Rubl není měna, po které by se prahlo, říká expert k ruskému odklonu od dolaru

Rusko přijalo jako hlavní měnu vůči rublu čínský jüan poté, co si americké sankce vynutily další odklon od dolaru. Sankce USA dotlačily moskevskou burzu k ukončení obchodování nejen s dolarem, ale i s eurem, což způsobilo zmatek na trhu. Podle ruské centrální banky je v čínských jüanech vedeno čtyřiapadesát procent obchodů. Současná situace je podle experta na politickou ekonomii postsovětského prostoru Karla Svobody z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy taková, že v Rusku nelze obchodovat s „nefyzickými“ dolary a eury.

Nové protiruské sankce podle Svobody znamenají, že ekonomické subjekty, které budou v dolarech dál obchodovat, mohou čelit postihům ze strany USA. „Prakticky to znamená, že ty obchody přestanou,“ vysvětlil s tím, že obchody budou místo toho probíhat v jüanech. Omezení obchodů ve zmíněných měnách zkomplikuje také stanovování kurzů.

Nové americké sankce také přiměly moskevskou burzu, aby pozastavila obchodování s dolarem a eurem, což způsobilo zmatek, protože směnný kurz je nyní neprůhledný. Někteří věřitelé v Rusku přestali prodávat americké dolary úplně. Kurz dolaru vůči rublu tak v některých tamních bankách prudce vzrostl.

Rusko podle Svobody s dolarem částečně obchodovat musí, proto jsou Rusové nuceni přepočítávat ceny surovin na měnu, která s dolarem obchodovat může, v tomto případě tedy jüan. „Reálně to bude znamenat existenci hned několika kurzů dolaru v Rusku,“ nastínil Svoboda.

Podle některých jde o návrat k SSSR

Podle Svobody není nová protiruská sankce zaměřena na obchodování s fyzickými dolary. Nicméně v současnosti jakýkoli obchod v dolarech nelze připsat na ruský bankovní účet. „Jakmile by to banka udělala, okamžitě čelí sankcím, které pro ni mají likvidační charakter,“ vysvětlil odborník.

Pro Rusko jde o velký problém, který Moskva řeší obchody prostřednictvím jüanu, což však zvyšuje náklady. Přepočet z dolarů na jüan je navíc nepřesný. Někteří lidé podle Svobody říkají, že jde o „návrat k Sovětskému svazu“. I ten měl vlastní oficiálně stanovený kurz na zahraniční měny, který byl ovšem umělý a šlo jen o odhad.

Svoboda si nemyslí, že současné problémy na moskevské burze ovlivní oficiální ruský hrubý domácí produkt. Tamní HDP se podle experta stává stále více „virtuálním pojmem“. Moskva do HDP započítává například produkci tanků. „Deklarují, že loni jich vyrobili asi tři tisíce, reálně bylo nových dvě stě. A ty zbylé jsou jen opravené staré tanky vytažené ze skladů,“ upozornil s tím, že přesto jsou započítány jako nové stroje, čímž se uměle zvýší HDP. Podobných příkladů je navíc podle Svobody mnoho.

Budoucnost rublu nevidí dobře

Svoboda očekává další posilování jüanu na celosvětových trzích, u rublu si tím není jistý především z důvodu omezené schopnosti konvertibility (způsobilosti ke směně s ostatními měnami – pozn. redakce). Rusové podle odborníka rádi tvrdí, že obchodují se surovinami v rublech. „Když však vidíte to schéma, tak společnosti vám zaplatí v eurech, pak se to převádí na ruské účty v rublech, ale platby jdou stejně v eurech,“ zdůraznil.

Rubl podle Svobody není měna, „po které by všichni prahli“. Kromě vývozu surovin nemá země co zahraničním partnerům nabídnout. Vysvětlil, že ruskou ropu odebírá například Indie, která trvá na platbách rupiemi a „využívá toho, že Rusko se nemá kam jinam obrátit“. Čína pro změnu platí za suroviny v jüanech, protože ví, že Rusové si za tuto měnu budou muset koupit čínské zboží. Ruský rubl tak podle Svobody zůstává „na ocet“.

Upřesnil, že jüan má ve světě daleko větší význam, protože ekonomická síla Číny je oproti Rusku nepoměrně vyšší. Peking díky tomu může svým zahraničním partnerům vnucovat obchod v jüanech, přesto však dolar zůstává hlavní celosvětovou měnou. Svoboda předpovídá, že jüan díky významu a velikosti Číny dál poroste. Význam Ruska pro celosvětový obchod naopak není podle experta „nijak obrovský“, moc důvodů k posilování rublu tak nevidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 58 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 9 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 21 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025
Načítání...