Verdikt Ústavního soudu rozveselil levici

Praha/Brno - Nad rozhodnutím Ústavního soudu, který krom jiného zrušil nadstandardy ve zdravotnictví, sociální demokraté jásají. Stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vidí v rozhodnutí soudu zastavení ekonomické diferenciace pacientů. Soud zrušil na návrh ČSSD nadstandardy ve zdravotnictví, zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den i pokuty od pojišťoven za nevybírání regulačních poplatků. Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek nevidí v rozhodnutí nic fatálního, očekává, že se nadstandardy do zdravotnictví vrátí z vyhlášky legislativní cestou. Odcházející ministr Leoš Heger (TOP 09) přivítal, že Ústavní soud nenapadl možnost pro pacienty připlatit si nadstandard, když to upraví zákon, ne pouze vyhláška. Na novém zákoně chce po nástupu do funkce začít pracovat Hegerův následovník Martin Holcát.

„Je to skvělá zpráva pro všechny pacienty a všechny občany ČR, že ÚS zarazil likvidaci principu evropského zdravotnictví (…) Zákon svěřil do rukou ministerstva zdravotnictví kompetenci, aby udělalo krok k takovému zdravotnictví, jaké by se mu líbilo,“ prohlásil na adresu předmětného zákona Němeček. Podle něj ministerstvo směřovalo k rozlišení pacientů podle toho, na jakou péči mají nebo nemají peníze.

Také stokorunový poplatek představuje podle něj pro sociálně slabší občany a zejména pro seniory významnou peněžní zátěž. Zdravotní péče se pro ně stala kvůli jeho zvýšení pravicovou vládou neúnosně drahou a tím i nedostupnou. Všechny zrušené části zdravotnické reformy jsou zakotveny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Tyto paragrafy požadovalo odstranit ze zákona 51 poslanců ČSSD.

Jeroným Tejc (ČSSD): „Je to příjemná zpráva nejen pro sociální demokraty, ale myslím, že i pro většinu lidí v naší zemi, kteří s neustálým růstem spoluúčasti mnohdy by velmi složitě nacházeli prostředky na zdravotní péči, na kterou by měli nárok na základě veřejného zdravotního pojištění…“

Igor Svoják (ODS), místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví„Všichni jsme přesvědčeni o tom, že nadstandardy ve zdravotnictví jsou nutné, protože jejich nezavedení vede k neustálému zvyšování nákladů zdravotních pojišťoven, a to je dále neudržitelné…“

Také komunistům udělal postoj soudců k normě radost. „My jako KSČM samozřejmě vítáme toto rozhodnutí Ústavního soudu, protože jsme se už od samotného počátku při schvalování snažili upozorňovat na možný rozpor právě s Listinou základních práv a svobod ohledně bezplatnosti zdravotní péče, na kterou má každý občan právo,“ reagovala stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. Komunisty těší i to, že soud rozhodl o neústavnosti navýšení poplatku a pokutách za jejich nevybírání.

Nadstandardy v roce 2012
Zdroj: ČT24

Peníze se do zdravotnictví přivedou jinak

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček upozornil, že problém poplatků ve zdravotnictví se verdiktem ÚS pouze odsouvá do jiného politického prostředí. „Občan se bude podílet tak jako tak. To znamená, buď bude platit vybrané poplatky, nebo z pojištění nehrazené výkony, anebo se to politicky rozhodne jinak a zvýší se poplatky plošně o nějakého půl procenta a dopadne to na občany plošně,“ prohlásil pro ČT. Dodal, že změna se nebude líbit zdravotnickým zařízením, která přijdou o příjmy z poplatků a budou usilovat o zvýšení úhrad ze zdravotního pojištění.

Nový ministr má v úmyslu rovnou se vrhnout na zákon o nadstandardech

Budoucí ministr zdravotnictví Martin Holcát se hodlá po usednutí do čela resortu pustit do zákona, který nadstandardy nově upraví. Ministr v demisi Leoš Heger toto rozhodnutí vítá. Ocenil, že ÚS nenapadl možnost připlatit si nadstandard, pokud to upraví zákon. Podle šéfa lékařské komory Milana Kubka nezůstalo z Hegerovy reformy po dnešku nic. „Soud to zrušil, protože chce, aby to nebylo vyhláškou, ale zákonem. To bude úkol pro ministra, na tom se bude pracovat,“ řekl Holcát. Nadstandardy považuje za přínosné, z peněz navíc se podle něj může zaplatit například chronická péče o onkologické pacienty.

