Zima byla teplotně nadprůměrná. Sucho se začíná projevovat už nyní

8 minut
Události: Teplá zima a sucho
Zdroj: ČT24

O víkendu nastane meteorologické jaro. Končící zima přitom byla opět teplotně nadprůměrná – podle předběžných odhadů zhruba o jeden stupeň. Sněhu bylo málo a v únoru skoro nepršelo. Na některých místech se tak už teď začíná projevovat sucho, které se může prohlubovat. Podle předpovědi bude i březen teplý a chudý na srážky.

Vědci upozorňují, že se prodlužuje vegetační sezona. Místo 180 až 200 dnů na přelomu tisíciletí teď na některých místech trvá až 230 dnů. Za dvacet let se podle odborníků může prodloužit o dalších dvacet dnů a patrné to bylo už loni.

„Jaro začalo skutečně velmi brzy, což znamená, že vegetace nastoupila brzy. Například meruňky na jižní Moravě vykvetly už v druhé půlce března. Samozřejmě jarní mrazíky, které se tradičně v tuto dobu vyskytují, úrodu zničily,“ uvedl Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Nejde jen o riziko poškození mrazy. Čím déle jsou rostliny aktivní, tím víc potřebují vody, které je málo i v zásobách sněhu. Podle klimatologů musí lidé už nyní počítat se suchem, vysokými teplotami nebo extrémními srážkami.

„Emise, což je prvotní příčina, proč se nám atmosféra otepluje, už jsou ve vzduchu. Znamená to, že pokud se člověk – jako lidstvo – bude hodně snažit, je možné tento proces zpomalit,“ dodává Žalud.

Změnám je potřeba se přizpůsobit, i proto nyní například obnovují rybník na Třebíčsku. Podobné je to i na Blanensku – dvě nádrže a deset menších tůní tu mají pomoci zadržet vodu v krajině. „Přispívá k podpoře rostlinných a živočišných společenstev navázaných na mokřadní biotopy a vodní plochy,“ podotýká správce toků Lesů ČR Tomáš Hájek.

„Obnovujeme nebo stavíme lesní vodní nádrže, revitalizujeme rašeliniště, vytváříme mokřady, hloubíme tůně,“ dodala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Za posledních šest let do opatření podnik investoval už víc než miliardu a půl.

„Podle současných předpokladů se příští týden významnějšího deště nedočkáme a srážkově podprůměrné se navíc jeví i další dva březnové týdny, i když je nutné zdůraznit, že dlouhodobé výhledy srážek mají nižší úspěšnost,“ uvedl meteorolog ČT Michal Žák.

„Pokud jde o teploty, nadprůměrně teplé počasí nás čeká nejen příští týden, ale vydrží zřejmě po většinu března – častěji se tak dočkáme maxim nad patnácti stupni. V kombinaci s nedostatkem srážek to ale znamená, že by se na většině území mělo sucho během března dál prohlubovat,“ dodal meteorolog.

Málo vody v rybnících

Například v jednom z rybníků na Českobudějovicku nyní chybí minimálně metr vody. Celý únor tam nepršelo a tak tam rybáři museli aspoň část vody přečerpat, aby zaplavila dno. Rybník lovili v říjnu. Za čtyři měsíce voda nenatekla. „Je to opravdu minimum vody, která přichází teď do rybníka. Doufejme, že ještě zaprší a že srážky budou bohatší,“ uvedl ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.

Podle klimatoložky z ČHMÚ České Budějovice Evy Kalné padlo na většině stanic zhruba pět až deset milimetrů. „Tento únor je opravdu srážkově velmi podprůměrný,“ dodala. Také v největším rybníku v oblasti – Holná u Kardašovy Řečice – je sucho viditelné, chybí dvě třetiny vody. „U rybářů v Řečici jsem třináct let a za tu dobu jsem takhle malé množství vody nezažil,“ popisuje výrobní ředitel Petr Janoušek.

Hladina je o tři metry níže než obvykle. Po výlovu v listopadu tu nasadili jen polovinu ryb. Zbytek chtěli nasadit na jaře, ale museli změnit plán. „Letos to vidíme fakt bídně a přisazovat nebudeme,“ podotýká Janoušek.

Desítky rybníků pod normálem

Nedostatek vody může znamenat méně ryb a nižší produkci. Pod normálem jsou desítky rybníků, například rybník Lesný na Českobudějovicku je po zimě skoro na suchu. Na pomoc přírody musí počkat i hlubočtí rybáři. „My do těchto rybníků ryby dát nemůžeme, takže to samozřejmě problém bude,“ komentoval technik chovu ryb Rybářství Hluboká Aleš Kříž.

Zimy jsou v posledních letech spíše teplejší a na srážky chudé. „Těžko se přizpůsobíme, protože v rybářství to bez vody prostě nefunguje,“ dodává Janoušek. Některé rybníky upouštějí kvůli jarním výlovům. Pak budou vodu potřebovat ještě více.

S oteplením ožívají i zahrady. Jejich majitelé se začínají připravovat na novou výsadbu, ale po zkušenostech z minulých let, kdy jim většinu úrody spálily jarní mrazy, jsou obezřetnější. Příchod jara – po tom, co odtál poslední sníh – je také nejvhodnější čas pro postřiky stromů a keřů. Hlavně proti přezimujícím škůdcům. Nejlepší doba je také pro výsev košťálové zeleniny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujímá funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvádějí do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna.
09:58Aktualizovánopřed 5 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 27 mminutami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 3 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 4 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 10 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 11 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 12 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 12 hhodinami
Načítání...