TÉMA

Dostupnost bydlení

„Takové příjmy v Moskvě prostě nejsou.“ Rusové se potýkají s drahými nájmy

V Rusku skokově zdražilo nájemné. Důvodem jsou drahé hypotéky – třeba v Moskvě jsou pronájmy místy až o čtyřicet procent dražší než na začátku roku. Mimo jiné se právě vysokými sazbami snaží tamní centrální banka udržet stabilní rubl v době agrese na Ukrajině a západních sankcí.
10. 11. 2024|

Žádané profese si radnice snaží zajistit výhodnými nájmy

Vysoká poptávka po bytech v Česku vyhnala ceny na nové rekordy. V největších městech překonal průměr poprvé v historii 100 tisíc korun za metr čtvereční. Stále víc lidí tak hledá pronájem. Někdy se dá pořídit výhodně – třeba v případě, že jde o člověka, o jehož služby má zájem samospráva. Získat je za zvýhodněných podmínek mohou třeba učitelé, zdravotní sestry, popeláři i městští strážníci.
7. 10. 2024|

Bilance: Lidem, kteří chtějí vlastní bydlení, nezbývá než opustit Prahu

V Česku se stále intenzivněji mluví o krizi bydlení. Statistiky jsou zdrcující. Dostupnost nového bytu je podle indexu firmy Deloitte v Česku nejhorší v Evropě. „Patříme mezi země, kde je nejméně dostupné bydlení z hlediska poměru toho, kolik vyděláváme a kolik nás to bydlení stojí,“ sděluje datový expert Milan Roček. Dekády neřešenému problému se věnoval nejnovější díl pořadu Bilance.
4. 10. 2024|

Na vyloučené lokality Schiller navrhuje cílený program. Hrad prosazuje víc obecních bytů

Problém vyloučených lokalit máme desetiletí, ale stále ho nikdo neřeší, upozornil v pořadu Události, komentáře hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Týká se hlavně tří krajů. Potřebné zákony se nedaří protlačit sněmovnou, proto by Schiller navrhl pro zasažené regiony samostatný program. Podle poradkyně prezidenta pro sociální oblast a neziskový sektor Lucie Polákové je důležité, aby obce měly větší bytové fondy a mohly byty pronajímat za dostupnou cenu nízkopříjmovým rodinám. Oba se shodli na zefektivnění systému cenové mapy nájemního bydlení.
25. 6. 2024|

Krizi dostupného bydlení má pomoci řešit novela zákona, zatím ale na ní nepanuje shoda

V Česku stále není dostatek dostupného bydlení. Vláda chce proto výstavbu nových bytů podpořit osmi miliardami korun. Peníze mají získat hlavně obce, které svépomocí budují nájemní bydlení jen těžko. S bytovou krizí má pomoci také speciální zákon o dostupném bydlení. Cílit má hlavně na lidi z nízkopříjmových rodin. Ministři se na něm ale zatím neshodli.
1. 6. 2024|