Martin Holcát v Událostech, komentářích:

„Jednou možná podají ústavní stížnost pacienti, kteří by si chtěli připlatit, ale nebudou mít tu možnost. (…) Češi utrácí daleko víc za alkohol, cigarety, drogy. Česká populace není zvyklá si připlácet na zdraví, ale připlácí si na jiné věci. A to by bylo potřeba změnit.“

Heger vysvětlil, že úprava nadstandardů se bude muset přenést z vyhlášky do zákona, což podle něj technicky legislativně je možno udělat relativně snadno. „Oponenti nám říkali, že tvoříme medicínu pro chudé a bohaté, nakonec praxe ukázala, že tady žádná chudinská medicína nevzniká, naopak naše drahá medicína je dostupná pořád všem,“ shrnul.

Ministr zdravotnictví v demisi Leoš Heger: „Ideově je nadstandardů připraveno poměrně dost. Nadstandard vychází z toho, že každý má nárok na kvalitní péči, jakou potřebuje, a nadstandard je jakýsi luxus.“

K platbám v nemocnici doplnil, že by měly mít stanovenu horní hranici. Podle ÚS jsou lidé, kteří nejsou schopni to zaplatit. „Měli jsme slíbeno, že náš sociální systém to pokryje. Ukazuje se, že to nepokrývá, takže zákon na to bude muset dát zastropování podobně, jako jsou zastropovány regulační poplatky,“ řekl Heger.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Případ údajného obřího podvodu míří k soudu, škoda přesahuje půl miliardy

Státní zástupce obžaloval čtyři lidi z rozsáhlých investičních podvodů s kryptoměnou PlatonCoin v souvislosti s projektem Platon Life. V rozsáhlé obžalobě je viní z podvedení 2732 klientů, kterým pod příslibem výhodného zhodnocení vložených peněz způsobili škodu přes 540 milionů korun. České televizi to sdělil mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací hrozí skupině v případě odsouzení až desetiletý pobyt za mřížemi.
před 5 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 6 hhodinami

„Duch z Maginotovy linie.“ Občan na jihu Čech odevzdal policii pevnostní minomet

Při zbraňové amnestii odevzdal ve čtvrtek občan v Českých Budějovicích pevnostní minomet M 32 ráže 81 milimetrů. Jde o typ zbraně využívaný při obraně Francie ve druhé světové válce v Maginotově linii. Policie o odevzdání kuriózní zbraně informovala na síti X.
před 9 hhodinami

NCOZ odložila případ Macinkových zpráv prezidentovu poradci

Policie odložila prověřování textových zpráv, které zaslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) Petru Kolářovi, poradci prezidenta Petra Pavla. Usnesení dosud není pravomocné. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Doplnil, že více informací k věci bude možné poskytnout teprve tehdy, až rozhodnutí nabyde právní moci. Hrad vzkázal, že rozhodnutí plně respektuje.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ministryně Mrázová odmítla výzvy k rezignaci, předpisy prý neporušila

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Tvrdí, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o obecním bytě či stavbách na pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za „vytržené z kontextu“. Její rezignaci požadují opoziční Piráti, STAN a TOP 09. Vytýkají jí i manažerská pochybení u přípravy stavebního zákona.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Při čarodějnicích nabádají hasiči k opatrnosti. Sucho zvýšilo riziko šíření požárů

Na mnoha místech Česka se během posledního dubnového večera rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Velmi suché počasí ale zvyšuje riziko šíření požárů prakticky na celém území republiky. Meteorologové sice na čtvrtek výstrahu nevyhlásili, podle mapy požárního rizika však panují rizikové podmínky na většině území Česka s výjimkou části pohraničních hor. Hasiči proto nabádají při pálení ohňů k velké opatrnosti.
před 13 hhodinami

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...