Sobotka přijel na vizitu, ministr zdravotnictví si vyslechl samou chválu

Praha – Premiér  se v rámci svých inspekcí na ministerstvech setkal s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a to v motolské fakultní nemocnici. Premiér ocenil, že ministr začal rychle plnit vládní sliby, například navýšení plateb za státní pojištěnce nebo plánované zrušení regulačních poplatků. Němeček také připomněl, že ministerstvo dokončuje přípravy novely zákona o zveřejňování smluv mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli lékařské péče. Vládě novelu předloží do dvou týdnů.

Chystaná novela o zveřejňování smluv má zprůhlednit financování českého zdravotnictví a posílit transparentnost zdravotní péče. Příští týden ministerstvo pošle do vlády i nový indikační seznam, který zákonem upravuje nárok na čerpání lázeňské péče.

Sobotka ocenil, že Němeček začal rychle plnit hlavní sliby, které má vláda ve svém programovém prohlášení. Díky navýšení plateb za státní pojištěnce podle něj příští rok půjde do zdravotnictví o čtyři miliardy korun víc. Premiér rovněž vyzdvihl regulační poplatky, které mají skončit od 1. ledna. Ve vládou chystaném návrhu zůstává pouze poplatek za pohotovost.

Bohuslav Sobotka: „Pravicoví ministři v minulých letech devastovali systém poskytování zdravotní péče. Zvyšovaly se ceny léků i DPH na léky a z lidí se vytahovaly neustále vyšší a vyšší hotovostní platby. Tato éra skončila… Nechceme zdravotnictví privatizovat, vracíme do něj zpět peníze, které se v minulosti vytáhly.“

Od ledna příštího roku by se mělo snížit i DPH na léky ze stávajících 15 na 10 procent. „Doufám, že v příštích letech se nám podaří dosáhnout ještě výraznější snížení, bude ale záležet na státním rozpočtu,“ dodal Sobotka. Němečka v této souvislosti požádal, aby prostřednictvím Státního ústavu pro kontrolu léčiv zajistil regulovanou cenu léků. „Aby se pokles DPH od ledna projevil i v cenách, za které lidé léky nakupují,“ doplnil. 

Premiér rovněž oznámil, že nemocnice v celé zemi dostanou do konce července zaplaceno od zdravotních pojišťoven to, co nevybraly na poplatcích za hospitalizaci. 100korunový poplatek za pobyt v nemocnici se od 1. ledna na základě rozhodnutí Ústavního soudu přestal platit. Sobotkova vláda už ho ve snížené formě znovu nezavedla.

Sobotkovy ministerské inspekce

  • Kultura: Premiér slíbil více peněz na opravy památek i na platy zaměstnanců. Šéfa resortu Daniela Hermana (KDU-ČSL) ocenil především za zavedení investičních pobídek pro filmaře.
  • Doprava: Ministr Antonín Prachař (ANO) dostal od Sobotky pochvalu za správné nastavení strategických priorit s ohledem na program vlády. Probírala se dostavba D11 a odstranění sesuvu na D8.
  • Školství: Ministerstvo školství dostalo za úkol připravit reformu základního i středního školství s ohledem na trh práce. Sobotka také ocenil energii a nasazení, se kterými se ministr Marcel Chládek (ČSSD) úřadu ujal.
  • Průmysl: Šéfa resortu Jana Mládka (ČSSD) Sobotka pochválil za aktivitu při jednání se zahraničními investory. Oba politici se shodli i na podpoře podnikání a dalším rozvoji jaderné energetiky.
  • Lidská práva: Při premiérově setkání s ministrem pro lidská práva a šéfem legislativní rady vlády Jiřím Dienstbierem (ČSSD) se bilancoval hlavně stav služebního zákona či názory na obecné referendum. Kladné body si Dienstbier vysloužil za boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení.
  • Zahraničí: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dostal pochvalu za vytvoření lepšího obrazu ČR a její lepší srozumitelnosti za hranicemi. Podle premiéra se mu podařilo rozhýbat standardní jmenování velvyslanců nebo komunikaci s prezidentem a ministerstvy.
  • Zemědelství: Premiér ocenil schválení novely zákona o potravinách a dotažení novely o spotřební dani. Šéfa resortu Mariana Jurečku (KDU-ČSL) požádal, aby Státní pozemkový úřad pečlivě přezkoumával všechny žádosti církví o vydání majetku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoHřensko otevřelo Edmundovu soutěsku, provoz stále omezují následky požáru

