapovali,“ řekla viceguvernérka. „Já bitcoin nepovažuji za ideální, nepovažuji za vhodný, ale musím se jím nějakým způsobem zabývat, protože je to celosvětový fenomén stejně jako další třídy aktiv,“ podotkla.

Schillerová ocenila, že ČNB začala aktivně pracovat s devizovými rezervami. Soudí, že když finanční odborníci radí dávat část úspor do bitcoinu, nemůže centrální banka tuto kryptoměnu ignorovat.

„Já občas říkám kolegům, že nemají přemýšlet na mikrofon. A já se obávám, že pan guvernér moc přemýšlel dopředu, než to bylo. A vznikla z toho zbytečná bublina,“ řekl Stanjura.

Zamrazilová podotkla, že šlo o bouři ve sklenici vody. Proti Michlovu záměru se už dříve vyslovila i prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.

„Bitcoin určitě není symbolem stability,“ dodal Stanjura. „Já bych to určitě bankovní radě nedoporučoval,“ řekl.

Načítání...