Senát zamítl novelu pandemického zákona

Události: Senátoři zamítli novelu pandemického zákona (zdroj: ČT24)

Senát ve čtvrtek zamítl spornou novelu pandemického zákona, která zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona ze závěru února na konec listopadu. Senátoři poukazovali na možnost protiústavnosti některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. Vládní předlohu znovu posoudí sněmovna. Poslanci by o ní mohli hlasovat příští týden.

Novelu horní komora zamítla hlasy 32 z 61 přítomných senátorů, proti zamítnutí jich bylo 22. Předtím senátoři hlasovali o schválení, které neprošlo těsně. Pro zvedlo ruku třicet členů horní komory z 61 přítomných, proti jich bylo 29. V Senátu mají většinu strany vládní koalice, jejich zákonodárci ale hlasovali na rozdíl od sněmovny nejednotně. Schůze se účastnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který na výstupy senátorů reagoval.

Výbory se už ve středu na stanovisku k předloze neshodly. Zatímco zdravotnický výbor ji podpořil, ústavně-právní doporučil zamítnutí. Zdravotní výbor ocenil úpravy, které ve vládním návrhu novely provedli poslanci, když nastavili platnost do 30. listopadu nebo zúžili pravomoce úřadů u akcí. Ten ústavní měl i přesto problém například s karanténami lidí po návratu z rizikových zemí. Zpochybňoval i zrychlené projednávání novely – podobně jako další senátoři.

Hlasování ve čtvrtek předcházela více než šestihodinová debata, v níž vystupovali odpůrci i zastánci novely. Předchozí sněmovní schvalování se kvůli obstrukcím poslanců hnutí SPD protáhlo i s přestávkami na zhruba 35 hodin. K přehlasování senátního veta je nutná podpora 101 z dvou set, koalice potřebný počet členů dolní komory má.

Na začátku schůze před senátory vystoupil ministr zdravotnictví Válek, jenž je požádal, aby novelu pandemického zákona podpořili. Pokud by se novelu nepodařilo schválit do začátku března, požádá kabinet o vyhlášení nouzového stavu, který by ale trval několik měsíců. Prohlásil, že nouzový stav nepovažuje za vhodný nástroj řešení současné situace. 

Před jednáním pléna argumentoval tím, že epidemie covidu-19 přechází do rizikové skupiny seniorů, proto je podle něj třeba zhruba do poloviny března udržovat opatření v domovech seniorů a nemocnicích, k nimž potřebuje zákonný rámec. Bez pandemického zákona nebo nouzového stavu nejde vydávat mimořádná opatření.

Novelu ministr chápe jako pojistku pro případné další vlny epidemie. Předpokládá, že v polovině března vláda navrhne sněmovně zrušení pandemické pohotovosti. Právě v době této pohotovosti může ministerstvo vydávat plošná protikoronavirová opatření podle pandemického zákona.

Válek senátorům navzdory výsledku hlasování poděkoval. „Takto to prostě se zákony je. V každém případě se těším možná na nějaká budoucí setkání,“ řekl. Rozhodnutí ho ale mrzí. Resort předpokládá, že ho sněmovna přehlasuje, pak by nebylo potřeba vyhlásit nouzový stav, řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Dlouhé projevy v Senátu

Část senátorů tvrdí, že některá ustanovení pandemické novely mohou být v rozporu s ústavou. Vadí jim také zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. Senát nicméně dopoledne rozhodl hlasy 42 ze 66 přítomných členů, že vyhoví vládě a projedná předlohu zrychleně.

Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) řekl, že Senát vybírá ze dvou špatných řešení. Debata se podle něj týká důvěry ve stát, kterou někteří lidé ztratili, když už nevěří, že stát nepoužije všechny možné zákonné restrikce. Osobně se ale rozhodl, že vláda Petra Fialy (ODS) a také navrhovaná předloha od něho důvěru získají.

Senátor Michael Canov (SLK) v dlouhém projevu sdělil, že dle jeho právního názoru novela i po úpravách ve sněmovně obsahuje nezákonná ustanovení a byla projednaná nezákonným způsobem, tudíž ji odmítá. Označil ji za „právní zmetek šitý ne horkou, ale roztavenou jehlou“. Canov mluvil také o právě zrušené povinnosti prokazovat se covidovým certifikátem. „Ani disidentům nebyl zakazován vstup do restaurací,“ prohlásil.

Také senátor Václava Láska (SEN 21) nesouhlasí s novelou a oznámil, že bude hlasovat pro její zamítnutí. V legislativní nouzi měla vláda žádat jen o prodloužení účinnosti pandemického zákona, která za nynějšího stavu končí s únorem, míní. Vystoupení Válka označil za velké zklámání, čekal prý, že bude vysvětlovat, proč novelu prosazuje: „Ve vašem projevu nebylo ani slovo o tom, proč potřebujete zavádět třídenní samokaranténu, proč potřebujete zavádět nařizování karanetény přes SMS, proč potřebujete omezovat soudní přezkum vydaných opatření,“ vyjmenoval.

