Stíhání Bárty a Škárky začalo, hrozí jim roky vězení

Praha - Protikorupční policie dnes obvinila předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu z podplácení. Nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve VV) zase začala stíhat kvůli podezření z přijetí úplatku, potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Bárta se podle policie snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a Kristýnu Kočí. Škárka pak údajně část peněz použil, až potom věc ohlásil.

„Mohu potvrdit, že policie V. B. a J. Š. předala dnes okolo 14:00 usnesení o zahájení trestního stíhání,“ uvedla Zenklová. Bártovi hrozí v případě odsouzení až šestileté vězení, Škárkovi až tříletý trest nebo zákaz činnosti.

Předseda poslanců VV dal podle výpovědí svých bývalých spolustraníků poslankyni Kočí půl milionu korun, ve Škárkově případě šlo o 170 tisíc korun. Škárka počátkem dubna řekl, že od září měsíčně dostával 55 tisíc korun za loajalitu. Škárka a Kočí byli následně ze strany vyloučeni.

O vydání Bárty a Škárky k trestnímu stíhání rozhodla minulý týden sněmovna. Bárta od počátku tvrdí, že je nevinen. Svým kolegům prý peníze půjčil. Škárka zase poukazuje na to, že policisty sám upozornil na to, že jednu bankovku rozměnil. Policejní žádost o vydání Bárty zkritizoval již dříve jeho advokát Oldřich Chudoba. Sněmovna podle něho nerozhodovala na základě úplných a objektivních podkladů. Proto chce, aby postup policie a dozorového státního zastupitelství zkontrolovalo nadřízené Městské státní zastupitelství v Praze.