Úhradová vyhláška 2014: Ostrouhaly plomby, polepší si nemocnice a lázně

Praha – Úhradová vyhláška pro rok 2014 bude prorůstová pro téměř všechny segmenty českého zdravotnictví a pomůže zacelit finanční výpadky především u nemocnic. Na brífinku to oznámil ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát. Všichni podle něj s vyhláškou spokojení nebudou, měli by si ale uvědomit, v jaké ekonomické situaci Česká republika je. Prezident lékařské komory Milan Kubek vyhlášku odmítl, a pohrozil dokonce ústavní stížností. Všeobecná zdravotní pojišťovna ji naopak uvítala. Podrobnosti k úhradové vyhlášce najdete na webu ministerstva.

Největší nárůst úhrad – o pět procent – budou mít nemocnice, které loni zaznamenaly propad ve výši tří miliard korun. Stoupnou jim takzvané platby za diagnózu (DRG) a více peněz dostanou i centra specializované péče. Každá nemocnice bude mít svoji základní sazbu, kterou jí budou platit všechny zdravotní pojišťovny.

Akutní lůžková péče dostane o 4,2 miliardy víc, ambulantní specialisté o půl miliardy. Lázním a dlouhodobé péči kompenzuje vyhláška výpadek příjmů zvýšením úhrady za ošetřovací den o 100 korun. Za dětské pacienty dostanou lázně a psychiatrie o 200 korun víc, protože za děti mají být poplatky od ledna zcela zrušeny. „Ke stabilizaci veřejného zdravotního pojištění jsme z mého pohledu udělali maximum,“ konstatoval ministr.

U praktických lékařů a zubařů bude ale nárůst minimální. Za plomby nedostanou stomatologové přidáno vůbec. „Já znám požadavky stomatologů na plomby, oni chtějí dvojnásobek. Navrhují zvýšit minutovou režii na 23 korun. Pro nás je to z ekonomického hlediska nepřijatelné,“ řekl Holcát. Jako příklad uvedl, že nejvyšší platná minutová režie na operačních sálech při transplantaci srdce a plic je 10,20 koruny. Smlouvat se zubaři proto nehodlá. Zubaři ale už dříve varovali, že budou za plomby vybírat od pacientů peníze, pokud jim vyhláška nepřidá. Ministr podotkl, že víc si mohou lékaři vyjednat se zdravotními pojišťovnami. Úhradová vyhláška stanovuje pouze spodní hranici plateb za jednotlivé zákroky.

Martin Holcát: „Úhradová vyhláška je jeden z nejtěžších dokumentů, který ministerstvo zdravotnictví připravuje. Je to také jeden z nejkonfliktnějších dokumentů a jsem si vědom, že budu zase jeden z nejhorších ministrů. Na to, aby byla vyhláška krásná a dobrá, bych ale potřeboval desetkrát víc peněz, než se nám podařilo získat, tedy 50 až 60 miliard korun.“

Zdravotnictví by mělo mít příští rok o deset miliard korun víc než letos, tedy celkem 235 miliard. Vláda už schválila zvýšení odvodů zdravotního pojištění, které platí stát za děti, důchodce či nezaměstnané. Podle Holcáta je na příští vládě, zda se rozhodne systém dál stabilizovat, změní státní rozpočet a přidá za státní pojištěnce další peníze.

Ministerstvo ale muselo už téměř hotovou vyhlášku na příští rok předělávat. Podle Ústavního soudu jsou totiž regulace protiústavní. Soudcům vadilo například to, že lékaři dostávají zaplaceno méně za péči, kterou poskytli nad dohodnutý objem. Vyhláška proto nově stanovuje spodní hranici úhrady, méně tedy pojišťovny platit nesmějí. Víc ale platit mohou, takže si zástupci jednotlivých druhů péče mohou vyjednat lepší ceny. Zdravotní pojišťovny avizovaly, že jsou ochotny v některých případech za léčení zaplatit víc, možné je podle nich i navýšení úhrady plomb.

Kubek: Ministr by měl vyhlášku hodit do koše a udělat novou

Kubek ale považuje vyhlášku za špatnou. Nerespektuje podle něj výrok Ústavního soudu o zrušení regulací. „Ještě víc omezuje lékaře a nutí je odvést ještě větší část práce zadarmo,“ prohlásil. Ministr by podle něj měl vyhlášku „hodit do koše“ a udělat novou, jinak bude iniciovat ústavní stížnost.

VZP je ale s vyhláškou naopak spokojená. Podle svého mluvčího Oldřicha Tichého ji vnímá jako „velký krok k odstranění historické nerovnováhy v úhradovém systému směrem k poskytovatelům i plátcům“. Oproti ministerstvu má ale nižší odhady výběru pojistného. Při započtení propadu z dřívějších období čeká deficit příští rok téměř pět miliard korun. Řešení vidí v dalším navýšení odvodů státu, odkupu pohledávek a manažerském snižování nákladů celého systému. Návrh úhradové vyhlášky ministerstvo poslalo všem zdravotním pojišťovnám, do 8. prosince ji mají zapracovat do svých zdravotně pojistných plánů na příští rok.