Ministr některé kritizované části novely hájil. Například nařizování karantény či izolace vložil jeho resort do novely kvůli tomu, že se už tak postupuje přes rok, ovšem v rozporu se zákonem, zmínil.

Senát přijal z Láskovy iniciativy doprovodné usnesení, v němž konstatoval, že nepovažuje za správný postup, kdy vláda narychlo a bez náležité diskuse navrhuje zákon zasahující do základních práv a svobod lidí. Horní komora také uvedla, že po dvou letech od vypuknutí pandemie nového koronaviru nepovažuje za koncepční řešit krizovou situaci jednorázovou legislativou. Spolu s tím vyzvala horní komora kabinet, aby začal připravovat změnu zákona o bezpečnosti státu a krizového zákona.

Záznam z jednání schůze Senátu 10. února 2022 (zdroj: ČT24)

Senátorka Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 poznamenala, že předloha dá ministerstvu pravomoc vydávat restrikce, k nimž by byl jinak nutný stav nouze. Podle Lukáše Wagenknechta (Piráti) by bylo menší zlo mít krátkou dobu nouzový stav než mít špatný pandemický zákon.

„Současná vláda nemá tendenci šikanovat a jednotlivá mimořádná opatření, která se nabízejí eventuálně z pandemického zákona, tak musí být pořádně zdůvodněna,“ zastal se předlohy Lumír Kantor (za KDU-ČSL). Podle Jiřího Drahoše z klubu Starostů využívají nejtvrdší odpůrci zákona demagogii, když mluví o konci demokracie a nástupu totality. „Já nevím, jestli si někdo skutečně myslí, že pan přítomný ministr, profesor Válek, zruší od března demokracii a nastolí diktaturu ministerstva zdravotnictví. Já rozhodně ne,“ poznamenal.

Senátoři obvinili Válka, že hraje karty

Polední přestávku v jednání vyhlásila předsedající Jitka Seitlová (KDU-ČSL) proti plánům o půlhodinu dříve, a to kvůli ministrově zdravotní indispozici. Válek v jednom ze svých vystoupení zmínil, že má výhřez ploténky, což ovlivňuje funkci jeho pravé ruky.

Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) ve svém vystoupení obvinil Válka z toho, že při projevech senátorů hrál na mobilním telefonu karty. Válek se ohradil slovy, že komunikuje s ministerstvem a velmi dobře si pamatuje, co jednotliví senátoři říkali.

Horník, a také předseda klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska, který fotografii s ministrovým mobilem zveřejnil na Twitteru a následně ji smazal, se následně Válkovi omluvili. Horník uvedl, že z jeho rozhovoru s ministrem vyplynulo, že si skutečně pamatoval skoro každé slovo. Láska řekl, že udělal chybu, když použil praktiku, která nemá ovládat politickou soutěž. Válek reagoval, že věc nevnímá osobně. „Opravdu pečlivě sleduji, co říkáte,“ dodal. 

Senátor Zdeněk Nytra (ODS) odpoledne sdělil – podobně jako senátorka Adéla Šípová (Piráti) –, že novela nebyla dobře vysvětlována. Upozornil, zákon by se během případné podzimní vlny nedal novelizovat, protože v březnu přestane platit. Dodal ale, že on návrh novely pandemického zákona podpoří.

Protesty na Klárově

Na pražském Klárově se zároveň sešli lidé, aby kvůli novele protestovali. Na prostranství nedaleko senátních budov demonstranty svolala iniciativa Chcípl PES a její zástupci hodinu po poledni vyzvali Válka k demisi. Lidé se začali na Klárově u stanu s peticemi proti přijetí zákona scházet už ve středu okolo 18:00. Několik jich na místě i nocovalo. Odpůrci přijetí předlohy demonstrovali i při jejím sněmovním projednávání.

Parlamentní komory schvalují pandemickou novelu v době, kdy vláda oznámila uvolňování protikoronavirových opatření. Premiér Petr Fiala ve středu ohlásil, že od března zůstane prakticky už jen nošení respirátorů.

Prezident už ohlásil, že zákon podepíše

Hlavní části pandemického zákona o možnosti vydávání mimořádných proticovidových opatření mají platit podle sněmovního znění novely do konce listopadu. Platný zákon předpokládá jejich účinnost jen do 28. února.

Navzdory zamítnutí Senátem má sněmovna dost času vypořádat se s verdiktem horní komory tak, aby vyšla ve Sbírce zákonů do konce února. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že zákon podepíše.

Horní komora ve čtvrtek odložila projednání návrhu senátorky Šípové na zavedení místní příslušnosti exekutorů podle krajů. Z programu schůze předlohu z podnětu předsedy Vystrčila a po dohodě s předkladatelkou vyřadil.

