Senát projedná novelu pandemického zákona. Ta by mohla skončit i u Ústavního soudu

4 minuty
Události: Novela pandemického zákona míří do Senátu
Zdroj: ČT24

Senátoři začali studovat podobu novely pandemického zákona, která má řídit většinu protiepidemických opatření. Předloha by také posílila pravomoci úřadů, například při regulaci obchodů nebo restaurací, bude-li to kvůli infekci potřeba. Horní komora bude o normě hlasovat ve čtvrtek. Původní podobu senátoři kritizovali, poslanci ji tento týden pozměnili.

Se změnami, jaké prošly sněmovnou, je spokojený předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). „Jsem přesvědčen, že se jedná o rozumný kompromis. A to chci zdůraznit, jedná se o ochranu před potřebou vyhlašovat nouzový stav, ve kterém má vláda daleko větší možnosti,“ upozorňuje.

Pandemický zákon by například do budoucna neměl připustit úplné zakázání konání akcí, pouze jejich omezení. „Zdá se, že ty nejproblematičtější části, jako že nebyl žádný termín pro dobu trvání pandemické pohotovosti, obrovské nesmyslné pokuty, se podařilo odstranit,“ vítá sněmovní dokument první místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 + STAN).

Současný pandemický zákon přestane platit poslední únorový den. Senátory tak při rozhodování bude tlačit čas, přesto část z nich avizuje, že novelu nepodpoří. Chystají rovněž pozměňovací návrhy. „Věci, které tam zůstaly, nejsou věci, pro které bych byl ochotný hlasovat. Mám problém s vyhlašováním karantény přes SMS a mám problém s omezením soudního přezkumu,“ vysvětluje svůj postoj člen horní komory Václav Láska (SEN 21).

V rámci klubu SEN 21 a Piráti, jemuž Láska předsedá, vznikají pozměňovací návrhy k formě odškodňování. Některým senátorům vadí také to, že poslanci projednali novelu zrychleně: „Budu hlasovat v Senátu pro zamítnutí. Důvodem je především skutečnost, že byla ve sněmovna přijata ve stavu legislativní nouze,“ avizuje místopředseda senátního ústavně-právního výboru Michael Canov (SLK).

„Mohli jsme buď jenom prodloužit, nebo jenom nechat doběhnout do konce února,“ domnívá se místopředseda horní komory Jan Horník (STAN) a argumentuje tím, že evropské země už končí s pandemickými opatřeními.

Předloha možná skončí u Ústavního soudu

Projednávání novely ve stavu legislativní nouze bylo na hraně podle předsedy senátorského klubu ProRegion Jaroslava Větrovského (za ANO). Ze stejného důvodu hodlají zákon – pokud projde – napadnout obě sněmovní opoziční hnutí u Ústavního soudu.

„Nejsem zastáncem zrychleného projednání, ale tady zákon byl nastaven do konce února tohoto roku, takže chápu snahu to projednat co nejrychleji,“ komentuje situaci ústavní právník Ondřej Preuss.

Pokud by senátoři příští týden novelu pandemického zákona v horní komoře parlamentu neschválili, vrátí ji k projednání znovu do komory dolní. Někteří opoziční poslanci už přitom avizovali, že v takovém případě budou zákon znovu blokovat.

K přehlasování případného veta Senátu potřebují poslanci alespoň 101 hlasů. Pokud by zákonodárci nerozhodli o nové podobě pandemického zákona do konce února, padla by s výjimkou povinných respirátorů ve vnitřních prostorech většina zbývajících opatření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 2 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 4 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 5 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 5 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 6 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 14 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 16 hhodinami
Načítání...