Ulice ve Vršovicích zůstává nejděravější v zemi. Velké výmoly jsou i na Blanensku a v Opavě

Nahrávám video
UDÁLOSTI: Ulice U Seřadiště získala anticenu již potřetí
Zdroj: ČT24

Nejhorší silniční díra roku je v pražských Vršovicích. V anketě, kterou pořádá projekt Výmoly.cz, „vyhrála“ ulice U Seřadiště, a to již potřetí. Na dalších místech skončily děravé silnice ve Lhotě Rapotina na Blanensku či v Opavě. V první pětce nejhorších silničních úseků skončily letos také cesty v Okřešicích a Tuchoměřicích, které však byly v době vyhlášení výsledků již opravené.

Vršovická ulice U Seřadiště získala anticenu Nejhorší silniční díra roku již potřetí. Prvenství jí patřilo i v letech 2014 a 2015. Ačkoli by anketa měla sloužit jako upozornění na obzvláště špatný stav některých cest, ulice U Seřadiště stále čeká na opravu kvůli majetkoprávním nesrovnalostem se soukromým vlastníkem.

„Tato ulice je ukázkou, že ne vždy mohou za stav vozovky silničáři, ale vše mohou komplikovat například majetkoprávní spory,“ hodnotí výsledky zakladatel internetového projektu Petr Čaník. Dodal, že to není unikát – podobné spory znemožňují opravy i na dalších místech.

U Seřadiště
Zdroj: Výmoly.cz

Nyní se však zdá, že ve Vršovicích vše spěje k dobrému konci. Technická správa komunikací již připravuje tak dlouho odkládanou opravu ulice U Seřadiště, která by měla začít na jaře příštího roku. Je tedy možné, že proslulá děravá ulice své „vítězství“ v anketě již neobhájí. Stejně tak neobhájí silnice v Okřešicích na Třebíčsku, které letos patří druhé místo.

Zdejší silnice III. třídy skončila druhá už před dvěma lety a v roce 2012 se dokonce stala vůbec nejděravější cestou. Kdo by se ale po letošním druhém nejhorším silničním úseku chtěl ještě projet, již by jej v původním stavu nenalezl. Silnice je čerstvě opravená.

Silnice III/35112 u Okřešic
Zdroj: Výmoly.cz

Naopak ve špatném stavu zůstává úsek u Lhoty Rapotina v Jihomoravském kraji, který získal pomyslný bronz za de facto nesjízdný stav. Za ním pak skončily ulice Jaselská v Opavě a V Kněžívce ve středočeských Tuchoměřicích, která však už je také opravená. Mezi první desítku nejhorších výmolů se dostala také jedna díra na dálnici – výtluk na D10 u Staré Boleslavi, který je od sprna opraven.

Silnice III/37426 u Lhoty Rapotina
Zdroj: Výmoly.cz

Nejvyšší počet nahlášených výmolů eviduje letos projekt Výmoly.cz ve Středočeském kraji. Tam jsou také hned čtyři silniční úseky, které se v anketě umístily v první desítce (Tuchoměřice, Votice, D10, Zápy). V kraji se silničářům podařilo opravit 271 výtluků z 678, to je 40 procent.

Nejaktivnější je letos zatím Karlovarský kraj, což se ale odvíjí od nejnižšího počtu děr. Ze tří evidovaných opravil sto procent. Nejhůře si naopak vede Pardubický kraj, kde opravili pouze tři výtluky z 39. 

Během sedmiletého fungování projekt Výmoly.cz upozornil na 7096 výtluků, podařilo se opravit 42,5 procenta z nich. Od počátku roku 2017 řidiči informovali o více než 1700 problémových místech, z nichž se zatím zrekonstruovalo 34 procent.

  • Komu poškodí průjezd výmolem auto, může za určitých okolností žádat úhradu následků po vlastníkovi komunikace. Dálnice a silnice I. třídy patří státu, silnice II. a III. třídy krajům a místní komunikace obcím.
  • Vlastník komunikace odpovídá za škodu, pokud není díra dostatečně označená (např. dopravní značkou) a řidič ji nemohl předvídat. Záleží například také na tom, zda řidič jel přiměřenou rychlostí.
  • Zdroj: Výmoly.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přistálo další letadlo s turisty z Blízkého východu

Další Češi se ráno vrátili z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě. Letadlo s asi dvěma sty krajany přiletělo z ománského Maskatu do Prahy, dalších dvě stě lidí se vrátilo už v noci. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Nejvíce Čechů je ve Spojených arabských emirátech.
02:15Aktualizovánopřed 30 mminutami

