Vláda se ohradila proti rezoluci Evropského parlamentu k Babišovu údajnému střetu zájmů

Česká vláda se ohradila proti částem rezoluce, kterou Evropský parlament (EP) přijal na téma údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Oznámila to ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). V návrhu usnesení kabinet uvádí, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

Podle vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO) podpořili návrh usnesení všichni přítomní ministři s výjimkou dvou, kteří se při hlasování zdrželi. Mezi těmi podle ní byla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Babiš se bodu neúčastnil, jednání v tu chvíli řídila Schillerová.

Europoslanci schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů předminulý pátek jasnou většinou hlasů. Šéf vlády podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Kabinet podle návrhu, který mu předložila ministerstva spravedlnosti, pro místní rozvoj a financí, zdůraznil, že rezoluce je politickým, nikoliv odborným posouzením problematiky. Parlamentu vytknul to, že vítá obnovení vyšetřování Babiše v souvislosti s jeho účastí na projektu Čapí hnízdo a vyjadřuje důvěru v to, že česká justice bude v tomto trestním řízení postupovat nezávisle a nebude podléhat žádnému politickému vlivu.

„Jedná se o porušení principu presumpce neviny a nepřípustné zasahování do konkrétního trestního řízení,“ stojí v usnesení. Benešová dodala, že ze strany EP šlo o nepřijatelnou formulaci. „Tady jsme byli nuceni se ohradit,“ řekla.

EP dle vlády vyvíjí nátlak

Vítání vyšetřování a výzvy k jeho nezávislosti podle dokumentu představují přímý politický nátlak na konkrétní řízení. „Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci EP pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v České republice,“ uvádí materiál.

Když EP vítá obnovení stíhání, deklaruje prý podle návrhu i nesouhlas s dosavadní činností orgánů činných v trestním řízení. „Takový postoj je zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ,“ dodává dokument.

Vláda také označila za nepřijatelnou výzvu, aby Finančně analytický úřad (FAÚ) zaujal proaktivnější přístup při boji proti daňové trestné činnosti, podvodům a korupci. „FAÚ je nezávislý úřad, ani ministr financí nemůže zasahovat do jeho činnosti, za celou dobu jako ministryně jsem tam nebyla a prací FAÚ se nezaobírám,“ řekla Schillerová.

Ministerstvo pro místní rozvoj zase podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) do usnesení přispělo vyjádřením na téma systému rozdělování dotací. „Komise stále trvá na důvěrném režimu (auditů). Nikdo, ani EP, nemůže předjímat pozici, dokud nebude řízení ukončeno,“ podotkla Dostálová. Ministerstvo podle ní dodržuje všechna nařízení a metodiku.

Návrh také kritizuje to, že EP předjímá výsledek auditů k Babišovu možnému střetu zájmů: „EP v této souvislosti nerespektuje průběh auditního procesu a činí expresivní konstatování, které se neopírá o žádné relevantní odborné posouzení.“ Jeví se podle něj, že EP uplatňuje svůj politický a mediální vliv na řádný průběh auditů.

„Svými konstatování o střetu zájmů bez řádných odborných podkladů presumuje jejich výsledek. Tímto způsobem dochází rovněž k nerespektování pravidel nastavených samotnou EU,“ stojí v dokumentu.