Podíl bitcoinu na rezervách by měl dosahovat jen desetin procenta, míní ekonom

9 minut
Události, komentáře: Ekonom Krištoufek k bitcoinu
Zdroj: ČT24

Zařazení kryptoměny bitcoin do devizových rezerv centrální banky se nejspíš stane v budoucnu realitou, uvedl v pořadu Události, komentáře ekonom Ladislav Krištoufek. Jeho podíl na rezervách ve výši až pět procent, o kterém mluvil nedávno guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl, má ale Krištoufek za příliš vysoký, podle něj by přinesl problémy hlavně kvůli nízké likviditě bitcoinu.

ČNB po Michlových slovech rozhodla, že zpracuje analýzu možných investic do dalších tříd aktiv. Oproti tomu prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v reakci vyjádřila přesvědčení, že žádná členská země Evropské unie bitcoin do svých rezerv nezařadí.

Krištoufek zkritizoval to, jak se Michl rozhodl o svých záměrech informovat. „Nemyslím si, že by guvernér ČNB měl komunikovat takovými výkřiky, které nejsou podložené nějakou analýzou nebo jasnou argumentací okolo celého problému,“ zmínil. Tuto formu komunikace „blesku z čistého nebe“ dokonce označil za nebezpečnou.

„I ta suma, respektive podíl, který byl hlášen, nenapovídá tomu, že by to bylo extra promyšleno, protože těch pět procent, avizovaných jako maximum, je opravdu gigantických,“ uvedl Krištoufek dále s tím, že pět procent rezerv by znamenalo za současných cen asi 75 tisíc bitcoinů a investici kolem 175 miliard korun. „To je dvakrát více, než je zlata v rezervách,“ přiblížil.

Problém likvidity

Největší výzvou těchto aktiv je likvidita, tedy to, jak rychle je lze proměnit na hotové peníze, podotkl rovněž ekonom. „Těchto 75 tisíc bitcoinů by bylo velmi problematické případně prodat, kdyby bylo potřeba likviditu nějakým způsobem navýšit,“ upozornil. Připomněl také, že stát Salvador, který jako jeden z mála oficiálně drží bitcoin v devizových rezervách, jich má nakoupených jen zhruba šest tisíc.

Krištoufek je přesvědčen, že by se mělo hovořit spíše o desetinách procenta než jednotkách procent. „Osobně jsem vždy viděl diskuzi o bitcoinu do devizových rezerv spíše jako (…) signalizaci toho, že ČNB, respektive Česká republika, je nějakým lídrem v inovacích, nebo se to aspoň snaží dávat nějakým způsobem do světa,“ řekl.

Obavy z praní špinavých peněz

Lagardeová vystoupila proti bitcoinu mimo jiné s tím, že by rezervy neměly být zatíženy podezřením na praní špinavých peněz či další kriminální aktivity. Takovou argumentaci má ale Krištoufek za poněkud diskutabilní. „Z části to pravda je. Na druhou stranu je to maličko pokrytecké, protože asi tušíme, že standardní peníze se také využívají na praní a nějaké nekalé činnosti,“ prohlásil.

„Spíše bych se zaměřoval na to, že tam jsou ty likviditní problémy a tím pádem bychom se měli bavit o nějakých nižších částkách,“ uvedl.

Krištoufek přesto věří tomu, že bitcoinu v devizových rezervách se do budoucna Česká republika nejspíš nevyhne. „Jestli se tomu nevyhneme z pohledu peněz nebo nějaké náhrady současného finančního monetárního systému, tak to si myslím, že už tak blízká budoucnost není,“ dodal s tím, že by ale věc mohla změnit třeba nějaká nepředvídatelná, katastrofická událost.

Bitcoin je nejznámější světová kryptoměna. Za poslední rok zvýšil cenu o 134 procent a v současnosti se obchoduje okolo 101 tisíc dolarů. V lednu dosáhl rekordních 109 tisíc dolarů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 6 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 8 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 8 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
29. 4. 2025Aktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...