Model: Horko bude v Evropě zabíjet stále víc, ubude ale úmrtí kvůli chladu

Podle nové studie extrémní teploty připraví o život v Evropě do konce století až 2,3 milionu lidí. Vědci navrhují adaptační i mitigační strategie – tedy jednak lepší přizpůsobení se horku, ale také snížení emisí.

Chlad aktuálně zabíjí v Evropě výrazně víc lidí než horko. Ale podle nové studie z London School of Hygiene and Tropical Medicine se počet úmrtí v důsledku chladu pomalu snižuje, zatímco počet úmrtí v důsledku horka rychle roste.

Vědci modelovali, jak se bude měnit počet úmrtí na chlad a na horko v budoucnosti, a to podle toho, jak se mohou vyvíjet scénáře lidmi způsobené klimatické změny.

Pokud by se nepodařilo emise skleníkových plynů snížit nebo by bylo snížení jen malé, pak by podle této studie zejména v Itálii, jižním Španělsku a Řecku mělo dojít k masivnímu nárůstu počtu úmrtí na extrémní teploty, konkrétně na horko. Naopak ve velké části Skandinávie a ve Velké Británii bude úmrtí v důsledku extrémních teplot méně, a to především díky tomu, že tam ubude mrazů. V obou případech mohou výrazně pomoci adaptační opatření, která ale mohou být velmi drahá a nejsou možná pro všechny – jde zejména o instalaci klimatizací.

Ale i v nejoptimističtějších scénářích, které operují s výrazným snížením emisí oxidu uhličitého z uhlí, ropy a zemního plynu a masivním zvýšením adaptačních opatření, dojde spolu s oteplováním světa k čistému nárůstu úmrtí souvisejících s teplotou, upozornil hlavní autor studie Pierre Masselot, environmentální epidemiolog a statistik.

Středomoří v problémech

„Středomoří je takzvaným klimatickým hotspotem,“ řekl Masselot. „Je to oblast, která se otepluje mnohem rychleji než zbytek světa. A Malta se nachází přímo v jeho středu,“ dodal. Právě tento ostrov je podle něj typickým příkladem země, kde budou změny dost významné – studie totiž předpokládá, že na Maltě se do konce století zvýší počet úmrtí souvisejících s teplotou o 269 osob na každých sto tisíc obyvatel. Naproti tomu v Irsku se mírně sníží, a to o patnáct na sto tisíc obyvatel.

Obecně platí, že západní Evropa, která je bohatší, na tom bude lépe než východní část kontinentu, sdělil Masselot. V posledních několika letech zabilo v Evropě několik vln veder tisíce lidí; ta nejhorší udeřila před 22 lety, kdy připravila o život najednou asi 70 tisíc osob.

Ve velkých městech s vysokým počtem obyvatel v blízkosti Středozemního moře bude úmrtí ve všech scénářích přibývat až do konce století. Studie uvádí, že v nejhorším případě, který vědci modelovali, by v Barceloně mohlo být téměř čtvrt milionu úmrtí navíc v důsledku veder, v Římě a Neapoli by se počet nadměrných úmrtí blížil 150 tisícům.

Ve scénáři, kdy dojde jen k mírnému nárůstu emisí oproti současnosti, přičemž nedojde k dodatečné adaptaci na horko, by se zvýšil počet úmrtí v důsledku horka celkem o 5,8 milionu, ale současně by ubylo 3,5 milionu úmrtí na chlad. Tým vytvořil a dal veřejnosti k dispozici interaktivní webové stránky, kde je možné se podívat na jednotlivé regiony i státy. Nechybí ani Česko.

„Velmi dobře to odpovídá tomu, co jsme očekávali,“ komentovala výsledky zkoumání kanadská lékařka a současně místopředsedkyně Globální aliance pro klima a zdraví Courtney Howardová. „Když se zamyslíte nad letními denními teplotami v místech, jako je Řím, tak začínají stoupat ke čtyřicítce. To je i pro zdravé mladé lidi nebezpečné, zejména pokud nemají klimatizaci, a pro starší lidi je to dokonce velmi nebezpečné,“ doplňuje Howardová.

Adaptace

Evropa má sice bohatou společnost, ale současně i starší bytový fond v porovnání s jinými kontinenty. Doposud se také podle expertů nezačala dostatečně přizpůsobovat světu, který se klimaticky mění. Tou zásadní adaptací, která může podle autorů snížit zdravotní rizika veder, jsou už zmíněné klimatizace.

Kromě nich zejména ve větších městech podle vědců fungují i ochlazovací centra, kde si mohou přehřátí lidé snížit teplotu. A na úrovni ulic, čtvrtí i celých měst má zase pozitivní vliv zeleň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 1 hhodinou

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 3 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 8 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025
Načítání...