„Takové příjmy v Moskvě prostě nejsou.“ Rusové se potýkají s drahými nájmy

Události: Moskvu trápí drahé nájmy (zdroj: ČT24)

V Rusku skokově zdražilo nájemné. Důvodem jsou drahé hypotéky – třeba v Moskvě jsou pronájmy místy až o čtyřicet procent dražší než na začátku roku. Mimo jiné se právě vysokými sazbami snaží tamní centrální banka udržet stabilní rubl v době agrese na Ukrajině a západních sankcí.

Za jednopokojový byt s kuchyní v širším centru Moskvy platí Anastasija Jarcevová měsíčně v přepočtu zhruba třináct tisíc korun. Majitel bytu teď chce nájemné zvýšit skoro o polovinu, což si Anastasija nemůže dovolit.

„To je pro mě moc, je to skoro 50 procent mé měsíční výplaty. Proto budu hledat levnější variantu bydlení,“ říká. Sedmatřicetiletá manažerka se proto chce domluvit na společném bydlení s kamarádkou. Zřejmě se však budou muset přestěhovat na okraj ruské metropole. „Teď mi cesta do práce trvá v průměru 20 minut, nově pojedu zhruba hodinu,“ popisuje Moskvanka budoucí situaci, pokud si nové bydlení najde.

Nájemné pak skokově vzrostlo i v jiném dvoupokojovém bytě zhruba kilometr od Kremlu. Z původních v přepočtu 50 tisíc korun měsíčně na 62 tisíc. „Bohužel díky hypotékám, které prostě jsou a pohybují se kolem dvaceti procent úrokové sazby, se ceny zdražují mnohem víc,“ přiblížila podnikatelka s nemovitostmi v Moskvě Jaroslava Navrátilová.

Příjmy neodpovídají výši nájmů

„Průměrný Rus, obyvatel Moskvy, si nemůže dovolit vzít hypotéku, protože by musel mít výplatu aspoň 250 tisíc rublů (62 tisíc korun, pozn. red.) měsíčně. A takové příjmy v Moskvě prostě nejsou,“ poznamenala majitelka realitní kanceláře A2 v Moskvě Anastasija Archipovová.

Její moskevská kancelář se zaměřuje za ruskou střední třídu, Navrátilová zase prodává luxusně vybavené byty bohaté ruské klientele. Ani jedna z nich neočekává v dohledné době snížení nájemného. „To se zatím nestane. Nájemné je totiž pro mnoho lidí jedinou možností, jak si pořídit vůbec nějaké bydlení,“ říká Archipovová.

„Ceny mohou vyrůst nějakým faktorem i klidně na sto procent – a to jak ceny nemovitostí, tak ceny nájmů,“ dodává Navrátilová. Naposledy se snížily ceny nemovitostí a následně i nájemného v Rusku po vyhlášení částečné mobilizace v září roku 2022, tehdy ze země utekly statisíce Rusů, kteří se tehdy snažili prodat rychle – a tedy levněji svoje byty.