„To už je Středomoří,“ reaguje vědec na loňské teploty na Moravě

Loňský rok byl v Česku plný meteorologických extrémů, ale už brzy by nám takový rok mohl připadat normální, řekl v úterý bioklimatolog Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe na setkání tvůrců a uživatelů projektu Intersucho. Podle něj by politici měli říkat, že když nebudeme omezovat emise, bude se zvyšovat množství extrémních meteorologických jevů a jejich řešení bude stát značné množství peněz.

V každém ročním období se loni vyskytl nějaký extrém a jejich celkové množství je výrazně vyšší, než tomu bývalo v dřívějších dekádách. „Poslední dva roky byly nejteplejší nejen globálně, ale i v Česku. V atmosféře je daleko více energie než dříve,“ poznamenal Žalud. Dodal, že jediným původcem tohoto oteplování je lidská činnost.

Každé roční období bylo loni výrazně teplejší, než je dlouhodobý průměr. V zimě vyčníval únor, který byl nejteplejší v historii měření a odpovídal teplotně spíše první polovině dubna. V zimě tak bylo teplo a nebyl sníh. Stejně tak březen byl velmi teplý a toto období mělo silný negativní dopad na zemědělství. Ve druhé polovině dubna totiž přišly poměrně silné mrazy, které citelně poničily úrodu ovoce a způsobily další značné škody v zemědělství. Už 7. dubna zaznamenalo Česko tropický den, což se tak brzo dosud nestalo.

Léto bylo extrémní výskytem tropických dnů, tedy takových, kdy teplota vystoupá nad třicet stupňů. „Ve Strážnici bylo takových dnů čtyřicet sedm, dosud nejvíce. To už je Středomoří,“ prohlásil Žalud. Extrémní horka a takzvané horké vlny mají negativní dopad na lidské zdraví a přispívají ke zvýšenému množství úmrtí, prokázali odborníci.

Na podzim následovaly povodně, které zničily Jesenicko a značnou část severní Moravy a Slezska. „Kdyby Středozemní moře nemělo 29 stupňů Celsia, (...) ale jen 27, vypařilo by se méně vody, a méně vody by tak na naše území napršelo a síla povodně by byla nižší,“ míní Žalud. Vyšší teplota moří je také důsledkem klimatické změny, doplnil.

Negativa dlouhodobá i krátkodobá

Kromě těchto extrémů zmínil odborník i to, co klimatická změna přináší za další dlouhodobá negativa, která trápí především zemědělce. Průměrné množství srážek v Česku se dlouhodobě významně nemění a modely předpokládají, že tomu tak bude nadále. Zvyšuje se však teplota, takže se více vody vypaří a rostliny ji začínají spotřebovávat dříve. Sucho tak přichází i v době, kdy normálně prší.

„Navíc se mění rozložení srážek v jednotlivých obdobích. Nejdůležitější je voda pro zemědělce na jaře. Jenže v zimě je méně sněhu, takže v krajině je na začátku jara méně vody. A sledujeme dlouhodobý trend, že ubývá srážek v dubnu, v květnu a v červnu, naopak více prší v létě,“ zmínil Žalud. Navíc i jaro se už více podobá létu a lokální bouřky přicházejí i v květnu, což dříve nebývalo běžné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 14 mminutami

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
před 5 hhodinami

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 23 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
včera v 14:47
Načítání...