Sucho ohrožuje půlku zemědělské půdy ve střední Evropě. Problém hrozí Slovensku

Středoevropské zemědělství ohrožují budoucí změny teplot. Dospěli k tomu vědci, kteří na základě dat získaných i z českých dubů vytvořili přehled klimatu v tomto regionu a podívali se na to, jak vypadá možný vývoj do budoucna.

Když přijde sucho, přichází hlad. Zvyšují se ceny toho základního, co člověk potřebuje: vody a potravin. To je věc, kterou věděli už první zemědělci, a která se nijak nezměnila až do současnosti. V historii za sucha často mohly nejen výkyvy počasí, ale i lokální nebo globálnější změny klimatu. Vědci je intenzivně zkoumají, aby pochopili, jak se podobným problémům vyhnout.

A teď se ukazuje, že klíčové pro pochopení dopadů současných klimatických změn způsobených člověkem na střední Evropu jsou údaje z České republiky.

V novém výzkumu mezinárodní vědecký tým, v němž byla i řada českých expertů z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, využil historické údaje, aby popsal dopady změn klimatu na zemědělství za poslední dva tisíce let a na jejich základě pak předpověděl, jak se bude situace v tomto oboru vyvíjet po zbytek jednadvacátého století.

České duby vypráví příběh o suchu

Hlavním zdrojem informací o dějinách sucha byly pro tým vedený Maxem Torbensonem z německé Univerzity Johannese Gutenberga údaje o izotopech uhlíku a kyslíku z letokruhů dubů, spojené s naměřenými údaji o počasí. „Klima hraje důležitou roli v zemědělské produkci,“ vysvětluje Torbenson. „Abychom pochopili, jaká může být budoucnost z hlediska klimatu, musíme nejprve vyhodnotit minulost a rozsah podmínek, které může přírodní systém vytvořit.“

Jenže to je podle něj složité vzhledem k tomu, že historie přesného měření je relativně krátká a sahá pouze do začátku průmyslové éry. „Dlouhodobější odhady, přesahující rozpětí instrumentálních pozorování, jsou proto zcela klíčové,“ konstatuje.

Požadované informace podle něj přináší právě rekonstrukce na základě letokruhů stromů – konkrétně dubů z České republiky. „Dlouhý izotopový záznam letokruhů dubů z České republiky je v mnoha ohledech unikátní v tom, že umožňuje rekonstruovat zvlášť teplotu i srážky,“ chválí česká data německý expert.

Výzkumníci zjistili, že v rámci střední Evropy již došlo ke ztrátě více než poloviny zemědělské půdy, která se z dlouhodobého hlediska považuje za vysoce produktivní. A tato ztráta bude pokračovat i v následujících desetiletích. Během posledních padesáti let se totiž zejména na jihovýchodě střední Evropy rozšířily velmi horké a suché podmínky, které postihly Slovensko, Rakousko, ale také Českou republiku. V důsledku toho se oblasti s nejvyšší produktivitou pro regionální zemědělství posunuly na sever a na západ.

Struktura devíti klimatických oblastí ve střední Evropě za posledních 500 let. Rozšíření červených a oranžových oblastí (VWD, WD) ukazuje na rozšíření velmi horkých a suchých podmínek méně vhodných pro současné zemědělské plodiny, zejména od poloviny 20. století. To vedlo k posunu produktivnějších (zelených) zón směrem na sever
Zdroj: Geophysical Research Letters

Prognózy do konce 21. století upozorňují na rozšíření horkých a suchých podmínek na celé území západního Slovenska, kde by tato země mohla čelit významným problémům pro současnou rostlinnou výrobu.

„Scénář s vyššími emisemi (pokud by se nedělala žádná opatření) by způsobil největší změnu agroklimatických podmínek a možná by celý region posunul do červených čísel,“ varuje Torbenson. „Je ale nutné poznamenat, že různé klimatické modely dávají různé výsledky; směr změny je sice stejný, ale její rozsah se poměrně výrazně liší. Naopak výsledky pro scénář s nízkými emisemi naznačují, že 21. století by mohlo být pro zemědělskou produkci velmi příznivé.“

Projekce změn agroklimatických zón v průběhu 21. století s dalším rozšiřováním nevhodných horkých a suchých podmínek (červená barva) a posunem produktivnějších (zelená barva) zón směrem na sever. Do roku 2100 by téměř celé západní Slovensko mohlo čelit problémům pro pěstování plodin
Zdroj: Geophysical Research Letters

Jiné podmínky, jiné plodiny

S tím, jak se mění vhodné podmínky, se mohou měnit i druhy plodin, které je možné pěstovat. To podle autorů znamená, že zemědělci musejí přizpůsobit své postupy a infrastrukturu měnícímu se světu – jinak nebudou s to udržet výnosy a produktivitu na současné úrovni, nebo je dokonce zvýšit.

Existují plodiny, jimž předpovídané klimatické změny vysloveně vyhovují, patří mezi ně hlavně vinná réva. Naopak mezi ty negativně zasažené se řadí zemědělské plodiny, které jsou v současné době těmi základními: řepa cukrovka a obiloviny včetně pšenice. A nepříznivý dopad mají mít sucha i na trávu, tedy na píci pro dobytek.

Autoři varují před přílišným optimismem ohledně adaptace. Ta totiž není ani zdaleka tak snadná, jak by se mohlo zdát: rozsáhlé změny zemědělské půdy jsou drahé, vyžadují i změnu zpracovatelské infrastruktury, obchodních řetězců a sítí; a mnohdy jsou i neproveditelné z geografických nebo politických důvodů.

Dopady změn na společnost i kulturu

Vědci ve studii současně upozornili na výzkumy, které popsaly velmi dramatické dopady zhoršení agroklimatických podmínek na společnost. Extrémní změny teplot na konci dvanáctého století a na počátku 14. století jsou podle nich v českých zemích spojené s historickými záznamy o hladomorech.

Může se zdát, že dopady agroklimatických změn se omezují hlavně na úrodu a bohatství společnosti, vědci ale upozorňují i na kulturní dopady. Rakušané se dnes považují za národ pivařů, podobně jako Češi. Je to jeden ze základů sdílené kultury, humoru, ale i společenských norem. Jenže až do patnáctého století byli Rakušané pijáci vína a pivní kultura tam byla jen omezená. Pak ale stačilo jen několik chladnějších let za sebou, které způsobily neúrodu hroznů, a „národním nápojem“ se stalo u vyšších společenských vrstev právě pivo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 11 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 13 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 16 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 16 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 17 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...