Soutěž o uzavřenosti úřadů vyhrála Praha - za Opencard

Praha - Hlavní cenu v soutěži o nejhorší příklady uzavřenosti úřadů letos získala rada hlavního města Prahy za utajování informací kolem projektu Opencard. Nejvyšší cenu za otevřenost veřejné správy obdrželo město Lanškroun na Orlickoústecku za zveřejňování informací z jednání městské rady. Praha s výsledky soutěže nesouhlasí, podle ní nejsou objektivní.

Soutěž, jejíž výsledky dnes byly vyhlášeny v Praze, osmým rokem pořádá Otevřená společnost. Letos obdržela rekordních 94 nominací. Do soutěže z nich nakonec přijala 58 jako hodnověrných. Kladné ocenění mělo šanci získat od odborné poroty 12 následováníhodných příkladů, záporných bylo 46.

Vedení Prahy bylo nominováno za smlouvu s Českými drahami o údajném utajování informací při spolupráci na integraci systémů karet Opencard a In-karty. I když se integrace neuskutečnila, rada města nechala zpracovat zadávací dokumentaci k zajištění kartového centra, kterou prohlásila za neveřejnou. Praha se hájí tím, že ochranu některých informací požadovaly České dráhy. Praha ale na tuto podmínku nepřistoupila a smlouvu s dopravcem neuzavřela. Podle mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa se nezakládá na pravdě ani tvrzení týkající se výběrového řízení na nového provozovatele kartového centra.

Reportáž Lukáše Dolanského a Antonína Bruštíka (zdroj: ČT24)

Smlouvu kritizovali hlavně opoziční zastupitelé vzhledem k tomu, že realizace projektů obou karet byla financována z veřejných peněz. Podle kritiků je navíc projekt Opencard předražený, město za něj zaplatilo přes 800 milionů korun.

Největší odpůrce přístupu k informacím - Lesy ČR

V kategorii odpírání přístupu k informacím zvítězily Lesy ČR za to, že odmítly sdělit podrobnosti o kontroverzní výměně státních pozemků v oboře Radějov u Hodonína na území Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, které získal bývalý majitel potravinářské firmy Hamé Babice Leoš Novotný pro chov daňků. Převod je předmětem právních sporů, Lesy ČR kvůli ničení přírody daňky dostaly pokutu 350.000 korun. Na jednoho z žadatelů o informace si dokonce najaly zahraniční advokátní kancelář.

Na dalším místě se pak umístila i Poslanecká sněmovna. A to kvůli tomu, že tajila jména poslanců, kteří za veřejné peníze létali na lince Praha - Ostrava. Současná předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) tuto kritiku uznává. Už dříve proto slíbila, že veškeré informace o cestách poslanců budou veřejné.

Kategorii omezování svobody projevu vyhráli tajemník znojemské radnice a tamní obecní policie za to, že jednomu z místních občanů jeho zadržením znemožnili účast na jednání městského zastupitelstva. Dnes už bývalý tajemník Vladimír Krejčíř je nyní stíhán za údajné braní úplatků.

Lanškroun, Most či Brno - vítězové kladných kategorií

V kladných kategoriích si ceny v podobě nápisů na smaltovaných cedulích odnesli kromě zástupců lanškrounské radnice také představitelé Mostu za přehledné zveřejňování veřejných zakázek včetně výsledné ceny. Náměstek primátora Luboš Pitín k tomu uvedl, že cena za zakázku se díky tomu i vyšší konkurenci už léta snižuje. Brno získalo cenu za Brněnský Metropolitan, v němž radnice dává stejně velký prostor všem stranám v zastupitelstvu.

Loni získal cenu v kategorii Zavřeno karlovarský magistrát, už třetí rok po sobě. Zástupci města si ale ocenění odmítli převzít - podle mluvčího magistrátu Jana Kopála byla nominace neobjektivní. Radní titul získali za to, že nepotrestali vedoucí stavebního úřadu Ivanu Doubovou, která po změně územního plánu zhodnotila vlastní pozemky na více než dvacet milionů korun. Cenu tak podle pravidel dostal ten, kdo město Karlovy Vary do soutěže navrhl - opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa). „Tahle kauza byla jedním z největších skandálů karlovarského magistrátu,“ domnívá se.

Bývalá vedoucí stavebního úřadu Doubová, která dnes řídí stavební rozvoj města, od začátku odmítá, že by porušila zákon. Tvrdí, že nadřízené o všem předem informovala, ti zase, že tak neučinila. Postup stavebního úřadu a jeho bývalé vedoucí posuzovaly nejméně tři právní kanceláře. Podle nich měl o pozemcích Doubové rozhodovat jiný stavební úřad. Na potrestání vedoucí už bylo podle mluvčího radnice příliš pozdě, protože uběhl rok od konce řízení. Město alespoň zpřísnilo některá nařízení vůči úředníkům. „Suplovat zákon ale bohužel nemůžeme,“ řekl k tomu náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD). Opoziční zastupitelé přesto kauzu nepovažují za uzavřenou a v budoucnu se k ní chtějí vrátit.