Sněmovna vydala Babiše v kauze Čapí hnízdo a Svobodu v případu Opencard

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek dopoledne jednala o žádosti o vydání předsedy ANO a někdejšího premiéra Andreje Babiše k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Návrh po přibližně třech hodinách poslanci schválili, Babišovo stíhání tak může pokračovat. Následně zákonodárci rovněž podpořili žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze městské karty Opencard. Odpoledne pak měli poslanci na programu pravidelné interpelace na členy vlády. Kvůli mimořádné schůzi kabinetu byla sněmovna večer přerušena do pátku.

Na dotazy zákonodárců přišel ve 14:30 reagovat přímo premiér Petr Fiala (ODS). Na začátku hovořil například o institutu referenda a prvcích přímé demokracie, následně čelil otázce, jak je na tom Česko z hlediska kapacity protiatomových krytů či osobních dozimetrů (přístrojů pro měření radiace). V ČR je podle premiéra kolem šesti tisíc protiatomových krytů pro zhruba čtvrt milionu lidí, kteří je ale vzdor hrozbě Ruska nebudou muset použít.

Následně se k řečnickému pultíku postavil Fialův předchůdce Andrej Babiš a vládu vyzval, aby „dala lidem peníze“. Následovala slovní přestřelka mezi oběma politiky o tom, kdo líp hospodaří a kdo Česko víc zadlužil.

Platby za státní pojištěnce

Kromě situace na Ukrajině řešili poslanci odpoledne při interpelacích také platby za státní pojištěnce. Předlohu o automatické valorizaci plateb státu za děti, seniory či nezaměstnané do veřejného zdravotního pojištění chce resort zdravotnictví předložit k připomínkám v pátek, sdělil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před poslanci. Nový systém by měl podle něho fungovat od příštího roku.

Platby do zdravotnictví za státní pojištěnce se budou podle ministra odvíjet patrně od průměrné mzdy. „Cílem by mělo být to, že v letech, kdy bude stát prosperovat a průměrná mzda bude stoupat, a teď mě neberte za slovo, se bude zvyšovat úhrada za státní pojištěnce. V letech chudých, kdy průměrná mzda bude stejná nebo bude klesat, se úhrada nebude snižovat,“ řekl Válek v odpovědi na dotaz Jana Síly (SPD).

Poslanci Babiše vydali potřetí

Pro Babišovo vydání hlasovalo 111 ze 176 přítomných poslanců. Vydání podpořili zákonodárci všech sněmovních klubů kromě hnutí ANO. Všech 65 přítomných poslanců hnutí bylo proti. Babiš se hlasování neúčastnil.

Na rozdíl od expremiéra bývalý pražský primátor Svoboda kolegy o vydání ke stíhání v krátkém proslovu výslovně požádal. „Jsem přesvědčen o tom, že nebudeme-li věřit našim soudům, budeme jako poslanci bortit jeden ze základních systémů, na kterém je naše demokracie postavena,“ řekl. Pro Svobodovo vydání hlasovala drtivá většina přítomných poslanců.

Nahrávám video

Sněmovna řeší kauzu padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo už třetí období. Bývalého premiéra Babiše ke stíhání v minulosti vydala dolní komora už dvakrát a mandátový a imunitní výbor vydání doporučil plénu i tentokrát.

Babiš opakoval, že jde o účelovou pseudokauzu

Někdejší předseda vlády dlouhodobě tvrdí, že kauza je účelovým pokusem o jeho kriminalizaci, motivovaným snahou, aby odešel z politiky. „Po věcné stránce se vydání k trestnímu stíhání nebráním, ačkoli se jedná o účelové stíhání,“ řekl před aktuálním jednáním Babiš.

Přímo na plénu sněmovny dopoledne řekl, že případ dotace pro Čapí hnízdo je pseudokauzou a připomněl, že se objevily i další podobné pokusy ho zdiskreditovat – zmínil například otázku spolupráce s komunistickou tajnou bezpečností. „Všechny soudy na Slovensku jsem vyhrál,“ prohlásil Babiš. Jmenoval i kauzu Šuman či Pandora Papers. Cílem všech těchto kauz je prý jeho vyštvání z politiky.

Nahrávám video

„Udržuje se to v mediálním prostoru dodnes pro případ, že bych se rozhodl kandidovat na prezidenta,“ uvedl Babiš. Za „snůšku lží, blábolů a nesmyslů“ pak označil zdůvodnění žádosti o jeho vydání sepsanou státním zástupcem Jaroslavem Šarochem, jak ji na plénu přečetl zpravodaj Josef Cogan (STAN).

Tentokrát už předem Babiš požádal dopisem poslance, aby rozhodnutí důkladně zvážili. Kromě předsedy hnutí ANO je v případu obviněná i jeho tehdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). 

V kauze Opencard byli další obžalovaní včetně Svobodova nástupce v primátorské funkci Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) už v minulosti osvobozeni. Nynějšího předsedy sněmovního zdravotnického výboru Svobody se tehdejší odvolací proces netýkal, protože ho dolní komora ke stíhání v minulém volebním období nevydala. Dříve ho soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu na dva a půl roku.