Seznam.cz podal žalobu na Babiše. Dlouhodobě lžou, říká premiér

Největší internetová firma v Česku Seznam.cz podala žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO). Důvodem jsou sílící útoky na společnost a ochrana dobré pověsti právnické osoby, sdělila mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová. Babiš řekl, že za výroky si stojí, média vlastněná Ivo Lukačovičem podle něj dlouhodobě lžou a manipulují, což prý může kdykoliv dokázat a také to udělá.
11:45Aktualizovánopřed 38 mminutami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali zahraniční vysílání Českého rozhlasu

Před devadesáti lety začalo zahraniční vysílání Českého rozhlasu. Výročí si Český rozhlas připomíná speciální výstavou v galerii Vinohradská 12 a také dokumentárním seriálem Praha volá svět. O budoucnosti zahraničního vysílání se však nyní diskutuje na politické úrovni. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) navrhuje snížení jeho rozpočtu téměř o čtvrtinu. V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou se tématu věnovali generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a vedoucí německé redakce v Radio Prague International Till Janzer.
před 3 hhodinami

VideoVláda zareagovala okamžitě, říká Vondráček. Lipavský kritizuje její komunikaci

Čechy v Jordánsku vyzvedne repatriační letoun až v úterý, uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), a to kvůli uzavření vzdušného prostoru v zemi. Repatriace se pak týká i Egypta a Ománu. „Jsem rád, že se vláda a opozice shodnou, že je potřeba se postarat o české občany. Jsem velmi zdrženlivý v tom, abych komentoval konkrétní kroky, (...) jak danou situaci vyřešit,“ uvedl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS). Kritický je ale ke komunikaci kabinetu. „Vláda zareagovala okamžitě, převládá racionální duch a snažíme se pomáhat. Je zbytečné kritizovat vládu, že snad měla být v něčem rychlejší,“ sdělil místopředseda poslaneckého klubu ANO Radek Vondráček. O situaci na Blízkém východě debatovali také europoslanec Jan Farský (STAN) a místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD).
před 3 hhodinami

VideoReportéři ČT popsali další pochybnosti kolem bitcoinové kauzy

Před deseti měsíci vypukla jedna z největších kauz posledních let, která stála funkci i politickou kariéru tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve ODS). Stát tehdy přijal jako dar bitcoiny za necelou miliardu korun. Jak se ale záhy ukázalo, za podivných okolností je daroval dříve trestaný Tomáš Jiřikovský. Kryptoměna může podle šetření pocházet z trestné činnosti. Ministerstvo spravedlnosti bitcoiny následně vydražilo, pak se je rozhodlo získat zpátky a nyní se opět řeší, co s nimi. O dalších pochybnostech, které se v souvislosti s kauzou objevují – včetně dění na státním zastupitelství – natáčeli pro Reportéry ČT Jevhenija Vachničenko a Petr Vodseďálek.
před 5 hhodinami

Požárů elektrokol a elektrokoloběžek přibývá. Pozor na chyby spojené s nabíjením

Počet požárů elektrokol a elektrokoloběžek v Česku roste. Zatímco ještě v roce 2019 hasiči řešili jen tři případy, loni už jich bylo 125. Nejčastější příčinou bývá technická závada spojená s elektrickým zkratem, často při nabíjení.
před 6 hhodinami

VideoMinisterstvo zdravotnictví chce změnit systém dělení peněz mezi nemocnice

Ministerstvo zdravotnictví počítá na příští rok s vyrovnanou úhradovou vyhláškou a výrazným zvýšením platby za pojištěnce státu. Změnit pak chce principy, podle kterých se peníze dělí mezi nemocnice. Základem pro to mají být data o kvalitě péče, dostupnosti a zátěži jednotlivých pracovišť. Například za takzvanou centrovou péčí míří skoro každý třetí onkologický pacient mimo kraj, kde bydlí.
před 7 hhodinami

Macinka: Airbus v Jordánsku vyzvedne Čechy v úterý, druhý místo Egypta zamíří do Ománu

Tuzemský armádní airbus vyzvedne Čechy v jordánském Ammánu kvůli uzavření vzdušného prostoru až v úterý. Původně tam měl přistát v pondělí pozdě večer. Druhý větší airbus, který měl podle původního plánu doletět do egyptského Šarm aš-Šajchu v pondělí v 19 hodin, místo toho zamíří na Krétu a následně do Ománu. Změny oznámil na podvečerním brífinku ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...