Žádané profese si radnice snaží zajistit výhodnými nájmy

5 minut
Události: Dostupnost bydlení pro hledané profese
Zdroj: ČT24

Vysoká poptávka po bytech v Česku vyhnala ceny na nové rekordy. V největších městech překonal průměr poprvé v historii 100 tisíc korun za metr čtvereční. Stále víc lidí tak hledá pronájem. Někdy se dá pořídit výhodně – třeba v případě, že jde o člověka, o jehož služby má zájem samospráva. Získat je za zvýhodněných podmínek mohou třeba učitelé, zdravotní sestry, popeláři i městští strážníci.

Strážnice královéhradecké městské policie Simona Pacltová učí děti, jak se bezpečně pohybovat po rušném městě. V ulicích krajského města pomáhá už téměř deset let, nyní se jí pomoc od města vrátila. „Loni se podařilo a dostala jsem krásný nový byt, za což jsem strašně ráda. Jako samoživitelce se mi ulevilo,“ popisuje.

Díky své profesi se tak mohla nastěhovat do městského bytu. Ten je oproti bytům s tržním nájmem levnější – nájemníci platí 180 korun za metr čtvereční. Tržní cena v Hradci Králové je přitom až 270 korun za tuto plochu. „Co se týče velikosti, takhle velký byt bych určitě sama neutáhla,“ dodává Pacltová.

Podle ředitele Městské policie Hradce Králové Martina Žďárského město poskytuje tento benefit již druhým rokem. „Naši strážníci podali devět žádostí, všem devíti bylo vyhověno,“ přibližuje. Městské byty v jednom z místních domů obývají strážníci, učitelé a další zaměstnanci magistrátu. Ten jim zvýhodněné bydlení nabízí jako benefit.

„Máme tam hlavně učitele, lékaře, zdravotní sestry,“ vyjmenoval náměstek královéhradecké primátorky Pavel Vrbický (Piráti). Ubytování využívá i zaměstnanec Hradeckých služeb. Radnice jako benefitní vyčlenila zatím nižší desítky bytů ve svém vlastnictví.

Podle Vrbického by ale město potřebovalo od nižších stovek takových bytů až po dva tisíce. Magistrát nabízí také startovací byty pro mladé, jejich nájemníci si o ně každoročně losují.

Podpora výstavby městských bytů

Radnice v tuzemsku slibují, že by měly do šesti let vzniknout v krajských městech desítky tisíc nových městských bytů s dostupným nájemným. Pomoci by tomu mohl i státní fond podpory investic, který už začíná přijímat žádosti na zvýhodněné úvěry.

Toho by mohl využít i Jiří Dědič, který pochází ze severočeského města Most, nyní učí v Roztokách u Prahy tělocvik. Pro konkrétní školu se rozhodl i proto, že mu její vedení nabídlo ubytování. „Bydlím v bytě 1+1 o velikosti 30 metrů čtverečních. Díky tomu, že bydlím ve školním bytě a mám přijatelnější nájemné, si můžu lépe zařídit vlastní život,“ nastiňuje.

Nejen pro něj je levné bydlení zásadní – i proto se mu nyní začínají věnovat města po celém Česku. Chtějí tak přilákat profese, které jim chybí. Týká se to nejen učitelů, ale i hasičů, policistů, záchranářů, zdravotních sester či lékařů.

Přímo v Praze se zatím připravuje stavba ve čtrnácti lokalitách, celkem v nich má být na sedm a půl tisíce bytů. Tento „mix bytů“ bude od malých – garsonek – až po byty s dispozicí 4+kk. „S tím, že těch větších bytů bude menší procento,“ popisuje ředitel Pražské developerské společnosti Petr Urbánek. Největší bytový komplex má vzniknout v okolí Libeňského mostu.

Druhé největší tuzemské město Brno chce v metropoli udržet mladé. Nově nabízí startovací prostory pro lidi, kteří zatím žijí bez partnera – třeba v bytě 1+1 v domě na Králově Poli bude stát nájemné měsíčně necelých 3800 korun bez energií. Radnice chce nájemce vylosovat. „Dali jsme teď výzvu k obsazení dvanácti malometrážních bytů. Celkem se nám sešlo přes sto přihlášek,“ popsal mluvčí města Brna Filip Poňuchálek.

Také v Ústí nad Labem je potřebných zaměstnanců nedostatek, i když v kraji jsou nejlevnější nemovitosti v republice. „Připravujeme dva velké bytové projekty – jeden v ulici Hoření přestavbou bývalého rektorátu, druhý v ulici Orlické,“ uvedl náměstek ústeckého primátora Tomáš Vlach (ANO). Hotové by měly být za čtyři roky, zázemí v nich má najít přes 150 nájemníků. Do rekonstrukcí se město pustilo už nyní.

Nejhorší dostupnost bydlení v EU

V dostupnosti bydlení je Česko podle mezinárodní analytické společnosti Deloitte poslední ze všech zemí Evropské unie.

Aktuálně žije v nájmu necelá čtvrtina obyvatel, většina Čechů tak bydlí ve vlastním. Jednadvacet procent bytů je v současnosti zatížených hypotékou. V tuzemsku je zhruba čtyři a půl milionu bytů, přesněji řečeno bytových jednotek, 87 procent z nich vlastnili jednotlivci. Obce a stát jich mají asi pět procent.

V Česku je pronajímáno přibližně 223 tisíc investičních bytů – tedy nemovitostí, které si lidé nekupují kvůli vlastnímu bydlení, ale dál je pronajímají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uznal podnikatele Sisáka vinným v kauze Via Chem Group

Středočeský krajský soud v pátek uznal podnikatele Petra Sisáka a další obžalované vinnými v případu údajně zmanipulované insolvence společnosti Via Chem Group. Vinu odmítají. Obžalováno je také pět firem. Předsedkyně trestního senátu Iva Říhová nyní vynáší rozsáhlý verdikt.
před 50 mminutami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 2 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 4 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 5 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 6 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 6 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 13 hhodinami
Načítání...