Hřensko po prodloužené zimní přestávce znovu otevřelo Edmundovu soutěsku. Provoz vyhlášeného turistického místa stále omezují následky rozsáhlého lesního požáru z léta 2022. Do kaňonu se dostane jen asi dvě stě lidí denně. Edmundova soutěska běžně otevírala už na Velikonoce, letos to pozdržely nestabilní kameny nad stezkou. Měla by být otevřena denně až do konce října, při silném větru nebo dešti ji ale Hřensko může z důvodu bezpečnosti zase uzavřít.
před 12 mminutami

Kvůli školení čínských vojenských expertů odvolal Vlček ředitele ústavu jaderné ochrany

Šéf hasičů Vladimír Vlček ve čtvrtek odvolal ředitele ústavu jaderné ochrany Tomáše Dropu kvůli školení čínských vojenských expertů. Zadal i kontrolu tohoto ústavu u Příbrami, který spadá pod hasiče. O odvolání hovořil dříve ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO). Dropa řekl Deníku N, že Číňané o návštěvu a kurz požádali a že se českému výzkumu vyplatí. Na informaci o odvolání podle serveru ředitel ústavu zatím nereagoval. Vedením bude dočasně pověřen náměstek pro výzkum a vývoj Jakub Vaněk.
13:04Aktualizovánopřed 45 mminutami

Ředitelem KRNAPu ministr jmenoval Moravce z České lesnické akademie Trutnov

Ředitelem Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve čtvrtek ministr životního prostředí (MŽP) Igor Červený (Motoristé) jmenoval pedagoga České lesnické akademie Trutnov Petra Moravce, zjistila agentura ČTK. Moravec byl také vedoucím kanceláře bývalého ředitele parku Robina Böhnische, kterého ministr odvolal z funkce letos v březnu. Za priority Moravec označil ochranu místní přírody, protipožární opatření či digitalizaci. Chce bojovat proti výstavbě apartmánů.
05:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ředitelem ČIŽP se stal volební kandidát Motoristů Pavel Straka

Ministr Igor Červený (Motoristé) jmenoval novým ředitelem České inspekce životního prostředí (ČIŽP) podnikatele a volebního kandidáta Motoristů Pavla Straku, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v tiskové zprávě. Bývalý ředitel inspekce Petr Bejček odstoupil na konci ledna z funkce kvůli přestupu na ministerstvo financí. Straka, který za Motoristy kandidoval na jižní Moravě, je významným sponzorem strany.
10:29Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pražští zastupitelé odvolali Prokopa z funkce předsedy kontrolního výboru

Pražští zastupitelé odvolali z funkce předsedy kontrolního výboru zastupitelstva Ondřeje Prokopa (ANO) kvůli jeho kauze nepřiznaných bytů. Na jeho místo zvolili dalšího zastupitele hnutí Jana Hušbauera. V hlasování to podpořily všechny kluby kromě ANO a SPD. Prokop se z jednání omluvil. Náměstek primátora Jaromír Beránek (Piráti) také v pondělí na radě města předloží návrh na Prokopovo odvolání z dozorčí rady dopravního podniku. Zastupitelé ANO se svého kolegy zastali.
15:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Žalobce poslal před soud dva lidi a firmu kvůli údajným manipulacím se zakázkami v Plzni

Státní zástupce obžaloval dva lidi a firmu kvůli údajným manipulacím s veřejnými zakázkami v Plzni. Konkrétně šlo o elektronický systém pro kontrolu příspěvkových organizaci Plzeňského kraje. Obžaloba je viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a jednu obviněnou osobu také ze zneužití pravomoci úřední osoby. Uvedla to plzeňská okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Za první skutek hrozí až osm let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby pak až deset let za mřížemi.
před 4 hhodinami

Podpora na výstavbu dostupného nájemního bydlení se sníží

Podpora na výstavbu dostupného nájemního bydlení se oproti původní podobě nastavené bývalou vládou sníží. Nově bude pokrývat 75 až 85 procent celkových nákladů na výstavbu. Přímá dotace pak bude činit patnáct až třicet procent podle kraje. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Státního fondu podpory investic (SFPI).
14:01Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Vlny veder odsávají z těla vodu. Praktičtí lékaři radí, jak ji doplnit

Přijít o kritické množství vody v těle je při horku nebezpečně snadné. A má to závažné zdravotní dopady, varují odborníci. Sdružení praktických lékařů a Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP radí, jak nastávající vlnu veder přežít ve zdraví.
před 6 hhodinami
Načítání...