Státní zástupce v Hradci Králové může být Hochmann

Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, aby novým krajským státním zástupcem v Hradci Králové jmenoval Pavla Hochmanna, dosavadního náměstka královéhradeckého krajského státního zástupce. V souvislosti s novým zástupcem v Hradci Králové se zatím ale hovořilo o Anně Jahodové. Ta již vykonává funkci od roku 2005, kdy místo šéfky krajského státního zastupitelství opustila v současnosti již bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Hochmann s případným jmenováním do funkce souhlasil.

„Po odborné i osobnostní stránce splňuje všechny požadavky kladené v současné době na vedoucího státního zástupce,“ uvedla mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová s tím, že k navrhnutí Hochmanna vedla hlavně jeho odborná specializace, a to s ohledem na zamýšlenou změnu v zákoně o státním zastupitelství. „Pan Hochmann se specializuje na trestní právo a paní Jahodová má netrestní oblast,“ zdůvodnila Markusová a doplnila, že v chystané změně zákona nejvyšší státní zástupce navrhuje, aby u vedoucích státních zástupců bylo zaměření spíše na trestní oblast.

„Nejvyššímu státnímu zástupci jsem již dal souhlas s mým jmenováním do funkce,“ potvrdil třiačtyřicetiletý Hochmann. Své případné záměry v čele hradeckých žalobců zatím ale nekomentoval.

Pozice byla Jahodové svěřena ministerským dekretem. Veseckou odvolala vláda z funkce nejvyšší státní zástupkyně loni v říjnu. Její možný návrat na místo šéfky Krajského zastupitelství v Hradci Králové nedlouho předtím připustil Pospíšil. Proti této možnosti se však zvedla vlna nevole ze strany státních zástupců, kteří proti jejímu znovujmenování sepsali petici.