Soud zrušil Klausovo odvolání rektora VŠTE

Praha – Městský soud v Praze zrušil minulý týden ve čtvrtek rozhodnutí prezidenta republiky o odvolání Miroslava Krejči z místa rektora Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích. Spor se táhl tři roky, Klaus rektora odvolal na návrh akademického senátu, který rektorovi vytýkal chyby v řízení školy. Krejča, který se mezitím stal senátorem, v reakci na rozsudek uvedl, že nechce nijak výrazně zasahovat do chodu školy a všechny další kroky bude konzultovat s ministerstvem školství.

Prezident Václav Klaus odvolal Krejču 25. března 2009. Podle akademického senátu bylo vnitřní řízení školy nekompetentní, docházelo také k chybám ve finančních otázkách a vnější prezentaci školy či nekoncepční organizaci lidských zdrojů. Krejča všechny výtky odmítal a kritizoval ministerstvo školství. „Za celou tu dobu si ode mě nevyžádalo jediný podklad, aby ověřilo, co je na tom pravdy a co není,“ uvedl po svém odvolání.   

Senátor nyní čeká, kdy nabude rozhodnutí právní moci, mandát mu totiž končí 26. dubna. Pokud by tedy bylo rozhodnutí pravomocné ještě před zmíněným datem, mohl by se teoreticky vrátit do funkce rektora, míní. „Jakékoli případné kroky bych ale konzultoval s ministerstvem školství a činil je až dle možností vzájemné dohody. Chci, aby se tato záležitost vyřešila důstojně, v klidu a v souladu s právním pořádkem České republiky,“ dodal. Satisfakcí by pro něj bylo jen to, kdyby se někdo veřejně omluvil pracovníkům školy, kteří po jeho odvolání přišli o místa.