V podvečer došlo na takzvané opoziční okénko. Poslanci se zabývali návrhem Radka Vondráčka (ANO) na zákony o regulaci lobbingu. Sněmovna však díky hlasům koaličních stran dva Vondráčkovy návrhy vrátila v prvním čtení k přepracování. Vondráček dal najevo, že když se tak stane, předloží zákon znovu ve stejné podobě. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda jej však varoval, že v tom případě se již nedostane na pořad žádné schůze.

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti) na plénu uvedl, že vláda připraví ještě letos vlastní úpravu podmínek pro lobbování.

V opozičním okénku projednává sněmovna výhradně opoziční poslanecké návrhy, je pro něj vymezen čtvrteční podvečer po interpelacích. Po pravidlech pro lobbing přišla řada na novelu zákon o pomoci v hmotné nouzi.  Schůze sněmovny byla večer ale přerušená kvůli nepřítomnosti ministrů, kteří odešli na mimořádné jednání vlády o situaci na Ukrajině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vnitro porušilo práva SPD zařazením do zprávy o extremismu za rok 2022, rozhodl soud

Ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), když ho zařadilo do zprávy o extremismu za rok 2022, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Omluvu hnutí ale nepřiznal. Rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k Městskému soudu v Praze.
14:06Aktualizovánopřed 7 mminutami

Primátor Karviné Wolf nepůjde do vazby, rozhodl pravomocně soud

Soudkyně Okresního soudu v Ostravě propustila po téměř čtyřhodinovém jednání primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) obviněného v korupční fotbalové aféře. Státní zástupce pro něj žádal vazbu, protože se obával, že bude ovlivňovat svědky. Soudkyně ale návrhu nevyhověla, zmiňované důvody neuznala. Novinářům to po skončení jednání řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Proti rozhodnutí se není možné odvolat, Wolf, který vinu odmítá, tak bude stíhán na svobodě.
13:51Aktualizovánopřed 8 mminutami

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrost na padesát pět. Na Brněnsku se utopil chlapec. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
14:01Aktualizovánopřed 18 mminutami

Teplotní rekordy hlásí desítky stanic. Sledujte na mapě, jak přibývají

Česko v posledních dnech sevřely mimořádně vysoké teploty. V pátek padl první teplotní rekord už po jedenácté hodině dopoledne, a to na stanici Rýmařov, kde naměřili 30,3 stupně Celsia, což je o desetinu víc, než dosavadní nejvyšší hodnota z roku 1965. Ještě před polednem naměřili další na stanici Luká a vyrovnání loňského rekordu 30,5 stupně Celsia v Protivanově. Do 13. hodiny padly na dvacítce stanic na Moravě, pak začaly přibývat i v Čechách.
11:36Aktualizovánopřed 30 mminutami

Sněmovna schválila zákon o státních zaměstnancích

Usnadnit výměnu státních úředníků a pravidla jejich zaměstnávání přiblížit zákoníku práce má zákon, který v pátek sněmovna schválila hlasy vládních poslanců. Koalice ANO, SPD a Motoristů chce touto normou nahradit od letošního listopadu zákon o státní službě.
03:37Aktualizovánopřed 33 mminutami

Loňský blackout byl souběh událostí, potvrdili mezinárodní experti

Rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka v loňském červenci byl podle skupiny mezinárodních expertů souběhem několika vzájemně nezávislých technických a provozních událostí. Výsledky šetření expertů jsou tak v souladu s loňským vyšetřováním českého provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Experti zároveň pro předcházení podobným incidentům doporučili zpřísnění některých standardů pro provoz sítí, rozšíření preventivních opatření nebo revizi některých postupů. Informovala o tom společnost ČEPS.
10:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoDoksanský a Demetrashvili se přeli o to, kdo má být v čele delegace na summitu NATO

Vláda a prezident Petr Pavel se přou o to, kdo bude v čele delegace na summitu NATO v Ankaře. Pavel tvrdí, že prezident je automaticky vedoucím delegace, pokud v ní je. Zařadit ho do ní ve středu uložil vládě Ústavní soud. Podle poslance Denise Doksanského (ANO) by „nemělo logiku“, aby prezident Pavel delegaci vedl. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. „On (Pavel) není tím, kdo reprezentuje názory vlády. Nereprezentuje její postoje, nereprezentuje ani ten pohled na rozpočet, částky, které dáváme na obranu,“ dodal. Podle poslankyně Kateriny Demetrashvili (Piráti) ovšem shoda na základních otázkách existuje a účast prezidenta na summitu může být ku prospěchu. „Pravou pragmatickou politikou a zdravým selským rozumem by bylo využít respektu pana prezidenta, který má v rámci NATO,“ řekla.
před 5 hhodinami

Městům chybí krizové plány pro vlny veder, říká architektka

Městům a obcím v Česku podle architektky Magdaleny Macekové z Nadace Partnerství chybí krizové plány pro postup během vln veder. Nedostatečná je podle ní také osvěta, která by lidem poradila, jak ochladit byty a domy. Odborníci i města se v posledních letech snaží zmírnit efekt takzvaných městských tepelných ostrovů, podle Macekové je ale celý proces velmi pomalý, stejně jako řada dalších stavebních opatření.
před 7 hhodinami
Načítání...