Únor byl velmi suchý a z tání vláhy příliš nepřibyde

8 minut
Události: V Česku hrozí sucho
Zdroj: ČT24

Letošní zima byla nadprůměrně teplá. V tuzemsku málo sněžilo i pršelo, a únor tak byl čtvrtým nejsušším od roku 1961. V jihovýchodních částech republiky spadla v porovnání s obvyklým množstvím jen pětina srážek. Sníh už leží jen v nejvyšších částech hor, a z jeho tání tak vody nepřibyde. Podle ministerstva zemědělství je ale v nádržích dostatečná zásoba pitné i užitkové vody a nedostatek zatím nehrozí.

Zejména v Krkonoších je stále možné najít sníh, avšak i tam je jeho množství na tuto dobu značně podprůměrné. Mnoho sněhu neleží ani na takzvané mapě republiky, což je místo, kde sníh odtává nejpozději. Dvě měřidla u meteorologické stanice na Luční boudě ukazují sedmdesát centimetrů, což je na tuto dobu na hřebenech velmi málo.

„Kolem roku 2000 a v dalších letech tam bývalo deset, jedenáct a více metrů sněhu, teď se v poslední době pohybujeme kolem osmi, devíti metrů,“ popsal situaci mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Voda z roztátého sněhu tak bude chybět zemědělcům i rostlinám.

Nedostatek vody dopadá zejména na zemědělce

Při tání sněhu se vláha uvolňuje pomalu do země a vstřebává se. Jak není sníh, přichází sucho hned na jaře, uvedl sadař z Ostravska Tony Skřipčák. Země v okolí Ostravy je rozpraskaná, a pokud nepřijde déšť, ovoce se neurodí. „U mladých stromů se skutečně bavíme o tom, že nemusejí přežít, a u starších stromů je to o tom, že úroda může být menší,“ dodal sadař.

Voda chybí i v nejúrodnější části Hané, v Ratajích na Kroměřížsku, kde za poslední dva dny napršelo deset milimetrů srážek, což je více než za celý únor. Právě Zlínský kraj patří podle dat k nejsušším oblastem. „Loňský únor je oproti letošku úplně obrácený a už ani pranostiky neplatí,“ uvedl šéf zemědělského družstva Rataje Josef Sedláček.

Vodohospodáři proto dělají zásoby s předstihem, a vodní nádrž Želivka je tak naplněná po okraj. Tato největší vodárenská nádrž ve střední Evropě poskytuje pitnou vodu více než milionu a půl lidí na území od Vysočiny po hlavní město. Další nádrže upouštějí vodu do řek, aby ulevily okolní přírodě a zajistily správné fungování čistíren odpadních vod.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) sdělil, že resort situaci bedlivě monitoruje a od tohoto týdne bude pravidelně publikovat takzvané vodní zpravodajství.

Někde chybí voda ve studnách

Hladinu ve studnách pravidelně kontrolují i místní v Krušných horách. Většina z nich je závislá na vodě ze srážek či roztátého sněhu. Stav tamních podzemních vod je navíc dlouhodobě pod průměrem. Obyvatelé obce Moldava, kteří jsou závislí na vodě z napršených srážek, mají nyní ve studnách vodu jen na dva či tři dny.

Navíc každý, kdo se nově do obce přistěhuje, připraví místní i sám sebe o část zásob. „Pokud nepřijde nějaká významná jarní srážka, tak se vrátíme do režimu šetření vody přes léto,“ uvedl starosta Moldavy David Leitermann (ODS).

Oproti tomu v Mikulově mají jistotu, že voda se z pramenišť nevytratí. Přítoky i jímky totiž pravidelně kontrolují a čistí. „Jednou z možností je řádně udržovat prameniště a co nejvíc akumulovat vodu, dále se dají využívat potoky a poslední možností jsou vrty,“ sdělil vodohospodář Libor Hrdlička.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 8 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 10 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 10 hhodinami
Načítání...