Testy v Česku v úterý potvrdily 12 366 případů koronaviru, zhruba o pětinu víc než před týdnem. Jde o nejvyšší denní přírůstek od poloviny prosince. Na sto tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 440 nakažených, o dvacet více než o den dřív. Pacientů s covidem-19 v nemocnicích dál ubylo na 2216. Vakcínu proti covidu-19 v úterý dostalo 80 852 lidí, posilující dávku už mají celkem víc než tři miliony Čechů. Fakultní nemocnice Brno odhalila dalších 70 případů varianty omikron. Ombudsman se připojil k řízení Ústavního soudu o zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu.
V Česku přibylo nejvíc případů koronaviru od poloviny prosince. Posilující dávku očkování mají tři miliony lidí
Koronavirus - leden 2022
Testování v Česku v úterý potvrdilo 12 366 případů covidu, asi o pětinu víc než o týden dříve. V pondělí denní přírůstek nakažených v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl, odborníci ale nepředpokládali, že jde o změnu trendu. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už totiž mezi novými případy koronaviru v Česku převládla nakažlivější varianta omikron, jejíž vlna může podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) přinést až 50 tisíc nově nakažených denně.
Incidenční číslo vzrostlo proti předchozímu dni ve většině krajů. Nejvíce se epidemie nadále šíří v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní připadá 835 nových případů nákazy. Relativně nejlepší je situace na Vysočině, kde incidence zůstala na hodnotě 287. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstalo těsně nad hodnotou 1,1. Pokud je číslo nad jedničkou, epidemie zrychluje, údaj pod jedničkou znamená zpomalování.
V nemocnicích se zatím nárůst počtu nakažených neprojevil. Úterních 2216 hospitalizovaných je nejméně od počátku listopadu. Stejné je to s počtem covidových pacientů ve vážném stavu, kterých bylo k úterku v nemocnicích 407. Tato čísla ale obvykle při aktualizacích v následujících dnech rostou.
Přes nárůst denního přírůstku v úterý ubylo testů na koronavirus. Laboratoře jich provedly zhruba 92 tisíc, o týden dřív to bylo 96 tisíc. Podíl potvrzených nákaz mezi testovanými v mezitýdenním srovnání roste. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, byla v úterý pozitivní skoro čtvrtina testů. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, vzrostl na 14,4 procenta. Z nejčastějších preventivních tesů koronavirus ukázalo zhruba osm procent.
Počet potvrzených případů koronaviru v Česku od začátku epidemie předloni v březnu přesáhl 2,55 milionu, s nákazou zemřelo 36 722 lidí. Počet úmrtí se v posledních pěti dnech drží pod 50.
Data o nových nákazách ukazují, že od začátku listopadu jsou každý pracovní den pozitivně testovány stovky lidí, kteří se nakazili podruhé. Počet reinfekcí podle těchto dat v posledních dnech roste a například za 11. leden už dosáhl čtvrnáct set případů, což je zatím nejvyšší číslo. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jsou denní data o reinfekcích předběžná a zpětně se kontrolují a upravují.
Posilující dávku už dostaly tři miliony lidí
Vakcínu proti covidu-19 v úterý v Česku dostalo 80 852 lidí. Z toho si 70 148 lidí s dříve dokončeným očkováním přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl tři miliony. Dokončené očkování má více než 6,7 milionu lidí, celkově zdravotníci za více než rok očkování v Česku podali téměř 16,18 milionu dávek. Pro dokončení očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě dávky.
V Česku dostaly třetí posilující dávku očkování proti covidu přes tři miliony lidí, což činí více než třicet dávek na sto obyvatel. To ČR řadí v EU na 18. místo z 27 zemí, nejvíce jich v Unii v přepočtu zatím vydaly Malta, Dánsko a Irsko. Celosvětově bylo dosud podáno na 95 milionů posilujících dávek, nejvíce v přepočtu na sto tisíc obyvatel v Chile, na Islandu a na Maltě.
První zemí, kde se začala třetí dávka podávat, byl v červenci Izrael. V ČR se podle údajů ministerstva první posilující dávka podala 20. července 2021, loni 2. prosince byla překročena hranice milionu podaných posilujících dávek, dva miliony byly překonány v pondělí 20. prosince a tři miliony ve středu.
V Brně odhalili další případy omikronu
Fakultní nemocnice Brno za úterý odhalila covidovou variantu omikron téměř u sedmdesáti lidí ze sedmadevadesáti pozitivních vzorků, řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní nemocnice od prvního případu, který byl počátkem loňského prosince, zjistila už 438 případů omikronu.
Ve středu uvedl Krizový štáb Středočeského kraje, že je připravený na nástup varianty omikron. Složky integrovaného záchranného systému (IZS) mají nastavena režimová a organizační opatření. V případě potřeby je možné zasáhnout do provozu veřejné dopravy, krizové scénáře mají i silničáři.
Mluvčí hejtmanství David Šíma po jednání štábu upřesnil, že k opatřením kraj vyzval i poskytovatele nezbytných služeb. Jde o vlastníky a provozovatele vodohospodářské infrastruktury, skládek a svozových firem či subjekty v potravinářství.
Kraj se podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) intenzivně připravuje na výraznější nárůsty nakažených. „Všechny složky IZS kraje potvrdily nastavení režimových a vnitřních organizačních opatření k zamezení šíření nakažlivé varianty omikron,“ uvedla hejtmanka.
Ombudsman se připojil k soudnímu řízení o zrušení povinného očkování
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se jako vedlejší účastník připojil k řízení u Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu. „Lidé mne v posledních dnech zavalili lavinou žádostí, abych sám podal Ústavnímu soudu návrh na zrušení části vyhlášky. V této chvíli ale bylo logické využít možnost vstoupit do stávajícího řízení,“ řekl Křeček.
Návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části vyhlášky o povinném očkování podepsalo čtrnáct senátorů. Podle vyhlášky bude pro vybrané profesní skupiny a lidi nad 60 let očkování proti covidu od března povinné.
Za poslední týden se na ombudsmana obrátilo na pět tisíc stěžovatelů, kteří s povinným očkováním seniorů a určitých profesí proti covidu nesouhlasí. Uvedla to mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková. Většina z nich podle ní patří do některé z vyjmenovaných skupin. Pokud by očkování nepodstoupili, hrozí některým z nich například ztráta zaměstnání.
Ústavní soud zamítl stížnost proti zákazu pohybu mezi okresy
Ústavní soud ve středu zamítl ústavní stížnost, v níž si soukromý zemědělec z jižních Čech stěžoval na to, že vláda loni v březnu zakázala pohyb mezi okresy, aby bránila šíření covidu-19. Zemědělec se teoreticky mohl bránit proti konkrétním silničním kontrolám, při nichž policisté a vojáci kontrolovali ty, kteří cestovali mezi okresy, a ty, kteří k tomu neměli vládou vyjmenovaný důvod, vraceli zpět.
Opatření platilo od 1. do 21. března, člověk se mohl pohybovat jen v okrese, v němž měl trvalé bydliště a některé činnosti mohl vykonávat pouze na území obce. České soudy od začátku pandemie ujasňovaly možnosti obrany proti covidovým omezením. Postupně se ustálil názor, že vládní opatření je takzvaný jiný právní předpis a nelze jej napadnout žádnou z žalob podle soudního řádu správního.