Šéf antimonopolního úřadu je pod tlakem kvůli chobotnici

Praha - Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina je pod tlakem kvůli nové budově Národní knihovny. Stavba na pražské Letné podle návrhu architekta Kaplického má řadu odpůrců. "Všichni by chtěli, abych to zakázal já. A já se k tomu moc nemám," řekl Pecina Hospodářským novinám. Prohlásil rovněž, že všichni sice čekají na jeho rozhodnutí, ale on nevede žádné řízení. "Takže čekat můžeme do Vánoc," dodal.

Antimonopolní úřad by měl o soutěži na návrh nové budovy Národní knihovny rozhodnout tento měsíc. Na úřad se obrátilo ministerstvo kultury poté, co se právníci neshodli, jestli soutěž na knihovnu byla regulérní. Úřad teď pokračuje v šetření dokumentace k soutěži, spolupracuje s Evropskou komisí a nechává si vypracovat odborné posudky z oblasti mezinárodního práva. Na vyjádření úřadu čeká i tým Národní knihovna, který rozhoduje, jestli bude kontroverzní budova v Praze na Letné postavena.

Dnešní HN připomínají, že Pecina už před dvěma měsíci konstatoval, že mu rozhodování nepřísluší a že uznání vítězného projektu Jana Kaplického nestojí nic v cestě. S tím ale narazil u státních úředníků, píší HN. „Pan náměstek ministra kultury (František Mikeš) mi sdělil, že se domnívá, že jsme nerozhodli správně,“ řekl Pecina. Mikeš se ale podle HN hájí, že tak silná slova nepoužil: „Žádný nátlak jsem na Pecinu nečinil. Jen jsem mu napsal dopis, jestli můžeme vynaložit veřejné peníze na něco, co nevzešlo z klasické veřejné soutěže.“