Státní zástupce obžaloval expremiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo

6 minut
Události: Obžaloba expremiéra Andreje Babiše
Zdroj: ČT24

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Případ se po letech dostane k soudu. Potvrdil to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Náhled na posouzení případu změnila podle mluvčího jedna z nových svědeckých výpovědí.

„Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo,“ uvedl Cimbala. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Do tří měsíců by měl rozhodnout, kdy se bude konat hlavní líčení. Obžalobu ale může vrátit státnímu zástupci k došetření, nebo rovnou stíhání kteréhokoli z obžalovaných zastavit. 

Jedné obviněné osobě je podle něj kladeno za vinu, že se dopustila dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, jednání druhé osoby je kvalifikováno jako pomoc ke zločinu dotačního podvodu.

2 minuty
Vyjádření Andreje Babiše k rozhodnutí o jeho obžalově v kauze Čapí hnízdo
Zdroj: ČT24

Podle předsedy hnutí ANO Babiše se potvrdilo, že „kauza Čapí hnízdo je vykonstruovaný politický proces.“ Reagoval tak s tím, že chce u soudu prokázat, že nic trestného neudělal. „Nebýt v politice, nikdo by se tím nikdy nezabýval, protože se nic nestalo. Nikomu nevznikla žádná újma, dotace, i když na ni byl nárok, byla vrácena,“ uvedl. 

V rozhovoru pro Českou televizi dodal, že rozhodnutí státního zastupitelství mu má zabránit pokračování v politice. „Je to účelovka a pravděpodobně je to cíl mě odradit od kandidatury na prezidenta, což jsem samozřejmě neoznámil, ani jsem se k tomu nevyjádřil, takže nic jiného to není, jen pokračování toho, abych nebyl v politice,“ řekl. 

Poslanci vydali Andreje Babiše k trestnímu stíhání 3. března. Bývalý předseda vlády dlouhodobě tvrdí, že kauza je účelovým pokusem o jeho kriminalizaci, motivovanou snahou, aby odešel z politiky. Bývalý předseda vlády řekl, že se vydání k trestnímu stíhání nebrání.

Podle Cimbaly nově zjištěný skutkový stav neumožnil vydání jiného rozhodnutí, než je podání obžaloby. „Státní zástupce je vázán zákonem a zásadou obžalovací. V této věci byly splněny zákonné podmínky, které trestní řád spojuje s podáním obžaloby. S otázkou případných pochybností svědčících ve prospěch obžalovaných se musí vypořádat příslušný soud,“ doplnil mluvčí. 

Podle státního zastupitelství změnila náhled na posouzení celého případu jedna z nových svědeckých výpovědí. „Pokud si dovolím věc do značné míry zjednodušit, lze konstatovat, že nové důkazy narušily původní, výchozí právní úvahy, na jejichž základě bylo původní rozhodnutí vydáno,“ uvedl ve vyjádření zveřejněném na webu žalobců Cimbala.

Případem se bude zabývat soudce Šott

Případem padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo se bude zabývat soudce Městského soudu v Praze Jan Šott. Na dotaz České televize to uvedl mluvčí soudu Adam Wenig. „V souladu s rozvrhem práce byla věc přidělena předsedovi senátu Mgr. Janu Šottovi,“ uvedl. 

Šott v minulosti soudil mediálně známé kauzy, mezi kterými byl mimo jiné i případ údajné korupce bývalých poslanců Věcí veřejných Víta Bárty a Jaroslava Škárky, přijetí úplatku úředníkem finančního ředitelství Jiřím Jungem nebo případem Čecha, který se zapojil do bojů na východě Ukrajiny v jednotkách Ruskem koordinovaných sil. 

První krok pro pravomocný rozsudek, říká Rakušan

Premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na rozhodnutí státního zastupitelství uvedl, že hodnotí kladně, že kauza dospěje k rozhodnutí. „Pro všechny bude dobře, když celá kauza dospěje k nějakému rozhodnutí. Komentovat probíhající řízení nebudu, důvěřuji nezávislým soudům,“ řekl. 

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) považuje obžalobu bývalého premiéra za „první krok vedoucí k pravomocnému rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo.“ Dodal, že Poslanecká sněmovna už vyslala jasný signál, že o vině a nevině má rozhodnout soud. 

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na sociální síti ocenila, že Andrej Babiš bude moct kauzu vysvětlit u soudu. „Už nebude stačit kopání kolem sebe a slova o tom, že se tam máme na ty peníze jet podívat. Kdyby měl sebereflexi, rezignuje na všechny funkce a do rozhodnutí nebude nikam kandidovat,“ napsala také. 

„Konečně závan narovnání podnikatelského prostředí, jak o tom pan poslanec snil, když náhodou spal!“ uvedl s odkazem na dřívější Babišovu knihu „O čem sním, když náhodou spím“ šéf Pirátů Ivan Bartoš. Dodal, že je správné, že předseda hnutí ANO získá možnost obhájit sebe.

Předseda opoziční SPD Tomio Okumura také souhlasí s tím, že kauzu bude řešit soud. „O vině či nevině musí rozhodnout soud a platí padni komu padni. A myslím, že se uleví všem stranám, když bude konečně jasno, jak to je,“ reagoval. 

Dlouholetá kauza

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno jedenáct lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Policisté následně ukončili vyšetřování kauzy na konci loňského května, oba obviněné navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září, vyšetřování ale následně zdrželo to, že Babiš v říjnových volbách znovu nabyl poslanecký mandát, a tím i imunitu. Sněmovna Babiše ke stíhání vydala na začátku března.

Rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo původně patřil Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

Obžaloba politika je proti kodexu hnutí ANO

V morálním kodexu pro reprezentanty hnutí ANO z roku 2011 jeden z bodů určuje, že osoba, proti které je podána obžaloba pro úmyslný nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, funkci a členství ve hnutí. 

Místopředseda ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v reakci na ustanovení kodexu uvedl, že v době, kdy kauza vznikla, nebyl Babiš ve funkci, proto jeho působení v politice nepředstavuje žádný problém. „Je-li to takto definováno, tak to není v rozporu,“ dodal a upřesnil, že za nejdůležitější považuje, jak bude reagovat sám Babiš. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 6 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 6 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 7 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 10 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 11 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...