Zima byla teplotně nadprůměrná. Sucho se začíná projevovat už nyní

8 minut
Události: Teplá zima a sucho
Zdroj: ČT24

O víkendu nastane meteorologické jaro. Končící zima přitom byla opět teplotně nadprůměrná – podle předběžných odhadů zhruba o jeden stupeň. Sněhu bylo málo a v únoru skoro nepršelo. Na některých místech se tak už teď začíná projevovat sucho, které se může prohlubovat. Podle předpovědi bude i březen teplý a chudý na srážky.

Vědci upozorňují, že se prodlužuje vegetační sezona. Místo 180 až 200 dnů na přelomu tisíciletí teď na některých místech trvá až 230 dnů. Za dvacet let se podle odborníků může prodloužit o dalších dvacet dnů a patrné to bylo už loni.

„Jaro začalo skutečně velmi brzy, což znamená, že vegetace nastoupila brzy. Například meruňky na jižní Moravě vykvetly už v druhé půlce března. Samozřejmě jarní mrazíky, které se tradičně v tuto dobu vyskytují, úrodu zničily,“ uvedl Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Nejde jen o riziko poškození mrazy. Čím déle jsou rostliny aktivní, tím víc potřebují vody, které je málo i v zásobách sněhu. Podle klimatologů musí lidé už nyní počítat se suchem, vysokými teplotami nebo extrémními srážkami.

„Emise, což je prvotní příčina, proč se nám atmosféra otepluje, už jsou ve vzduchu. Znamená to, že pokud se člověk – jako lidstvo – bude hodně snažit, je možné tento proces zpomalit,“ dodává Žalud.

Změnám je potřeba se přizpůsobit, i proto nyní například obnovují rybník na Třebíčsku. Podobné je to i na Blanensku – dvě nádrže a deset menších tůní tu mají pomoci zadržet vodu v krajině. „Přispívá k podpoře rostlinných a živočišných společenstev navázaných na mokřadní biotopy a vodní plochy,“ podotýká správce toků Lesů ČR Tomáš Hájek.

„Obnovujeme nebo stavíme lesní vodní nádrže, revitalizujeme rašeliniště, vytváříme mokřady, hloubíme tůně,“ dodala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Za posledních šest let do opatření podnik investoval už víc než miliardu a půl.

„Podle současných předpokladů se příští týden významnějšího deště nedočkáme a srážkově podprůměrné se navíc jeví i další dva březnové týdny, i když je nutné zdůraznit, že dlouhodobé výhledy srážek mají nižší úspěšnost,“ uvedl meteorolog ČT Michal Žák.

„Pokud jde o teploty, nadprůměrně teplé počasí nás čeká nejen příští týden, ale vydrží zřejmě po většinu března – častěji se tak dočkáme maxim nad patnácti stupni. V kombinaci s nedostatkem srážek to ale znamená, že by se na většině území mělo sucho během března dál prohlubovat,“ dodal meteorolog.

Málo vody v rybnících

Například v jednom z rybníků na Českobudějovicku nyní chybí minimálně metr vody. Celý únor tam nepršelo a tak tam rybáři museli aspoň část vody přečerpat, aby zaplavila dno. Rybník lovili v říjnu. Za čtyři měsíce voda nenatekla. „Je to opravdu minimum vody, která přichází teď do rybníka. Doufejme, že ještě zaprší a že srážky budou bohatší,“ uvedl ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.

Podle klimatoložky z ČHMÚ České Budějovice Evy Kalné padlo na většině stanic zhruba pět až deset milimetrů. „Tento únor je opravdu srážkově velmi podprůměrný,“ dodala. Také v největším rybníku v oblasti – Holná u Kardašovy Řečice – je sucho viditelné, chybí dvě třetiny vody. „U rybářů v Řečici jsem třináct let a za tu dobu jsem takhle malé množství vody nezažil,“ popisuje výrobní ředitel Petr Janoušek.

Hladina je o tři metry níže než obvykle. Po výlovu v listopadu tu nasadili jen polovinu ryb. Zbytek chtěli nasadit na jaře, ale museli změnit plán. „Letos to vidíme fakt bídně a přisazovat nebudeme,“ podotýká Janoušek.

Desítky rybníků pod normálem

Nedostatek vody může znamenat méně ryb a nižší produkci. Pod normálem jsou desítky rybníků, například rybník Lesný na Českobudějovicku je po zimě skoro na suchu. Na pomoc přírody musí počkat i hlubočtí rybáři. „My do těchto rybníků ryby dát nemůžeme, takže to samozřejmě problém bude,“ komentoval technik chovu ryb Rybářství Hluboká Aleš Kříž.

Zimy jsou v posledních letech spíše teplejší a na srážky chudé. „Těžko se přizpůsobíme, protože v rybářství to bez vody prostě nefunguje,“ dodává Janoušek. Některé rybníky upouštějí kvůli jarním výlovům. Pak budou vodu potřebovat ještě více.

S oteplením ožívají i zahrady. Jejich majitelé se začínají připravovat na novou výsadbu, ale po zkušenostech z minulých let, kdy jim většinu úrody spálily jarní mrazy, jsou obezřetnější. Příchod jara – po tom, co odtál poslední sníh – je také nejvhodnější čas pro postřiky stromů a keřů. Hlavně proti přezimujícím škůdcům. Nejlepší doba je také pro výsev košťálové zeleniny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 41 mminutami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 2 hhodinami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 4 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 5 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 11 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 17 hhodinami
Načítání...