Koalice probere další postup

Fiala považuje rozhodnutí Senátu za zpětnou vazbu. „Nadále jsme přesvědčeni, že čeští občané lepší právní rámec pro zvládání pandemie potřebují. V následujících dnech budeme v koalici řešit další postup,“ sdělil.

Také podle ministra vnitra a předsedy STAN Víta Rakušana Česko potřebuje normu, která pomůže lépe zvládat pandemii a další krizové situace. „Je mi líto, že se nám o tomtéž nepodařilo přesvědčit také Senát. To, že zákon neschválil, mě mrzí, ale respektuji to. I to patří ke skutečné demokracii, kde vláda není 'automatem na moc',“ uvedl. Věří, že se ve sněmovně najde většina k přijetí novely.

Výtky Senátu nezbývá podle šéfky TOP 09 a sněmovny Markéty Pekarové Adamové než respektovat. Domnívá se však, že je důležité nepodléhat tlakům a udělat vše pro to, aby existovaly adekvátní nástroje ke zvládání epidemie. „Pandemicky zákon jako právní rámec potřebujeme pro současná opatření a také pro nutná opatření, kdyby se situace v budoucnu zhoršila,“ sdělila.

„Odmítáme opakovat chyby Andreje Babiše a chaoticky řešit problémy až ve chvíli, kdy nastane krize,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Proto podle něj byla preventivně připravena novela, aby měl stát v případě zhoršení situace možnosti, jak chránit zdraví občanů bez vyhlašování lockdownů a nouzového stavu.

„Sledoval jsem pozorně výhrady senátorů, bohužel první zamítavé stanovisko neumožnilo do návrhu dostat pozměňovací návrhy, na kterých naši senátoři pracovali,“ podotkl Bartoš. I on předpokládá, že všichni koaliční poslanci setrvají na svém původním stanovisku.

Sněmovní opozice mluví o paskvilu

Podle předsedy SPD Tomia Okamury se plně se potvrdilo tvrzení jeho hnutí, že je pandemický zákon zmetek a je potřeba ho zrušit. „Navíc hlasování vládních senátorů ukazuje, že je koalice v rozkolu a premiér Fiala nemá podporu ani u svých senátorů,“ poznamenal.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) považuje zamítnutí novely za prohru vládní koalice. „Je to velká prohra vládní koalice, vlastní gól,“ okomentoval. Podle něj koalice ve sněmovně opozici přetlačila na sílu, své senátory už ale přesvědčit nedokázala. „Ten zákon je paskvil. Jsem zvědavý, jestli teď bude chtít vláda bojovat dál, nebo to prostě vzdá a otevřeně přizná, že je to další věc, kterou nezvládla,“ doplnil.

Místopředseda ANO a šéf sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) kritizoval Válka. Podle něj je nesrozumitelný. „Zachytil jsem, že třeba pan ministr řekl, že pandemický zákon je hasičská stříkačka v garáži, že tam má zůstat. Chvíli potom říká, že bude zřejmě navrhovat nouzový stav na prvních čtrnáct dní v březnu. Tak já opravdu nevím, jak si to mám vysvětlit,“ řekl ve čtvrtečních v Událostech, komentářích.

Vystrčil v reakci na to upozornil, že Česko bude minimálně ještě prvních čtrnáct dní v březnu potřebovat mimořádné opatření, jehož přijetí umožňuje pandemický zákon. „Které umožňuje bezpečný provoz nemocnic a sociálních zařízení a to na tom principu, že člověk, který pracuje v nemocnici nebo sociálním zařízení a zjistí se antigenem, že je nakažený, tak může jít do pracovní karantény a tím nezkolabuje provoz,“ uvedl. Druhým důvodem pro schválení novely je podle něj to, aby v případě příchodu další vlny byl připravený předpis k možnosti zavedení opatření. „V tom druhém případě je pandemický zákon tou hasičskou stříkačkou,“ vysvětlil.

Vystrčil považoval rozhodování za těžké. Vláda podle něj měla velmi málo času na novelizaci pandemického zákona. Při přípravě se ale podle něj staly chyby. „Norma je kvalitnější než ta původní, ale má své chyby. My jsme se rozhodovali mezi tím, zda i tak řekneme, že je to lepší než nic nebo nouzový stav,“ podotkl.

Vondráček označil pandemický zákon jako takový za „z nouze ctnost“. „V okamžiku, kdy nám koalice neprodloužila nouzový stav v době, kdy jsme měli plné nemocnice a umírali lidé, tak jsme během několika dní připravili pandemický zákon na dobu určitou,“ řekl. Dodal, že v případě žádosti ze strany vlády nechce jít cestou politizace nouzového stavu.

Vystrčil a Vondráček k pandemickému zákonu v Událostech, komentářích (zdroj: ČT24)
Načítání...